שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: עוד מרצה הורחק מהאונ' העברית בעקבות מידע על הטרדה

ל-ynet נודע כי תלונה שהתקבלה אצל נציבת התלונות למניעת הטרדות מיניות נגד מרצה גמלאי במוסד האקדמי בירושלים הובילה להדחתו. עורך דינו: "עבורו זה גזר דין מוות רוחני. האוניברסיטה נכנעה לפופוליזם". להחלטה בעניין המרצה אין קשר לטענות שלפיהן 11 מרצים הטרידו סטודנטיות

ארכיון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ארכיון(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מבוכה נוספת במוסד האקדמי: מרצה גמלאי באוניברסיטה העברית בירושלים הורחק השבוע מהמוסד בעקבות מידע שנבדק לגביו ולפיו לכאורה הטריד מינית. כך נודע הבוקר (יום ב') ל-ynet. המידע על אודות המרצה, פרופסור בשנות ה-80 לחייו, נבדק זה כמה חודשים במשרדה של נציבת התלונות למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטה. בעבר היו תלונות נוספות נגד המרצה על "התנהגות בלתי הולמת כלפי נשים", שבעקבותיהן נאסר עליו לפני שלוש שנים ללמד ולהנחות סטודנטים. ההחלטה של האוניברסיטה התקבלה בעקבות מידע חדש בעניינו.

 

להנהלת המוסד לא הועברה תלונה מצד סטודנטית באוניברסיטה. המידע בעניינו התקבל מגורם שלישי והועבר לבדיקת הנציבה. במהלך הבדיקה, שנמשכה כאמור כמה חודשים, זומנה סטודנטית למסור את גרסתה, ואז התברר כי המידע שמסרה חיזק לכאורה את הטענות נגד המרצה.

 

יצוין כי בין המרצה הגמלאי לבין האוניברסיטה לא מתקיימים יחסי עובד-מעביד, אולם ההחלטה להרחיקו לא תאפשר לו להיכנס כלל לאוניברסיטה - גם לא לצורכי מחקר. הצעד נגד המרצה מתווסף להחלטה שקיבלה הנהלת האוניברסיטה באפריל האחרון בדבר הדחתו של פרופ' מריו שניידר לאחר שהסטודנטית אפרת יעקב התלוננה כי הוא הטריד אותה מינית.

 

ההחלטה בעניין המרצה הגמלאי אינה קשורה למכתב שהעבירה עמותת "אחת מתוך אחת" לאוניברסיטה שבו נטען כי 11 מרצים במוסד הטרידו מינית סטודנטיות ואף תקפו אותן. בסוף השבוע שעבר פורסם ב-ynet כי המשטרה ככל הנראה לא תפתח בחקירה בנושא מכיוון שהעמותה מסרבת להעביר את פרטי המרצים שחשודים לטענתה בהטרדות. העמותה עצמה מסרה כי לא תעביר מידע עד שיתבצע שינוי תקנון שיאפשר טיפול הולם בהטרדות מיניות תוך הגנה על המתלוננות.

 

במכתב שהונח על שולחנו של נשיא המוסד, פרופ' מנחם בן ששון, צוין כי העמותה, שפועלת למען נפגעות אלימות מינית, דורשת מבן ששון לקיים כינוס חירום של הוועד המנהל "עקב ריבוי עדויות חמורות שהובאו לידיעתנו, על אודות מקרים ספציפיים, וכן על אודות הטיפול הלקוי של האוניברסיטה העברית בתופעה".

 

האוניברסיטה העברית מסרה בתגובה רשמית כי "גמלאי, איש סגל אקדמי, הורחק מהקמפוס. לא מדובר במקרה חדש, אף שלא התקבלה תלונה מזוהה". עוד נמסר כי בעקבות מידע שהגיע לנציבות להטרדה מינית נפתחה בדיקה וזו נמשכה כמה שבועות. "לאור ממצאי הבדיקה, הוחלט להרחיק לצמיתות את החוקר מהקמפוס, וזאת לאור העבודה שלפני כשלוש שנים נאסר עליו ללמד ולהנחות סטודנטים בעקבות התנהגות בלתי הולמת כלפי נשים". בנוסף, דוברת האוניברסיטה הדגישה שטרם התקבל כל מידע על 11 המקרים החדשים שלכאורה הוצגו במכתב של עמותת "אחת מתוך אחת". האוניברסיטה, מסרה הדוברת, "ממשיכה להילחם במטרידים ומטפלת בכל תלונה שמוגשת באופן נחרץ ובחומרה". 

 

עורך הדין ליאור אפשטיין, המייצג את המרצה, אמר ל-ynet שהוא זועם על החלטת המוסד: "האוניברסיטה נקטה מהלך חד-צדדי והודיעה לו כרגע שהוא מורחק ושאסור לו להיכנס לאוניברסיטה. מדובר במהלך חד-צדדי של אוניברסיטה מבוהלת כדי למנוע אולי מגדול החוקרים בתחומו בשארית ימיו לגשת לספרייה שלו. הוא פנסיונר יותר מעשר שנים, לא מלמד. לא מדובר במישהו שמלמד סטודנטיות. מדובר על אחרון החוקרים בתחומו ואולי הגדול שבהם שמשלים את מפעל חייו. בצעד כמעט אלים החליטה האוניברסיטה למנוע ממנו גישה לחדרו ולספרייה כאילו שהוא מסוכן לציבור, בגלל תלונה מלפני שנים במסגרת מסע התלונות שנועד לפרק את החברה הישראלית".

 

אפשטיין הוסיף כי למרשו לא הוצגו טענות ולא ניתנה הזדמנות להציג כלל את גרסתו למקרה, אם בכלל התרחש: "אף אחד בכלל לא יודע על מה מדובר, אף אחד לא הציג לפניו את התלונה. זה מעשה אלים ומפחיד מצד האוניברסיטה שמנסה להיכנע לפופוליזם. יש בזה הרבה כאב. לבן אדם בגיל הזה, אדם שהקדיש את חייו למחקר - להגיד לו 'אתה לא נכנס לחדר העבודה ולספרייה כי אתה מסוכן לציבור הסטודנטיות' זה גזר דין מוות רוחני. זה מעשה חשוך ומפחיד". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
האוניברסיטה העברית
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים