שתף קטע נבחר

אין כסף: הופסק הטיפול הנפשי לילדי עוטף עזה

כמעט שנה אחרי מבצע צוק איתן קיבלו מנהלי השירותים הפסיכולוגיים בדרום הודעה על סיום עבודת המטפלים בשל היעדר תקציב. ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני: "החלטה חסרת רגישות". ח"כ ילין: "ילדינו אינם הפקר"

מנהלי השירותים הפסיכולוגיים החינוכיים ברשויות המקומיות בדרום ובכללן בעוטף עזה קיבלו היום (א') הודעה שלפיה ביום שישי הקרוב ייאלצו להפסיק את עבודת הטיפולים שניתנו לילדי העוטף ומשפחותיהם. בהודעה שהעביר משרד החינוך למנהלי השירותים הפסיכולוגיים כמעט שנה אחרי מבצע צוק איתן צוין כי "לצערנו הרב, בגלל חסר בתקציב לכיסוי כל מכסת הטיפולים, בשנה תקציבית מורכבת בהיעדר תקציב מדינה, אנו נאלצים לקצר את הקצאת הטיפולים ולהודיע למטפלים לסיים את עבודתם עד יום שישי הקרוב".

 

בהודעה נכתב עוד כי "אנחנו מודעים לקושי העולה לנוכח עיתוי הפנייה אליכם, אך עד לרגע האחרון נעשו מאמצים רבים לגייס את התקציב ולסיים את השנה כיאות. אנו מבקשים שהמטפלים ישקלו את אופן הפרידה מהילדים ומההורים בנסיבות שנוצרו. אנחנו מבקשים להודות לכם על ההבנה והמאמצים הרבים שאתם עושים".

 

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני, הגיב בחריפות להודעת משרד החינוך. "זה חמור מאוד, זה יותר גרוע משערורייה, אפילו לא הודיעו מראש", אמר ירקוני שנבחר לפני שבועיים לתפקידו. "משפחות שלמות שמטופלות מאז צוק איתן וכעת הטיפול שלהם מופסק דווקא כשהחל להתחמם. צריכים להכין את הילדים האלה לחופש וזה בדיוק הזמן הלא נכון ולא מתאים. איני יודע מאיפה ואיך התקבלה החלטה כה חסרת רגישות מבלי להתייעץ בגורמים המקצועיים".

הגיב בחריפות. ירקוני (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הגיב בחריפות. ירקוני(צילום: הרצל יוסף)

ירקוני אמר עוד כי "אני ציפיתי שיהיה תקציב גם לשנה הבאה. התמיכה למשפחות צריכה להימשך. אנו גרים באזור נפלא שאנו רוצים לפתח אותו אך מצד שני יש רגישויות שצריך לטפל בהן.

אני מצפה ממי שקיבל את ההחלטה לשנות אותה מיידית כדי לתת את הטיפול הזה למשפחות. כל יום ללא טיפול פוגע בחוסן של היישובים. זה דבר שאסור שיקרה אם אנחנו רוצים להמשיך לפתח את עוטף עזה ולסייע לאנשים שגרים פה. אני מצפה שבשעות הקרובות ההחלטה הזו תתהפך. אני קורא לשקול ולראות איך נותנים תקציב נוסף לשנה הבאה. אנחנו את הטיפול לא סיימנו. אנו, מדינת ישראל, מחויבים לתת את הטיפול הזה למשפחות, לילדים"

 

גם ח"כ חיים ילין (יש עתיד), ששימש כקודמו של ירקוני בתפקיד ראש המועצה, הביע תרעומת על ההחלטה. הוא אף פנה במכתב דחוף לשרי החינוך והאוצר לחזור בהם מההחלטה. לדבריו, "ילדינו אינם הפקר, הבעיות הפוליטיות ואי אישור תקציב המדינה לשנת 2015 לא על גבם וחוסנם של ילדינו. אנא חזרו בכם מההחלטה חסרת האחריות ואל תהיו שותפים לפגיעה בחוסן של תושבי העוטף".

 

במכתבו התייחס ח"כ ילין לשגרת החיים בעוטף עזה: "כמעט שנה חלפה מאז שנכנס צה"ל לרצועת עזה. כמעט שנה חלפה מאז ההפגזות הבלתי פוסקות שסבלנו בדרום, בעוטף עזה. שנה לאובדן של אזרחים, חיילים, חברים וילדים. שנה של התמודדות, שנה של שיקום. צוותי הרשויות, צוותי מרכזי החוסן וצוותי המטפלים עושים מאמץ גדול להביא לתהליך של החלמה וחזרה לתחושה של ביטחון. בשונה משאר האזורים בארץ, צבע אדום הפך להיות חלק מחיינו בעוטף עזה, חלק מגידול הילדים. צבע אדום שעוצר את הנשימה ומאיץ את הדופק".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בעקבות מבצע צוק איתן, הקצה משרד החינוך 23 מיליון שקלים לתוכנית כוללת לתלמידים ולצוותי חינוך לשנה"ל תשע"ה. מתוכם, הוקצו 4.6 מיליון שקלים לטיפול פסיכולוגי בילדים. כמו כן, הוקצה תקציב בסך 5 מיליון שקלים ע"י רשות החירום הלאומית (רח"ל). משרד החינוך מימש את התקציב שהוקצה על ידו במלואו וממתין ליתר התקציב אשר אמור להתקבל מרשות החירום הלאומית. המשרד פועל להסדרת התקציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים