שתף קטע נבחר

נא להתגלח: "מהפכת הזָקָן" בצה"ל - ב-1 ביולי

עכשיו זה רשמי: תם עידן אישור "הרצון החופשי" שהתיר לחיילים לא להתגלח. פקודה חדשה של צה"ל מחמירה משמעותית את התנאים המאפשרים גידול זקן

מהפכת הזָקָן בצה"ל יוצאת לדרך: אגף כוח אדם בצבא הפיץ היום (ג') לכל היחידות פקודה חדשה, שלפיה החל מ-1 ביולי ייאסר לגדל זקן באישור שהוגדר "רצון חופשי". ההיתרים לגידול זקן ייוותרו בשלושה מצבים בלבד: אישור דת עם החמרת קריטריונים, אישור רפואי, או מקרים חריגים שייבחנו ויאושרו במשורה על ידי קציני שלישות פיקודיים בצה"ל בלבד (15 אלופי משנה בכל הצבא).

 

עוד בחדשות:

 

צה"ל יאפשר תקופת הסתגלות לפקודה החדשה, ועד סוף חודש אוגוסט יידרשו בעלי אישור דת להגיש בקשה חדשה לפטור מזקן. הפעם הבקשה תיבחן ותאושר על ידי שני גורמים שונים: נציג הרבנות הצבאית ביחידה, הכפוף לראש ענף הלכה ברבנות הצבאית, ועל בסיס המלצת המפקד המכיר אישית את החייל ואת אורח חייו. חיילים בעלי פטור רפואי מזקן לא יידרשו לחדשו והוא ימשיך להיות תקף.

 

"אנחנו רוצים לשים סוף לתופעות שבמסגרתן חיילים קיבלו פטור זקן כי הצהירו שזה מטעמי דת, אבל הסתובבו בשבת בבסיס בעודם מעשנים או נוסעים", אמר ל-ynet גורם באכ"א.

 

עד כה יכלו מפקדי יחידות בדרגות סגן אלוף לחלק ללא הגבלה אישורי זקן לחייליהם על בסיס שיקולי דת או רצון חופשי של חייל. בצבא מסבירים שהמדיניות הזו יצרה חוסר אחידות בין יחידה ליחידה, ובאופן כללי לריבוי חיילים מזוקנים בצבא, באופן שפגע בהופעה התקנית של החיילים.

 

האכיפה על הפקודה החדשה תוטל תחילה על מפקדים ורס"רים ביחידות, אך החל מ-1 בספטמבר יצטרפו גם השוטרים הצבאיים לאכיפה, שתכלול - בדומה לעבירות אחרות של הופעה תקינה - מתן קנסות או העמדה לדין משמעתי שיגרור ריתוקים או עונשים חמורים יותר.

 

בפעם האחרונה שנרשם שינוי בפקודת הזקנים, לפני כשמונה שנים, הוכנס סעיף "הרצון החופשי", שהוביל לדברי קצין מאכ"א ל"תופעת זקנים בצבא", אך מהיום כאמור הוא מבוטל. הפקודה החדשה תהיה רלוונטית לחיילי חובה וקבע כאחד, והיא תצטרף לפקודות חדשות אחרות שנכנסו לאחרונה לצבא הקשורות להופעה וללבוש, ובהן איסור ללכת במקומות ציבוריים עם אוזניות, איסור ללבוש מעיל דובון ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים