שתף קטע נבחר

חבריו של הנרצח: "הוא היה אדם טוב לב"

מספר יריות נורו ביום חמישי בערב לעבר מכוניתו של עקיבא פשקוס, בן 45 מירושלים, סמוך לשדה התעופה עטרות - והוא מת כעבור דקות אחדות

אזרח ישראלי נרצח אתמול בערב (ה') ביריות באזור עטרות שליד ירושלים. ההרוג הוא עקיבא פשקוס, חרדי בן 45 מירושלים, אב לחמישה ילדים. הלווייתו נערכה הלילה.
אחיו התאום, הרב משה פשקוס, מספר: "לפני שבוע בדיוק הוא היה בן 45. אישתו היא מדרום אפריקה ושמה הילה, אחות במקצועה, חמשת ילדיו בגילאי 3 עד 21. הגדולה נשואה. אני שמעתי שעקיבא מת כשהייתי באירוע משפחתי. לא רציתי להפר את השימחה, אז לא סיפרתי לאיש ופשוט יצאתי מהמקום. הוא היה אדם נמרץ. ניהל מפעל בעטרות. למד בישיבות. עזר לכולם. בנוסף לעבודתו כמנהל מפעל, הוא עבד גם כמנהל אולם שמחות "אור יהושע", שנועד לעזור למעוטי יכולת".
חברה טובה של המשפחה, בלה פרוינד, שהצילה בעבר מחבל מלינץ' בירושלים, סיפרה: "הוא היה מלח הארץ. אנשים תמימים יוצאים לפרנס את המשפחה ונהרגים". אישתו של עקיבא, הילה, יצאה מביתה, חיבקה את פרוינד, ואמרה בבכי: "בלה, תגידי לה' שיביא גאולה לישראל. הבן שלי בעוד חודשיים יש לו בר מצוה ואני לא יודעת מה לעשות". לעיתונאים אמרה פרוינד כי גם היום היתה חוזרת על המעשה שעשתה. "אנחנו שונים מהם. אנחנו לא רוצים לראות אנשים מתבוססים בדם".
"הוא היה אדם שופע טוב לב", סיפר אחד השכנים שהוסיף, כי כל הילדים בשכונה תמיד חיכו לבואו ביום שישי בבית הכנסת, משום שנהג לחלק להם סוכריות.

שני כדורים

פשקוס יצא מאזור התעשייה בעטרות. כשעבר ברכבו ביציאה הדרומית באזור התעשייה, נפתחה לעבר הרכב אש. ככל הנראה נפתחה האש ממכונית חולפת. ההרוג נסע לבדו במכונית מסחרית, בה הסיע קודם לכן פועלים מאזור התעשיה לצומת א-ראם.
לעבר המכונית נורו מספר יריות. שני כדורים חדרו את שמשת המכונית ואחת מהן פגעה בראשו של פשקוס ופצעה אותו באורח אנוש. כוח צה"ל שהגיע במהירות למקום פינה את הפצוע לאמבולנס מד"א - אך צוות האמבולנס נאלץ לקבוע את מותו. כוחות צה"ל שהגיעו למקום הותקפו אף הם בירי, ונאלצו לפנות את הפצוע תחת אש.
לפני כחודש נפצע באיזור שדה התעופה עטרות ישראלי אחר, מאבטח במפעל של התעשייה האווירית הפועל במקום, בשעה שאיבטח יציאת עובדים מתוך המפעל. המאבטח שנפצע באורח בינוני מחלים כעת מפצעיו בבית החולים.
הכפר ביר נבאללה שממנו נורו היריות הוא כפר מגוריה של אמנא ג'וואד מונא, החשודה בפיתויו וברציחתו של אופיר רחום ז"ל. בכפר זה נרצח לפני שנים אחדות נחשון וקסמן ז"ל.

תגובות לפיגוע

ראש הממשלה אהוד ברק כינה את הפיגוע בעטרות "רצח נתעב". ברק אמר כי ישראל תלכוד את המחבלים ותביא אותם על עונשם. הוא לא התייחס למו"מ שהתחדש בטאבה.
ח"כ גדעון עזרא מהליכוד אומר בתגובה לפיגוע בעטרות: "המלחמה נמשכת. צריך להפסיק עכשיו את השיחות ולא לחדשן עד שתיפסק האלימות לגמרי". ח"כ עזרא אמר כי יש להשיב לטרור כגמולו ביד חזקה: "ההבלגה שלנו גובה מחיר טרור גדול יותר בכל פעם מחדש", אמר. לדבריו "ממשלת ברק לא מבינה שדם ישראלי לא הפקר".
הרשות הפלסטינית מגנה את פיגוע הירי. מקור בכיר בלשכתו של ערפאת אומר ל-ynet כי הפיגוע בוצע על ידי "גורמים בלתי אחראים שכל מטרתם להביא לקריסת תהליך השלום. על הצדדים להגיע במהירות להסכם שלום צודק כדי להפסיק את האלימות". לדבריו, מנגנוני הביטחון של הרשות יעשו הכל כדי לאתר את האחראים לפיגוע.
גורמים במנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני מסרו ל-ynet כי למרות שהפיגוע היה באזור בשליטה ישראלית מלאה, יעשו אנשי המנגנון כל מאמץ לאתר את האחראים לפיגוע.
במנגנון בראשותו של ג'יבריל רג'וב אומרים כי צוות חקירה הוקם כבר כדי לחקור את הפיגוע. ההערכה היא שגורמים שמתנגדים לשיחות ביצעו את הפיגוע. עם זאת, תנועת הפתח נטלה אחריות לפיגוע הירי שבו נהרג הערב האזרח הישראלי. מקורות בטחוניים פלסטיניים טענו כי יש להתייחס בזהירות להודעה, וכי לא ברור אם היא אותנטית.
מזכיר הפתח בגדה וראש התנזים מרואן ברגותי אמר בתגובה לפיגוע הירי בעטרות כי "הסלמה באינתיפאדה תתרום להצלחת המו"מ". ברגותי הביע תקווה כי הרשות הפלסטינית תאמץ תפיסה זו. הוא הבהיר כי האינתיפאדה תימשך עד להשגת כל הזכויות הפלסטיניות. ברגותי הוסיף כי ברק משתמש בשרון כדי להפחיד את הפלסטינים ולאלץ אותם להסכים לוויתורים, אך הדבר לא יצליח.
יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, תקף בחריפות את החלטת הממשלה שלא להפסיק את המו"מ המדיני בטאבה בעקבות הפיגוע בעטרות. "מדובר בנורמה פסולה ומעוותת של אפליה בין דם לדם שנקבעת על ידי הממשלה. חייבים לשמור על כבודן המינימלי של משפחות הנפגעים באמצעות הפסקת השיחות לפחות עד לאחר הלווייה, כפי שנעשה לאחר הרצח בטול כרם", אומר יו"ר המפד"ל.

אירועים אחרים

בארועים נוספים שהיו אתמול נפתחה אש לעבר משרדי התיאום והקישור בגוש קטיף. לא היו נפגעים. צה"ל לא השיב אש מאחר שלא זיהה את מקורות הירי.
מוקדם יותר נורתה אש לעבר ההתנחלות פסגות הסמוכה לרמאללה. איש לא נפגע וחיילי צה"ל השיבו אש אל מקורות הירי.
פלסטינים ירו אתמול בערב לעבר מכונית צבאית סמוך להתנחלות עופרים מצפון לרמאללה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. החיילים השיבו באש לעבר מקורות הירי.
אש נורתה גם אל ההתנחלות פסגות באזור רמאללה, בפעם הרביעית בתוך כמה שעות. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. כוח צה"ל השיב באש אל מקורות הירי.

את הידיעה כתבו: פליקס פריש, עלי ואקד, אפרת ויס ואבישי בן חיים

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
הנרצח. עקיבא פשקוס
צילום ערוץ 1
אתר הכנסת
"להפסיק את השיחות". עזרא
אתר הכנסת
צילום ערוץ 1
מכוניתו של הנרצח
צילום ערוץ 1
צילום איי אף פי
שמשת הרכב המנופצת
צילום איי אף פי
מומלצים