שתף קטע נבחר

עובדים בחופש הגדול? שלא ינצלו אתכם

אילו אישורים נדרשים להחזיק בני נוער שמעוניינים לעבוד, כמה שעות מותר להעסיק אותם ביום, מה השכר שיש לשלם להם ובאילו עבודות אסור להעסיק אותם? צפו בטיפים שמספק נשיא לשכת יועצי המס בישראל

בני נוער רבים מנצלים את תקופת החופש הגדול כדי לעבוד ולהרוויח כסף - אך פעמים רבות הם אינם מודעים לזכויותיהם בשוק העבודה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בעבודה הראשונה שלהם. ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל, התארח באולפן ynet וסיפק טיפים לעובדים הצעירים, להוריהם ולמעסיקים. צפו:

 

 

גינדי מפרט כי תוך 7 ימים מתחילת העבודה, נדרש המעסיק לתת לבני הנוער הודעה בכתב, שבה יפורטו תנאי העבודה, השכר, כפיפות ותיאור סוג העבודה. בני הנוער נדרשים מצידם למלא טופס 101 עם פרטיהם האישיים וחתימתם.

 

שכר המינימום אותו יש לשלם לבני נוער מפורט בטבלה הבאה:


שכר מינימום לבני נוער

שכר מינימום לבני נוער
גיל שכר לשעה
עד גיל 16 18.82 שקל
16-17 20.16 שקל
17-18 22.31 שקל

 

אם בני הנוער נדרשים להסעה, הם זכאים להחזר הוצאות נסיעה לפי עלות עד ל-26.40 שקל ליום בנוסף לשכר. בני נוער עד גיל 18 לא חייבים לשלם דמי ביטוח לאומי והמעסיקים ישלמו עבורם ביטוח לאומי בסכום מופחת.

 

לגבי מס הכנסה, פרט לחריגים - גינדי מדגיש כי בני נוער לא יהיה חייבים במס בפועל, משום שמגיעה להם נקודת זיכוי נוספת. בנוסף, אם אין להם הכנסות במשך כל השנה, הרי ההכנסה נפרסת על פני שנה שלמה, כך שגם אם המשכורת שהם קיבלו בקיץ כן הגיעה למס בחישוב חודשי - חישוב פריסת ההכנסה תאפשר להם לא לשלם מס.

 

באשר לשעות ההעסקה - גינדי מדגיש כי מותר להעסיק בני הנוער עד 8 שעות ביום או עד 9 שעות ביום אם יש היתר מיוחד. בכל מקרה, שבוע העבודה נדרש להיות עד 40 שעות. יום העבודה יכול להיות בין השעות 6:00 ל-22:00 עד גיל 16, או עד השעה 23:00 מעל גיל זה. מעבר לשעות אלה יש לקבל היתר מיוחד ממשרד הכלכלה. בכל מקרה אין להעסיק בני נוער שעות נוספות, גם לא תמורת תשלום.

 

צפו בכתבה המלאה וגלו מה האישורים נדרשים להוציא בני נוער שמעוניינים לעבוד, אילו חובות חלות על המעסיקים ובאילו עבודות אסור להעסיק בני נוער.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: איריס מזור
ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל
צילום: איריס מזור
מומלצים