שתף קטע נבחר

מצדיעים לכם: הכירו את המורים של המדינה

תחרות "המורה של המדינה" סיכמה שנה שביעית בטקס מרגש במעמד נשיא המדינה, רובי ריבלין ושר החינוך, נפתלי בנט. מתוך 15 מועמדים שעלו לשלב הגמר נבחרו ששת המורים שזכו בתואר "המורה של המדינה" - בואו להכירם

תחרות "המורה של המדינה", הגיעה אמש לסיומו עם זכייתם של שישה מורים מתוך ה-15 שעלו לגמר.

 

הזוכים הם אורנה כהן, מורה להיסטוריה ולאזרחות בתיכון ו' בבאר שבע, ירון כרמי, מחנך ורכז שכבה בתיכון אמי"ת בר אילן ברמת־גן, עינת ברקו, מחנכת כיתות א'־ב' בבית ספר הבונים בקריית ביאליק, הינד עליאן, מורה לחינוך ומדעים בבית ספר כי"ח לחירשים בירושלים, אייל סיני, מורה לפיזיקה בתיכון רבין במודיעין וקרן יולוס, מחנכת ומורה לתקשוב בבית ספר אשכול בנס ציונה.

 

במהלך הטקס קיבל בית-ספר התיכון דנציגר-דרכא מקריית-שמונה, פרס הוקרה מיוחד מטעם "ידיעות אחרונות ו-ynet לאחר ששלושה ממוריו העפילו לשלב הכמעט אחרון בתחרות ונמנו עם 50 המועמדים הסופיים.

המורים של המדינה 2015 (צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות") (צילום: יובל חן
המורים של המדינה 2015(צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות")

"המורה של המדינה", הינו פרויקט חברתי שנועד לתת זרקור ובמה לעבודתם של אנשי החינוך המצטיינים בארץ והיא נערכת זה השנה השביעית ברציפות. התחרות היא יוזמה משותפת של מפעל הפיס, "ידיעות אחרונות‭,"‬ הסתדרות המורים ו-ynet. עד כה זכו בתואר 36 מורים, ואליהם הצטרפו אמש שישה נוספים, שבלטו מעל כל המועמדים והרשימו במקצועיות, במסירות, במחויבות ובגישה החינוכית שלהם.

 

בואו להכיר את המורים של המדינה 2015

 

"להקשיב כשאחרים לא מקשיבים" - ירון כרמי, מחנך ורכז שכבה בתיכון אמי"ת בר אילן ברמת־גן

הדבר החשוב ביותר מבחינת ירון כרמי, מחנך ורכז שכבה בתיכון אמי"ת בר אילן ברמת-גן, הוא להיות כתובת לתלמידים שלו. בכך הוא הולך בדרכי אחד מהמורים שלימדו אותו, שידע להקשיב לו כשאף אחד אחר לא עשה זאת. "ביני לבין התלמידים יש קשר משפחתי‭,"‬ אומר כרמי. "הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלי. צפו

 

"ההוראה בפריפריה היא שליחות" - אייל סיני, מורה לפיזיקה בתיכון רבין במודיעין

במהלך הקריירה שלו צבר המורה לפייזקה אייל סיני לא מעט פרסים יוקרתיים, ואפשר להבין למה: סיני, שסיים את לימודיו בטכניון בהצטיינות ותיכנן להיות מדען, נשאב בהמשך לתוך מערכת החינוך, ויתר על האקדמיה והתמסר ללימוד פיזיקה בקריית שמונה ובקריית מלאכי. כיום סיני, (53) אמנם מלמד בבית הספר תיכון רבין במודיעין, אבל עדיין חלק נכבד מזמנו מוקדש לפריפריה והוא משמש יועץ פדגוגי לתוכנית עתידים להוראה. צפו.
 

"לנצח את כל המגבלות" - הינד עליאן, מורה לחינוך ומדעים בבית ספר כי"ח לחירשים בירושלים 

כשהינד עליאן, ‭,36‬ מורה לחינוך ומדעים בבית ספר משולב - ערבים ויהודים - לחירשים בירושלים, מדברת על עבודתה בהתלהבות ובאנושיות, קשה שלא להתרגש. "זהו בית ספר שבו לומדים לצד כבדי שמיעה גם תלמידים עם ליקויי למידה, פיגור, הפרעות בקשב וריכוז וגם ילדים אוטיסטים‭,"‬ היא מספרת. "אני בנאדם מאוד רגוע ומכיל. אני רגישה לצרכים של האחרים, ומבחינה לימודית מתאימה את המטרות לתלמידים ולרמה שלהם".‬ צפו.
 

"גם חירשים יכולים לשיר" - עינת ברקו, מחנכת כיתות א'־ב' בבית ספר הבונים בקריית ביאליק

כשבוחנים את הרקע המשפחתי של עינת ברקו, מבינים שהיא נולדה לעבוד עם ילדים. "סבתא שלי עובדת סוציאלית ואמא שלי גננת, אז ינקתי, שאבתי ואכלתי חינוך‭,"‬ היא מספרת. "בילדותי נהגתי לעזור לאמא בגן והתבוננתי בעבודתה‭."‬ צפו.

 
 

"התלמידים הם הילדים שלי" - קרן יולוס, מחנכת ומורה לתקשוב בבית ספר אשכול בנס ציונה

 

כשקרן יולוס, מורה לתקשוב בבית ספר אשכול בנס ציונה, ניגשה לוועדה של "המורה של המדינה‭,"‬ היא תהתה מה להביא איתה. "בסוף לקחתי איתי את הקלסר שהדבקתי לתוכו את הברכות האישיות שהילדים וההורים כתבו לי בשנה שעברה‭."‬ בברכות הרבו ההורים והתלמידים להשתמש במושג "מחנכת לחיים" כדי להגדיר את יולוס ואת עבודתה, ודיברו על חינוך למצוינות שהיא מעניקה להם. צפו.

 

"המורה של זגורי אימפריה" - אורנה כהן, מורה להיסטוריה ולאזרחות בתיכון ו' בבאר שבע

לפרויקט "המורה של המדינה‭,"‬ הגיעו שלל המלצות על אורנה כהן, מורה להיסטוריה ולאזרחות בתיכון ו' בבאר-שבע. אחד הממליצים הבולטים היה לא אחר מאשר המחזאי-תסריטאי מאור זגורי, היוצר של סדרת הלהיט "זגורי אימפריה‭,"‬ שנמנה בעבר על תלמידיה והרעיף עליה שבחים. "אני תמיד מאמינה בתלמידים שלי, והאמנתי גם במאור‭,"‬ אומרת כהן. "היה ברור לי אז שהוא מבריק ומיוחד במינו ואני מאוד גאה בו ובהצלחתו". צפו.

 

נשיא המדינה ריבלין אמר למורים בטקס: "אתם זכיתם בתואר המורה של המדינה בגלל התלמידים שלכם, בגלל הרגעים שהעצה, התבונה, התמיכה ואולי גם הגערה שלכם - שינו את חייהם. מערכת החינוך הישראלית ניצבת כיום בפני אתגר אדיר. היא מורכבת מארבעה זרמי חינוך שונים, מארבעה מחנות שונים שהולכים ומתקרבים בגודלם: דתיים, חילונים, חרדים וערבים. אנחנו צריכים מורים דגולים כמותכם שיעזרו לנו למצוא את הדרך המשותפת. אין זה אתגר פשוט אך אנו יודעים כי חוסנה של ישראל, כמו גם עתידנו ותקוותנו, הם המונחים על כף".

 

"יצרתם ביחד מקור השראה משותף לישראל כולה"

שר החינוך בנט: "מדינת ישראל לא תמיד מצטיינת באמירת תודה, ולכן הערב הזה הוא שונה. זהו ערב של חיבוק גדול ושל תודה כנה מעומק הלב. תודה לכם המורים והמורות של המדינה, נציגים מובהקים של ישראל היפה, הערכית והמתחדשת. תודה לכם שאתם נותנים את הנשמה. מתוך יותר מ-3,000 המלצות מכל רחבי הארץ, הגעתם לכאן מעוספייה, קריית ביאליק, יהוד, גבעת שמואל, מודיעין וירושלים. יצרתם ביחד מקור השראה משותף לישראל כולה. כל אחד ניחן באהבת הספר, התשוקה לחנך ובאהבת האדם. אין בעיניי שליחות גדולה מזו במדינת ישראל"

 

במסגרת התחרות השנה שלחו קוראי "ידיעות אחרונות" וגולשי ynet כ-3,000 טופסי המלצה ובהם ביקשו לספר על כ-1,300 מורים הראויים לדעתם לזכות בתואר. הממליצים כוללים בין היתר תלמידים, תלמידים לשעבר והורים שהמליצו על מורים מכל רחבי הארץ, יהודים וערבים, חילונים ודתיים, נשים וגברים, שעשו ועושים מעל ומעבר למען תלמידיהם.

 

התחרות פתוחה לכל המורים בפועל בבתי ספר יסודיים או על-יסודיים העומדים בקריטריונים הראשוניים המופיעים בטופסי הגשת המועמדות. על הממליצים לציין תרומה יוצאת דופן של המורה על פעילות שהטביעה את חותמה על התלמידים, על כל בית הספר ועל הקהילה באחד או יותר מתחומים שונים, בהם קידום הישגים לימודיים, חדשנות ושילוב טכנולוגיות מתקדמות בהוראה ובלמידה, התייחסות לשונות בין התלמידים ומתן דוגמה אישית.

 

תחרות "המורה של המדינה" מורכבת משלושה שלבים. בשלב הראשון נשלחים טופסי המועמדות, שבהם ניתן גם להמליץ על מועמדים משנים קודמות שלא זכו בתחרות. העולים לשלב השני התבקשו למלא שאלון נוסף ומורחב, ו-15 המועמדים האחרונים הגיעו לראיון בפני ועדת הפרס, המורכבת מאישים בכירים בתחום החינוך, החברה, התעשייה והכלכלה בישראל.

 

כל 15 המועמדים הסופיים קיבלו תעודת הוקרה ומחשב נייד אישי מתנת בנק מסד. ששת המורים המצטיינים זכו גם בהשתלמות יוקרתית בארה"ב מתנת "תלמ"א" (תוכנית לאומית למצוינות באנגלית), הממומנת על ידי קרן משפחת שטיינהרדט בישראל וקרן שוסטרמן.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות"
המורים של המדינה 2015
צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות"
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים