שתף קטע נבחר

פיטר רוט: סינגל חדש, חרדות ישנות

המוזיקאי פיטר רוט, איש מוניקה סקס ואב גאה בהווה, מוציא את "הולך לי הפוך", סינגל ראשון מתוך אי.פי שבדרך, שמחזיר אותו לימים חשוכים של מכות אפורות. "חוויתי חרדות קשות, הרגשתי שאני הולך למות ולא היתה כתובת לפנות אליה", הוא נזכר. "היום", הוא מרגיע, "חזר לי החיוך לפרצוף". האזינו

"הולך לי הפוך", הסינגל הראשון של איש "מוניקה סקס" פיטר רוט, מתוך אי.פי מתהווה שייצא בחודשים הקרובים, מסמל עבורו תקופה טובה. "חזר לי החיוך לפרצוף", הוא אומר, ומספר על זמן שהצליח להקדיש סופסוף לטובת יצירתו שלו, אחרי צאת אלבומה האחרון והמצוין של מוניקה סקס "מקצועות חופשיים". האזינו כאן בבכורה לסינגל החדש.

.

בשנתיים האחרונות שימש רוט גם כמנהל האמנותי של תוכנית הטלוויזיה "דה ווייס". "עבודה בטלוויזיה לוקחת המון מהזמן שלך", הוא אומר, ולא יכול שלא להתייחס לעונתה האחרונה והארוכה משמעותית של תכנית הריאליטי המוזיקלית. "עברנו מונדיאל, עברנו מלחמה, זה לא נגמר הדבר הזה. זה היה פשוט אינסופי".

 

השיחה אודות הסינגל החדש מתקיימת שעות לפני שהוא יוצא לקחת את ילדיו מהגן ומבית הספר. רוט, 40 ואב גאה לשניים בגילאי 7 וחצי ושנתיים וחצי, מסכים כי מדובר באורח חיים שגרתי משהו ("אם זוהי בורגנות אז אני מודה באשמה", הוא אומר). אך האזנה למילות השיר החדש, ויותר מכך - הפרשנות שהוא מעניק להן, מחזירות את אחד המוזיקאים האופטימיים שבמחוזתינו אל ימים שחורים יותר, ימים של פאניקה, חרדות ומכות אפורות.

  

פיטר רוט. פצעים, נשיקות, שדים, חרדות (צילום: רונן פדידה) (צילום: רונן פדידה)
פיטר רוט. פצעים, נשיקות, שדים, חרדות(צילום: רונן פדידה)
 

"בגדול, השיר הזה מדבר על החוויה האישית שלי שחוויתי כשהיינו עם מוניקה (סקס) בניו יורק בשנות התשעים", הוא מספר. "לפני תקופת המחשב, עוד לא היו אייפונים. חוויתי אז חרדות מאוד קשות ואני זוכר שלא היתה שום כתובת שיכולתי לפנות אליה לגבי הדבר הזה. אתה מרגיש כאילו שיש לך חס וחלילה איזה מחלה נוראית, שאתה הולך למות או שיש לך התקף לב. מי שלא חווה חרדה לא כל כך יודע איך זה מרגיש. השיר הזה מדבר על מצוקה נפשית".

 

מה הכניס אותך אז למצב של אי שקט?

 

"אתה לא תמיד יודע להסביר לעצמך שעובר עליך איזשהו אי שקט או סוג של חרדה, או למה זה קורה. לפעמים זה ברמה נמוכה ולפעמים ברמות קצת יותר גבוהות, תלוי מי אתה ומה חווית. זה פשוט מוציא אותך מהשגרה שלך ולא נותן לך לעשות את מה שאתה רוצה לעשות, כי אתה באיזה סוג של אי שקט. זה דבר לא מוסבר. אנשים היו מצליחים להתעשר לו היו יודעים לזהות את הטריגר. זה דבר נורא אינדיווידואלי. אחד ירגיש בסופרמקט שהכל סוגר עליו, אחר ייכנס לקולנוע וירגיש את זה, ואחד יקום באמצע הלילה מזיע ולא יבין למה יש לו פתאום דפיקות לב. אז לכאורה השיר הזה נשמע כמו מערכת יחסים שקצת עולה על שרטון, אבל בחוויה האישית שלי זה בא מהמקום הזה של החרדות".

 

עם מוניקה סקס. חרדת מוות (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
עם מוניקה סקס. חרדת מוות(צילום: אמיר לוי)

גם לא ממש היתה לנושא הזה מודעות באותן שנים.

 

"בדיוק, לא היתה מדעות לזה ולא יכולת להיכנס שנייה לגוגל ולבדוק מה העניינים. אני זוכר את המתיחות הזו גם מול בת הזוג שלי אז, שלא הבינה מה עובר עלי. זו מן סיטואציה כזו שאתה מאוד מכונס בעצמך וכל מה שאתה רוצה זה רק ללכת לישון. אז עכשיו אני נותן את האינטרפרטציה שלי לנושא הזה. אבל אני לא רוצה להרוס את חוויית ההאזנה לשיר. הרבה פעמים שאלו אותי מה המשמעות של 'פצעים ונשיקות', אנשים גם היו שואלים את יהלי (סובול).

 

"אני אומר שכל אחד ייקח את זה למקום שלו. תמיד חשבו ש'ואיך שלא' של אריאל זילבר מדבר על הכלבה שלו יום אחד הוא אמר 'זה שטויות, מה פתאום' וזה הרס למלא אנשים. אבל אני גם בעד להגביר את העניין המודעות לחרדות, בטח בזמנים שאנחנו חיים בהם".

 

איך אתה מתמודד עם זה היום?

 

"היום אני הרבה יותר חזק. אז אפילו לא ידעתי שיש כדורים שיכולים להקל עליך. אישית לא לקחתי כלום, עם השנים זה פשוט התפייד ונהיה משהו שחוזר ברמות מאוד נמוכות. לפעמים הוא בא לבקר, אבל בסך הכל בסדר. זה סוג של אי שקט שיכול לבוא ולצוץ שוב, אבל רוב הימים הם ימים טובים"

.

 

הולך לי הפוך

מילים: שחף וולמן וליאת תורן

לחן: פיטר רוט 

 

רציתי להתעורר אבל השעון עצר

וכל התוכניות שתכננו היום אורזות מזוודה למחר

רציתי שנמריא אבל צללתי עמוק

במקום להרים את הראש ולנשום

המציאות לקחה אותי רחוק

 

ובלילה כשנפגשים שוב בשקט מתחת לפוך

את שואלת איך יוצא שהכל הולך לי הפוך

 

מקפל מטוסים מנייר טיפות גשם בחלון

ועוד יום עבודה כבר הלך לאיבוד

מבקש תתני לי לישון

הכוונות הטובות היו על השולחן

וכל החדשות החמות כבר קרות

לא פשוט לתכנן את הזמן

 

ובלילה כשנפגשים שוב בשקט מתחת לפוך

את שואלת איך יוצא שהכל הולך לי הפוך

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן פדידה
פיטר רוט. הולך לו הפוך
צילום: רונן פדידה
לאתר ההטבות
מומלצים