שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למרות החלטת הוועדה, השר בנט הורה: "להוציא את ההצגה על המחבל מסל התרבות"

  שר החינוך נפתלי בנט הורה להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבות, כיוון שהיא מבוססת על סיפור שכתב וואליד דקה שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם. מנהל התיאטרון בתגובה: "לא יכול להיות ששר לא יכבד החלטה של ועדה מקצועית שבה יושב רוב יהודי"

  שר החינוך נפתלי בנט הורה להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבות, על אף החלטת ועדת הרפרטואר לאשרה בשנית. ההצגה "הזמן המקביל" של תיאטרון אל מידאן מבוססת על סיפור שכתב וואליד דקה, שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם ז״ל ב-1984. כמו כן, יזמן השר את יו"ר הוועדה לבירור בעקבות קבלת ההחלטה.

   

  ראשיתו של הסיפור לפני כחודש, אז יצאו גורמים בעיריית חיפה, נגד תיאטרון אל-מידאן בו הוצגה ההצגה והחליטו על הקפאת העברת הכספים לתיאטרון. ההצגה שעלתה ביום האסיר הפלסטיני, אשר התקיים ב-25 באפריל עוררה את כעס משפחתו של החייל, שאף הגיעו לדיון במועצת העירייה, שם החליטו על הקמת וועדה מיוחדת שתבדוק את העניין ועד אז לא יועברו כספים לתיאטרון. תמיכת העירייה בתיאטרון נאמדת ב-כמיליון שקלים בשנה.

   

  בני משפחתו של משה תמם ז"ל ()
  בני משפחתו של משה תמם ז"ל

   

  בשבוע שעבר הורה השר בנט לוועדה לבחון מחדש את הכנסת ההצגה לסל התרבות. הוועדה החליטה שלא לפסול את ההצגה. לטענת חברי הועדה לא נמצא בהצגה כל דבר פוגעני או מסית, זאת למרות מחאתם של בני המשפחות השכולות.

   

  תיאור המחזה על פי תכניית התיאטרון: "בכלא, המקום בו הזמן והמקום נעצרים, המקום בו המלחמה העקרונית היא המלחמה על הזיכרון והזמן, מתכנן ודיע, אסיר ביטחוני פלסטיני בכלא ישראלי, את בנייתו של כלי מוסיקלי - עוד. הוא עושה זאת בסודיות, כשלצידו שותפים לסוד קבוצת אסירים. העוד הוא הכלי בו הוא רוצה לנגן בחתונתו בכלא עם פידא אהובתו. שניהם נלחמים מול הממסד הישראלי ובתי המשפט כדי שיאשרו להם את החתונה. דרך הסיפור הזה אנחנו נפגשים עם עולמם של אסירים ביטחוניים אחרים. ניסיון לגלות את הבן אדם באסיר, ולא את הקלישאה אשר עושה ממנו סמל וסטטיסטיקה ושוכחת שהוא בן אדם עם סיפור חיים, רצונות וחלומות".

   

  דקה, יליד באקה אל גרבייה, נמצא אשם בחטיפתו ורציחתו של החייל משה תמם ונידון ב-1987 למאסר עולם. הוא הכחיש מעורבות במעשה, ומאז הגיש מספר בקשות לקציבת עונשו תוך שהוא מצהיר כי שינה את עמדותיו במהלך השהות בכלא וכי הוא קורא לשלום ודו-קיום. 

   

  אחרי החלטת השר בנט, משפחת תמם הביעה תמיכתה בו וקראה להפסקת תקצוב תיאטרון אל מידאן: "אנו מברכים את שר החינוך על כך שעשה את הצעד המוסרי והמתחייב והוציא את ההצגה מסל התרבות. אנו קוראים לשרת התרבות מירי רגב להפסיק בדחיפות את מימון התיאטרון אשר מעלה הצגה בהשראת רוצח נתעב שנכתבה על ידי מי שרואים בו גיבור ואשר עוסקת בסימפטיה לדמותו".

   

  עדנאן טרבאשה, מנהל תיאטרון אל מידאן אמר ל-ynet כי "מדובר בהצהרה פוליטית. אני חושב שהשר בנט טועה. הייתי מצפה משר שאמור להיות שר של כולם, לבדוק את העניינים לעומק ולראות את ההצגה. כשייצא הוא יוכל להגיד 'רבותי ההצגה הזאת לא ראויה ואני מוריד אותה' או הפוך, אבל שיראה אותה. הוא פועל לפי רייטינג והתלהמות. לא יכול להיות ששר לא יכבד החלטה של ועדה מקצועית, שבה יושב רוב יהודי".

   

  עוד הוסיף טראבשה כי "בגלל החלטת עיריית חיפה שהקפיאה את התמיכה, אני לא משלם משכורות לעובדים. צר לי שאנשים  שעובדים בשביל תרבות  לכל שכבות הגיל, ללא הבדל בין צבע דת, גזע ולאום לא מתפרנסים".

    

  השר בנט מסר בתגובה: "הוריתי לגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך להסיר באופן מיידי את ההצגה מסל התרבות. מרגע זה, ההצגה אינה כלולה יותר בסל. אני רוצה להיות חד וחלק: אזרחי ישראל לא יממנו מכיסם הצגות שסובלניות כלפי רוצחי חיילים. יתרה מכך, ועדה שמאשרת הצגה שהופכת רוצח חייל לגיבור, זוהי ועדה שמוסריותה טעונה בדיקה. אני שר החינוך והצגה המייצגת סובלנות לרצח החיילים ששומרים עליי היא לא חינוך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים