שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

בלעדי: כך הכשילו פקידי משרד הפנים בנייה במזרח ירושלים

מדוע החליף "מנהל התכנון" במשרד הפנים את נציגו בוועדת הערר הארצית, ערב דיון גורלי על מרכז מבקרים גדול במזרח ירושלים - ומדוע שובץ לתפקיד פעיל שמאל קיצוני, שהתבטא בעבר נגד בנייה במקום

ביום ראשון בישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה כי פסלה חלק ניכר מתוכנית הבנייה של מתחם קדם, מרכז מבקרים גדול שעל יזמיה נמנים עמותת אלע"ד שמפעילה את אתר "עיר דוד". לפי ההחלטה, התוכנית שיועדה להיבנות על מתחם "חניון גבעתי", תוחזר לדיון בוועדה המקומית, וייגרעו ממנה שטחים נרחבים.

 

חתום על עצומות נגד עיר דוד

בחניון גבעתי שליד הכותל המערבי בקשו מספר גורמים להקים מרכז גדול ללימודי תנ"ך. התוכנית אושרה על ידי וועדת התכנון המקומית, אך עררים הוגשו נגדה אל וועדת תכנון ארצית על ידי מספר אנשי שמאל וארגונים פרו-פלסטינים. עד הלילה שלפני הדיון, הי מנחם ארסלן אמור לכהן כנציג "מנהל התכנון" בוועדת הערר. ואכן, בשתי ישיבות קודמות של הוועדה שימש ארסלן כנציג "מנהל התכנון" של משרד הפנים. מסיבה לא ברורה, ולמרות שארסלן היה חבר בפורום הוועדה לדון בתוכנית כבר לפני שישה חודשים, והתכונן אליו, הוא הוחלף בלילה שלפני הדיון באדריכל ירון טוראל, וזאת מבלי שקיבל הסבר.

 

יוזמי התוכנית שמעו על החילוף רק בשעה 21:00 באותו הלילה. הם מיהרו לבדוק מי הנציג החדש - וגילו כי הוא לימד בביה"ס בצלאל. מכיוון שחלק ממגישי התנגדויות הפוליטיות למיזם היו מרצים מבצלאל - עמיתיו של האדריכל טוראל - הגישו יוזמי הפרוייקט בקשה לפסול את מועמדותו מכהונה בוועדה.

 

בתגובה טען טוראל בפני הוועדה כי שימש כמרצה ב'בצלאל' לפני למעלה משנתיים לתקופה של שנה וחצי, והנחה קורס אחד בלבד. מבט קצר בסילבוס מגלה כי תקופת ההוראה שלו ארכה שלוש שנים. הוא גם הסביר כי אינו חבר אישי של המתנגדים, ואין בכוונתו ללמד במוסד בשלוש השנים הקרובות. כשנשאל על ידי יו"ר הועדה, מיכל ברנדשטיין, על ניגודי עניינים נוספים לשימוש כחבר ועדה, השיב בשלילה.

 

טוראל אושר על ידי הוועדה. והצביע בעד קבלת העררים נגד הפרוייקט ופסילת חלק גדול מהתוכנית. תחקיר ערוץ 20 מגלה כי טוראל חבר בארגון פרו-פלסטיני בשם APJP) Architects and Planners for justice in Palestine). במסגרת גוף זה חתם טוראל על מכתבים ועצומות המגדירים בנייה ישראלית בשטחי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים ובעיר דוד באופן ספציפי כמנוגדת לחוק הבינלאומי, מנוגדת לאמנות ז'נבה, מנוגדת לאתיקה של מקצוע האדריכלות ועולה לכדי פשע מלחמה.

 

לפחות כרגע נראה כי גורמי שמאל הצליחו לקבור את תוכנית הבנייה של המרכז שאמור היה לשמש מרכז חינוכי עולמי בתחום התנ"ך. השאלה היא מדוע  במנהל התכנון במשרד הפנים, החליפו באישון לילה את נציגם בוועדה באיש שמאל קיצוני, והכשילו את הפרוייקט.

 

 

תגובות:

טוראל סירב להגיב, והפנה את "ערוץ 20" לדוברות משרד הפנים.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי החלפת הנציג בטוראל סוכמה כשלושה שבועות לפני הדיון בערר. "אדריכל טוראל הצהיר לפני 8 שנים, בהיותו אזרח שאינו עובד ממשלה, על עמדותיו הערכיות-פוליטיות", נכתב בתגובה "זכותו להחזיק בעמדה פוליטית, כמו כל אזרח ישראלי, ואין בעמדות אלו, יהיו אשר יהיו, כדי לייצר דה-לגיטימציה לתפקודו ולשיקול דעתו כמשרת ציבור מקצועי, מצטיין ונאמן.

 

"כך, לדוגמה, הצטרף טוראל לעמדת ועדת הערר כאשר זו דחתה את הטענה בדבר היעדר הלגיטימיות של בניית המתחם במזרח העיר, בהתאם לקביעת המערכת המשפטית, שאין הוא עורר עליה.

עמדתו המקצועית שהובעה בוועדת הערר התבססה על הוראות תוכנית המתאר הארצית לגנים לאומיים ושמורות טבע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
חפירות ארכיאולוגיות בחניון גבעתי
צילום: אלי מנדלבאום