שתף קטע נבחר

מחאת הדרוזים: "ישראל מטפלת בפצועי דאעש ולא בקרובים שלנו"

על רקע הדיון סביב פתיחת הגבול לפליטים מסוריה, מוחים דרוזים ישראלים נגד מדיניות צה"ל. ל-ynet הם אמרו: "הוא עוזר לאויבים של הקרובים לנו. אנחנו דורשים לסגור את נקודות הטיפול שהקימו למען ג'בהת א-נוסרה ודאעש"

 

"ישראל מטפלת בפצועים של דאעש וג'בהת א-נוסרה ולא בדרוזים. אם נידרש, אנחנו מוכנים להוציא את הג'יהאדיסטים מבתי החולים בישראל". על רקע התפשטות מלחמת האזרחים בסוריה למעוזי הדרוזים סמוך גבול, מותחים דרוזים ישראלים ביקורת על מדיניות צה"ל ברמת הגולן. כמה מהם, שדיברו אתמול (ג') עם ynet, טוענים שישראל תומכת דווקא באלה שנלחמים בקרוביהם מהצד השני של הגבול.

 

עוד חדשות בנושא:

 

"מדינת ישראל היא שעוזרת לדאעש", אמרה סלוא אלקלעאן ממג'דל שאמס. "אנחנו מגנים את זה ונמשיך להפגין נגד זה. אנחנו חוזרים ודורשים לסגור את נקודות הטיפול שהקימו למען הפצועים של ג'בהת א-נוסרה. אנו מוכנות, כנשים, לחצות את הגבול ולהילחם, וגם להיכנס לתוך בתי החולים בארץ ולהוציא את הפצועים השייכים לארגונים הג'יהאדיסטים".

 

מוקדם יותר הכריזו צה"ל והמשטרה על שטח צבאי סגור בצפון-מזרח רמת הגולן על רקע ההפגנות של האזרחים הדרוזים סמוך לגדר בסוריה. למשך כמה שעות הוגבלה תנועת אזרחים שאינם תושבי המרחב. מחסומים הוצבו בין היתר בצמתים סער, וואסט ובר-און. במהלך היום, בזמן הפגנה ליד מג'דל שאמס (מנקודה שממנה ניתן לתצפת על כפר חאדר בסוריה), נפלו לא הרחק משם פגזים תועים מהקרבות וגרמו לשריפת קוצים.

 

 

משקיפים על הקרבות מגבול ישראל-סוריה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
משקיפים על הקרבות מגבול ישראל-סוריה(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

הרמטכ"ל גדי איזנקוט התייחס בבוקר לעניין הדרוזים בסוריה ואמר כי צה"ל ימנע מצב של טבח בפליטים, אם מספר רב מהם ייהדף לכיוון הגבול. את הדברים אמר במהלך סקירה בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

 

קנדי אבו חמאד, תושב דליית אל כרמל, הגיע גם הוא לגבול. "הגעתי למג'דל שאמס כדי להזדהות עם אחינו הדרוזים שנפגעים בכפר חאדר", אמר. "כולנו מאמינים שאנו מתים פה ונולדים שם. כל פגיעה בדרוזים בסוריה היא פגיעה בכולנו".

 

תושבת מג'דל שאמס הוסיפה: "תושבי חאדר עוברים ימים קשים. אני עדיין לא מבינה למה ממשלת ישראל מסרבת כניסת דרוזים, לפחות למטרת טיפול. את הפצועים השייכים לארגוני הטרור מכניסים כמעט יום-יום ומתייחסים אליהם בכבוד. על מדינת ישראל להבין דבר חשוב: הפצועים מהארגונים שמקבלים טיפול בישראל הם שפוגעים בקרובי משפחותינו בסוריה. יבוא היום שהם יפגעו באזרחי המדינה".

 

לבסוף הוסיפה: "אני קוראת להפסיק את הגיוס לצה"ל ולהתחיל לחשוב על שיטות ודרכים שיכולות להציל את אחינו הדרוזים. עד כאן, מספיק. אם נחכה לממשלת ישראל, לא יישארו לנו קרובי משפחה בסוריה".

 

בינתיים, גורם תקשורתי המקורב למשטר הסורי דיווח על קרבות בין המורדים לבין כוחות צבא אסד באזור שנמצא לא הרחק מהכפר חאדר שבצפון הרמה - אחד מהמקומות הבודדים שלמשטר עוד נותרה אחיזה עליו. במקביל טענו גורמי אופוזיציה סוריים כי התארגנות של מורדים באזור קוניטרה בשם "צבא החרמון" השתלטה על כמה גבעות מצפון לקוניטרה, לא הרחק מהגבול עם לבנון והחרמון הסורי. על פי הדיווחים, הכוחות הרגו כמה מאנשיו של אסד בקרבות.

 

מתאם של אחד מהפלגים שנוטלים חלק בההתארגנות החדשה "צבא החרמון" טען כי הגבעות שהשתלטו עליהן למעשה מחברות בין אזור א-רווטה המערבית בפרברי דמשק לבין קוניטרה וכי מדובר רק בסנונית הראשונה. "עינינו נשואות כעת לשחרור מלא של האזורים המעטים שנותרו בידי המשטר בקוניטרה כמו העיירה חאן ארנבה, הכפרים חאדר וחרפא ומדינת אל-בעת'".

 

סנאא, המתגוררת בכפר סורי ברמת הגולן, השמיעה קול מעט שונה: "לצערי הפכו את המלחמה בסוריה למלחמה עדתית, כאילו רק הדרוזים הם שנפגעים. אבל זה לא נכון. אלפי ילדים, נשים וגברים נהרגו במלחמה ולא ראינו כעס וגינוי כמו היום. המאבק שלנו צריך להיות למען כל אזרחי סוריה ולא רק למען דרוזים. תושבי כפר חאדר לא דורשים עזרה מאף אחד, בטח לא ממדינת ישראל. הם יכולים להסתדר. דיברתי עם קרובי משפחתי מכפר חאדר והם אמרו לי 'לא רוצים לעבור לישראל. כאן נישאר, כאן נמות, על אדמותינו'".

 

בתוך כך, העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי פלגי המורדים הקפיאו את הלחימה באזור שדה התעופה הצבאי א-ת'עלה בכניסה לעיר א-סווידאא בדרום המדינה המזוהה עם בני העדה הדרוזית. מפקדים בשורות המורדים טענו כי המטרה היא להתפנות להשלים את ההשתלטות על ערים וכפרים באזור דרעא בדרום המדינה. עם זאת, גורם בחזית הדרומית של צבא סוריה החופשי אמר לעיתון כי מדובר בניסיון גם להעביר מסרי הרגעה לבני העדה הדרוזית בא-סווידאא, שחוששת לגורלה אם המשטר יאבד את השליטה באותה עיר שבה הם מתרכזים.

 

המורדים, כאמור, טרם הצליחו להשתלט על שדה התעופה האסטרטגי והמשטר מצליח לבלום אותם. למרות זאת טוען אותו גורם כי ההתקפה נגדו הייתה חשובה בכך שהיא השביתה אותו כשדה תעופה צבאי שהמשטר עושה בו שימוש כדי להפציץ את האזורים בדרעא.

 

במקביל, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בסוריה, השייח יוסוף ג'רבוע, אומר הבוקר בראיון לאתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" כי המצב טוב בעיר א-סווידאא ומאשים כי "האויב הישראלי מנסה היום לרכוב על הגל ומנסה בהתמדה להציג את עצמו כאילו הוא המושיע של תושבי המחוז. זה מנוגד להיגיון. הישראלי הוא אויב ביחס לבני העדה הדרוזית וביחס לכל תושבי האזור". לדבריו, למרות כל מה שקורה אין חששות וכי ההגנה עליהם תבוא מהצבא הסורי ומכך שהתושבים יסתמכו על עצמם".


פורסם לראשונה 16/06/2015 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
משקיפים מישראל לכפר חאדר בסוריה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים