שתף קטע נבחר

דרעי ביקש רשימה: אילו עסקים פתוחים בשבת

שר הכלכלה הנחה לפרסם לראשונה את רשימת הגופים שמחזיקים בהיתר מיוחד להעסקה ביום המנוחה השבועי. דרעי: "מעסיקי עובדים בשבת צריכים לדעת שגם ההיתר הניתן להם, כמו לבעלי רישיונות והיתרים אחרים, אינו חסוי ויפורסם בשקיפות מלאה"

העסקים הפתוחים בשבת על הכוונת: שר הכלכלה, אריה דרעי (ש"ס), הנחה את משרדו לפרסם בשבועות הקרובים את פרטי המעסיקים המחזיקים ב"היתר מיוחד" להעסקת עובדים בימי המנוחה השבועית. רשימה זו כוללת כ-400 חברות המחזיקות בהיתרים, שמתחדשים מעת לעת. פרסום הרשימה יאפשר לצרכנים לדעת אילו מקומות יכולים להעסיק את העובדים בימי המנוחה.

 

 

ההיתרים המיוחדים להעסקת עובדים בימי המנוחה השבועית, ניתנים על ידי שר הכלכלה באמצעות אגף ההסדרה שבמינהל הסדרה והאכיפה, למעסיקים ספציפיים במשק כגון מפעלי תעשייה, חברות עסקיות וחברות ממשלתיות. היתרים אלו ניתנים לתהליכים מסויימים וספציפיים בלבד ומתחדשים בהתאם לצורך ולעילות בחוק.

 

החוק קובע, כי בסמכות השר לספק את ההיתרים הללו רק אם שוכנע שהפסקת העבודה במסגרת המנוחה השבועית עלולה לפגוע בצורכי מערכת הביטחון, בביטחון הגוף או הרכוש, בכלכלה בתהליכי עבודה רציפים המחייבים פיקוח צמוד. עילה נוספת למתן ההיתר היא לספק צרכים חיוניים לציבור או לחלקו, דוגמת שירותים בתחום התשתיות, תמיכה של ספקי אינטרנט, טלפוניה, כבלים וכדומה. ההיתר המיוחד אינו ניתן לצורכי מסחר. 

 

"זכותו של האזרח למידע על פעילות הרשויות הציבוריות, מחייבת אותנו לשיקול דעת משמעותי ואיזון ראוי שבין זכות הציבור לדעת וזרימה חופשית של מידע, לבין שמירה על המידע במקרים בהם הדבר נדרש באמת", מסר השר דרעי. "מעסיקי עובדים בשבת, צריכים לדעת שגם ההיתר הניתן להם, כמו לבעלי רישיונות והיתרים אחרים, אינו חסוי ויפורסם בשקיפות מלאה".

 

היתר כללי לעומת מיוחד

חוק שעות עבודה ומנוחה אוסר על העסקת עובדים ביום מנוחתם השבועית. לעובד יהודי יום זה הוא שבת, ואילו עובד שאינו יהודי יכול לבחור בין שלוש אופציות כיום קבוע - שישי, שבת או ראשון. כדי להעסיק עובדים ביום המנוחה שמגיע להם על פי דתם, נדרשים המעסיקים להחזיק באחד משני היתרים - היתר כללי, שנקבע מכוח הסטאטוס קוו, או ההיתר המיוחד.

 

ההיתר הכללי חל על ענפים שלמים כמו: מלונאות, בתי אוכל, בתי חולים והיתרים נוספים הקבועים במסגרת הסטאטוס קוו. הענפים הכלולים בו הם טיפול בבעלי חיים, לולנות, הספקת מים, בתי אירוח (בתי מלון, מסעדות, בתי קפה), מפעלים רפואיים ומוסדות לטיפול בזקנים או בילדים, ייצור והספקת קרח, מצילים וסדרנים על שפת הים, עבודות ביוב, שמשים בבתי כנסת, עבודות קידוח, מצילים בבריכות שחייה וכבאות.

 

ההיתרים המיוחדים לעומת זאת, ניתנים כאמור עבור תהליכים מסויימים. במשרד הכלכלה ציינו כי המהלך לחשיפת ההיתרים המיוחדים גובש בעקבות פניות גופים שונים שביקשו לקבל את רשימת הגופים לפי חוק חופש המידע. עוד צוין כי בכך תותאם המדיניות בנושא למדיניות פרסום ההיתרים האחרים שניתנים על ידי המשרד, דוגמת רישוי עיסוקים, רישוי קבלני שירותים ועוד.

  

על פי ההנחייה, משרד הכלכלה יעלה לאתר האינטרנט רשימה של בעלי ההיתרים המיוחדים, שתכלול את המידע הבא: מספר ח.פ החברה או עוסק מורשה, שם החברה, תוקף ההיתר, העילה הכללית למתן ההיתר, תת עילה (- פירוט המשקף את הצורך הייחודי בגינו ניתן ההיתר) וכמות העובדים הנכללים בהיתר.

 

בנוסף, לכל מי שיבקש היתר חדש יובהר, כי מתן ההיתר כרוך בפרסום עצם קיומו של ההיתר ופרטיו באתר משרד הכלכלה. יחד עם זאת, ולאור העובדה שהגופים המחזיקים בהיתרים כיום לא נתנו דעתם על הפרסום הצפוי - במשרד מתכוונים לפנות בכתב לחברות ולגופים המחזיקים בהיתרים אלו כדי שיבצעו לבצע הערכה מחודשת לגבי המשך ההחזקה בהיתר שניתן להם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוליבייה פיטוסי
שר הכלכלה, אריה דרעי. "איזון ראוי"
צילום: אוליבייה פיטוסי
מומלצים