שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חלית בסרטן? זה לא הדבר הכי נורא שקרה לך

  אחרי שהתמודדה עם טיפולי הכימותרפיה, ר' כותבת בפתיחות נדירה ובגישה חיובית על כל מה שהעסיק אותה מהרגע שהרופא בישר לה שחלתה בסרטן: מהשיער שנושר, הניתוח לשיחזור השד, ועד השיגרה שבטיפולים וההנאה שבגילוי הדברים הקטנים שבחיים

  הדבר שהכי פחדת ממנו כל חייך, הגיע. אם תמיד עברה לך מחשבה בסתר על מה יהיה אם יבשרו לך יום אחד בשורה נוראית בבדיקה שגרתית אצל הרופא, אז הנה זה בא. זהו, שמעת. זה מאחורייך.

   

  בניגוד למה שדמיינת בעבר, שלא תצליחי לעמוד בבשורה נוראית כזאת ובטח תתעלפי מיד, אז לא. הדבר שהכי תרצי לשמוע עכשיו זה מה עושים מפה ומתי אפשר להתחיל בטיפולים. אז איך מתחילים?

   

  קראו עוד על סרטן השד:

  מסתכלות למוות בעיניים: לחיות עם סרטן שד גרורתי

  לא לדחות: חשיבות אבחון מוקדם סרטן השד

  מרגש: נלחמות על החיים בצל סרטן שד גרורתי

   

  לשאוב כוח

  תגלי שמי שנמצא מסביבך מפחד הרבה יותר ממך, ותמצאי את עצמך מרגיעה אחרים ואפילו מקבלת מזה כוח. כשתספרי שוב ושוב שהרופא אמר שאם תעשי ככה וככה אז הסיכויים טובים להחלמה, זה יתחיל לחלחל גם בך וירגיש אמיתי.

   

  דווקא יפה לך קצוץ

  כשיבשרו לך שאת חייבת כימו, את לא תחשבי על הבחילות או הפצעים בפה אלא קודם כל מה יהיה עם השיער היפה שלך שטיפחת כל השנים. תבכי על איך תוכלי לסבול את עצמך עם קרחת.

   

  תני לי להרגיע אותך, כשהשיער בסוף ינשור זה יהיה הדבר האחרון שיעסיק אותך. יעבור הרבה זמן עד שינשור, חודש לפחות אחרי הטיפול הראשון, והוא גם לא נושר טוטלית. דבר שני, את לא תאמיני אבל תגלי שדווקא יפה לך קצוץ.

   

  להתאהב מחדש בשיער

  כשהשיער יתחיל לגדול, וזה קורה בטיל, את תגלי שאת מאוהבת בו, בכל סנטימטר קטן שלו, ולא תפסיקי לגעת בו. עכשיו תגידי לי, כמה נשים שלא עברו כימו יכולות להגיד את זה על השיער שלהן?

   

  רובנו עוברות יחסי אהבה ושנאה עם השיער, יום שיער גרוע, יום שיער צונח. כשתאבדי אותו ותרוויחי אותו בחזרה טיפין טיפין תחשבי שאת הבחורה הכי בת מזל בעולם ותסתכלי עליו במראה בעיניים מאוהבות.

   

  מה קורה עם הגבות והריסים?

  תירגעי, הם יישארו. לקראת סוף הטיפולים פתאום הם יזכרו לנשור, אבל באופן חלקי ביותר. אז גם תגלי כמה אהבת פעם להתאפר ותשאלי את עצמך למה את לא עושה את זה לעיתים יותר קרובות.

   

  את תחזרי עכשיו להתאפר, ובגדול. חיזוק הצבע של הגבות והעפעפיים רק יגרום לך להרגיש יותר מטופחת ויביא איתו גם את האודם והסומק ששכחת לשים בשנים האחרונות.

   

  פחות שני קילו

  אם את בחורה ממוצעת, כל חייך מה שהפריד בינך לבין האושר האמיתי זה שני קילו. אז אפשר להתחיל לחגוג, הם ינשרו מהר כשלא יבוא לך לאכול במהלך הטיפולים או סתם הדאגה מהמצב, ואז עם כל החרא מהתקופה הזאת, הכל יישב עליך עכשיו פיגוז. התחתונים, הג'ינס, השמלות. אולי תרגישי חרא אבל תיראי פצצה.

   

  עברת כריתה חלקית? מגיעה לך ניתוח פלסטי על חשבון קופת החולים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עברת כריתה חלקית? מגיעה לך ניתוח פלסטי על חשבון קופת החולים(צילום: shutterstock)

   

  חזה בהזמנה על חשבון המדינה

  אם אף פעם לא היית שלמה עם החזה שלך, יש מצב שאת הולכת להרוויח מהסיפור הזה. יכול להיות שבזכות הסרטן והכריתה החלקית של הגוש את תוכלי להוציא ניתוח פלסטי לעיצוב החזה במימון קופת החולים. אנחנו מדברות על חיסכון של כ-40,000 שקלים, שווה, לא?

   

  כובעי דוסיות

  נסעתי לבני ברק לקנות כובעים לתקופה שהשיער ינשור, והתאהבתי. תקשיבי, הם הולכים להישאר איתי גם כשיגדל השיער, מי ידע שהם כאלו מהממים?

   

  תרופה לכל בעיה

  בבית החולים יכינו אותך לתופעות הקשות ביותר כי הם חייבים, וברגע שתצאי משיחת ההדרכה של האחות תרגישי פתאום גל של בחילה וסחרחורות, כשבעצם הכימו מתחיל רק עוד חודש. אז תקשיבי, זה לא. יש היום תרופות אליפות עולם, ידעת מתי לחטוף סרטן.

   

  יש תרופות מעולות לבחילות, צרבות, יובש, חולשה, פצעים וכו'. הם יפתרו לך הכל. ולא יזיק אם תגזימי בחשש שלך מהתופעות בשיחה עם האחיות, הן כבר יציידו אותך באקסטרות.

   

  שמיעה סלקטיבית

  להיזהר משיחות עם מתנדבות, יועצות, עובדות סוציאליות, או סתם אנשים שהיו ליד אנשים אחרים שחלו ויספרו לך שהולך להיות לך מאוד לא קל. ועוד יוסיפו "מאוד לא קל בלשון המעטה", וירצינו מבט. תרציני גם את מבט ותעשי מייד delete על מה ששמעת. השיחה הזאת לא קרתה מעולם.

   

  את תגלי שהרבה אנשים יזרקו עליך את הפחדים שלהם מהמקומות שהכי מטרידים אותם, בלי להבין לרגע שמולם בחורה שחוששת מכל מילה רעה. עזבי את זה, שכחי אותם, ההתמודדות הזאת היא רק שלך, והם לא יכולים לספר לך איך היא עומדת להיות.

   

   

  הקיפי עצמך רק באלה שעושים לך טוב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הקיפי עצמך רק באלה שעושים לך טוב(צילום: shutterstock)

   

  בחרי את החברים שלך

  ובאותה נשימה, סוף סוף אפשר לעשות סינון לחברות. כשתביני שאת רוצה סביבך, לא את אלה שרוצים שתרגיעי אותם מהפחד שלהם מהסרטן אלא את אלה שיעשו לך טוב ובעיקר לא יעיקו, גם תרגישי איך לא אכפת לך להתחיל לסנן אנשים. בלי ייסורי מצפון ובלי אי נעימות. את עכשיו צריכה את החיילים הכי חזקים במערכה שירוממו את רוחך, כל מי שמתחיל לצלוע שילך לחפש חולה אחר להתלות עליו.

   

  תואר V.I.P בקופת חולים

  חולה קשה למשך שלוש שנים: ברוך הבא לעולם הווי איי פי של החולים. יסבירו לך שמעכשיו תוגדרי בקופת החולים כחולה במחלה קשה למשך כמה שנים, ויחמץ לך הלב, אבל עזבי. אין לך מושג איזה פינוק עומד בפניך.

   

  יש לך בדיקות דם לעשות? אין יותר תורים, את נכנסת ראשונה. את צריכה לראות רופא? עבורך החולים שממתינים בחוץ לא קיימים, את נכנסת מייד. את צריכה שרופא יגיע הביתה לאחד הילדים? אין שום בעיה, תשנני טוב "אני חולה אונקולוגית ומסוכן לי להיות בסביבה של חולים, אפשר לשלוח רופא הביתה?". פיצה דומינוס מגיעה יותר לאט מהרופא שיבוא.

   

  בלי להסיר שיער

  רוצה לדעת איך מרגיש לייזר להסרת שיער בכל הגוף? יש לך הצצה לתענוג למשך כמה חודשים. לא שעווה, לא סידור מפשעות. הגוף חלק ונעים.

   

  במהלך הטיפול לא תרגישי כלום, מקסימום תהיי יותר עייפה (צילום: סי די בנק) (צילום: סי די בנק)
  במהלך הטיפול לא תרגישי כלום, מקסימום תהיי יותר עייפה(צילום: סי די בנק)

   

  הטיפול עצמו

  תופתעי לגלות כמה יפה ונעים במחלקת אשפוז היום. יביאו לך כורסא מפנקת, טלוויזיה ממול, ישאלו כל רגע איך את מרגישה, ואז בסבבה תושיטי את היד ותעבירי שעתיים של שקט בצפייה בתוכניות בטלוויזיה. אני גם תמיד הייתי מביאה שקית של ממתקים מפנקים. לא תרגישי כלום באותו היום, לא בטיפול ולא לאחריו כי יתנו לך סטרואידים אז אל תחששי. אבל בטח תחזרי עייפה הביתה ותישני מוקדם באותו היום.

   

  שלושת הימים אחרי הטיפול

  טוב, הם חרא. אין מה לעשות. אם יתמזל מזלך לישון כל הזמן, אז הרווחת בענק. אבל גם חרא להיות חולה בשפעת, וזה פחות או יותר אותה התחושה. עייפות, כבדות, אולי קצת בחילות, חולשה. לי גם היתה עוד איזה תופעת לוואי נדירה שביאסה קצת יותר, אבל...תעברי לסעיף הבא.

   

  היום החמישי לטיפול

  זוכרת איך הרגשת לפני שהושטת את היד להתחבר לכימו? אז הנה חזרת לאותה נקודה. מה שמדהים הוא שאמנם די חרא כמה ימים, אבל אחרישלושה, ארבעה ימים הכל חוזר לעצמו. התיאבון, המצב רוח, הכוחות.

   

  שום דבר לא מובן מאליו

  כשאת עוברת תקופה כזאת, את לא מאמינה כמה פתאום תשמחי שהקפה שוב טעים, שיש לך כוח להתקלח, להסתובב בקניון, אפילו לחזור לעבודה. לפני כן היית עושה את כל אלו כבדרך אגב, היום תעופי מהתרגשות כשתחזרי כאחת האדם לנהוג ברכב למניקוריסטית שלך.

   

  זה היה מעולה כשהילדים חיבקו ונישקו אותי, ואפילו כשעשו לי את המוות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זה היה מעולה כשהילדים חיבקו ונישקו אותי, ואפילו כשעשו לי את המוות(צילום: shutterstock)

   

  חזרה לשיגרה

  יגידו לך בכל שיחות ההכנה שאולי לא תוכלי לחזור לעבודה, ושתצטרכי הרבה עזרה עם הילדים. אבל אם יש לך עבודה וילדים, הרווחת. כי הדבר הכי גרוע במצב הזה זה להישאר בין ארבע קירות. לבד.

   

  את לא מבינה כמה תשמחי לחזור לכוחות שלך אחרי כמה ימים, להתאפר, להתלבש וללכת לעבודה. היום יעבור לך בצ'יק בלי שתרחמי על עצמך. אני לא סיפרתי בעבודה על הטיפולים וזה עבד בשבילי מצוין שהייתי צריכה להעמיד פנים שהכל בסדר איתי, כי תכלס.. הכל היה בסדר איתי.

   

  כשפגשתי את הילדים שלי בסוף יום העבודה, והם חיבקו ונישקו אותי ואפילו עשו לי את המוות, זה היה מעולה. הרווחתי עוד כמה שעות של שקט בראש. הפחד זה כשהכל נהיה שקט מסביב ואת מתחילה לחשוב "רגע, מה זה אומר, אני נוגעת במוות? אני אמות?".

   

  באמת שאין טעם להיכנס לזה. כולנו לכאורה מרחק פסיעה מהמוות אבל את פחות מכולם, כי הכימו עכשיו מנקה לך את הגוף מכל הבאגים הקטנים שיש אולי אצל אנשים אחרים.

   

  האמת שמאחורי הפאה

  אל תקני פאה ב-5,000 שקל. היא לא תיראה כמו השיער הקודם שלך. הלכתי למדוד אחת כזאת וברגע שהניחו לי אותה על הראש סיננתי לעצמי בלב שכבר עדיף להסתובב קירחת. פאה טובה זאת השקעה כספית מ ט ו ר פ ת אבל זה הדבר הכי חשוב שאת צריכה לארגן לעצמך, כי לפחות ב-80% מהיום את רוצה להיראות בדיוק כמו שנראית לפני הטיפולים.

   

  במקרה שלי הפאה גם נראית יותר שמחה וחיה יותר מהשיער שהיה לי קודם. כשצריך לחפוף אותה כל שבוע אני עושה את זה בהרבה רוך ואהבה. אל תזניחי את עניין הפאה, חשוב חשוב חשוב.

   

  כשאת חוזרת הביתה בסוף היום, איזה כיף זה להעיף את הפאה לקיבינימט. להרגיש שכל הראש חוזר לנשום. יגידו לך שלא קל להיות עם פאה כל היום, ואת בעצמך תחששי איך זה ירגיש. זה ירגיש בסדר גמור. מתרגלים בצ'יק, וכשהאופציה השנייה זה ללכת ברחוב קירחת - את לא מרגישה אותה בכלל.

   

  בחודש הראשון של הכימו הייתי רצה הרבה לשירותים בעבודה להסיר אותה בלי שיראו ולהתגרד כי הקרקפת מגרדת לפני שהנשירה מתחילה, אבל זה ממש בקטנה. כשהשיער התחיל לנשור מתחת לפאה והייתי רואה אותו נופל בסתר באמצע ישיבות עבודה זה היה מבאס יותר.

   

  מה שעושה לך טוב

  את תקבלי מלא גראס. כמויות מטורפות. מאיזה סוג שאת רוצה. ניסיתי את זה פעם אחת וזה עשה לי לא טוב, אבל מי שמתחברת לקטע תקבל כמות של כ-40 סיגריות בחודש לשימוש יומיומי.

   

  בד בבד יציעו לך להתחיל עם ציפרלקס. תתחילי לקחת. לא היום, אתמול. בשבועיים הראשונים לא תביני למה את לוקחת כי עדיין כל בוקר תקומי לחור שחור של עצב שיעטוף כל דקה ביום, ואז פתאום אחרי שבועיים תרגישי שכבר פחות בא לך לבכות, ושאת כבר מצליחה לחייך ואפילו לצחוק, וזה קורה אפילו כמה פעמים במהלך היום. מומלץ בחום.

   

  הנחות והטבות

  אפשר לקבל מהביטוח הלאומי כספים מדי חודש (כ-1,400 שקלים), והנחות בארנונה ובמיסים. לא השתמשתי בזה, כי המשמעות היא לקבל הגדרה של נכה ב-100 אחוז וזה הדבר האחרון שרציתי לקבל, גם אם זה סוג של יתרון.

   

  מה ההבדל בין הכחשה לאופטימיות?

  לפני כמה ימים שוחחה איתי העובדת הסוציאלית של בית החולים, שמעה את גישתי לטיפולים וציינה ביובש - טוב אני מבינה שבחרת בהכחשה. נעלבתי לרגע, אבל כל מה שיש לי להגיד לך זה שאל תתני לאף אחד לזרוק עליך אנרגיות רעות.

   

  את לא חולה קשה, את לא גוססת, את פה חיה ובועטת, וכן, את תראי את הילדים שלך מתחתנים וכו'. ואם העובדת הסוציאלית בבית החולים תתבאס לשמוע שאין לה מישהי שמייבבת כשלולית להרים מהרצפה אז זאת הבעיה שלה. אם להסתכל על כל המצב בחיוב ובגבורה נקרא הכחשה, אז אני מחליפה מחר את השם השני שלי להכחשה במשרד הפנים.

   

  תני מקום לרחמים עצמיים

  יהיו שעות במהלך היום שתרגישי שהכל חסר טעם, חסר תקווה, שהחיים של כולם ממשיכים כרגיל ורק את עם חצי רגל בקבר, ושזר לא יבין כמה את עצובה עכשיו. תני לזה מקום ביומיום שלך, תאפשרי לעצמך לצלול לזה, כי אחרי שגמרת לכתוב את ההספד שיוקרא אחרי לכתך, תקלטי פתאום שממש לא בא לך למות ושמזל שאת באמת לא מתה.

   

  הרווחת את החיים

  לא נורא. באמת. זאת כנראה ההתמודדות הכי קשה שעברתי בחיי אבל היא אפשרית. עברתי את טיפולי הכימו הכי קשים שיש כי אני צעירה, ואני עכשיו עוברת הקרנות (שזה בדיחה, אין מה להקדיש לזה מחשבה), ואני יכולה לספר לך שהיה לי הרבה יותר קשה ללדת. לידה זה באמת כאבי רצח. למות.

   

  הרווחת את החיים בחזרה, את החיים שחשבת שהם לפעמים משעממים ושגרתיים, הרווחת את הזכות להסתכל עליהם מחדש ולהגיד - וואלה טוב לי! יש יותר מעלף מזה?

   

  מילה נוספת לאחיותיי לטיפולים

  אני מראש מתנצלת אם נפגעתן, אני יודעת שכל אחת חווה את זה בדרכה ושיש כאלו שזה עובר להן אחרת. זאת חוויה רגישה ואישית מאוד, אבל אם יש משהו בדרך שאני עברתי שיכול לרומם את רוחן של אחרות שרק עכשיו שמעו את הבשורה על הסרטן, חשוב ומגיע להן לשמוע שזה אפשרי לעבור את זה, גם בחיוך. רק בריאות ואריכות ימים לכולנו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כשהשיער ינשור, זה יהיה הדבר האחרון שיטריד אותך
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים