שתף קטע נבחר

הכתב יואב אבן: אני האיש שנחשד באונס. עו"ד המתלוננת: "תיק מזעזע ורווי אלימות"

כתב חדשות ערוץ 2 פרסם ספר ובו גרסתו לחשדות נגדו לפני ארבע שנים, שהסתיימו בסגירת התיק. "תכננתי לשים סוף לחיי אם אורשע, מה הטעם בחיים עם אות קין של עבריין מין מורשע בפשע שלא ביצעת?". פרקליט המתלוננת: "חוסר ראיות זה לא חוסר אשמה"

 

יואב אבן. כבר ישב את זמן שחרורו (צילום: ערוץ 2) (צילום: ערוץ 2)
יואב אבן. כבר ישב את זמן שחרורו(צילום: ערוץ 2)

 

ארבע שנים אחרי שנעצר בחשד לאונס צעירה והתיק נגדו נסגר, חושף כתב ערוץ 2 יואב אבן את זהותו. אבן בן ה-41 בחר לתאר את הסיטואציה בספר שכתב והעלה לרשת לאחר שהוצאות ספרים דחו אותו, והוא מספר בו לראשונה על כוונתו לשים קץ לחייו במקרה של הרשעה. "ייתכן מאוד שאני אשלם מחיר כבד, אולי כבד מאוד, על החשיפה הזאת. אבל את הסיפור הזה צריך לספר", הוא כותב בהקדמה לספר, "הצד שלו".

 

מאז מעצרו ושחרורו עמל אבן על ספרו. לפני כמה ימים נענה בית המשפט לבקשתו לחשוף את זהותו כמי שנחשד באונס, וסבל מחרושת הפרסומים בעניין. בספר "הצד שלו", שניתן להורדה בחינם, טוען אבן לחפותו. לדבריו, את הצעירה שהתלוננה הכיר בפייסבוק והם קיימו יחסי מין בדירתו בפגישתם הראשונה. שבועיים לאחר מכן, לדבריו, חייו הפכו לסיוט לאחר שטענה כי אנס אותה.

 

"לאחר שנתיים של מלחמה לא פשוטה להוציא לאור ספר שכולם חוששים לפרסם אותו, החלטתי לפרסם את הספר שלי לבד. הספר נכתב בזמן אמת החל מהרגע שבו שוחררתי ממעצר אמיתי למעצר בית", נכתב בהקדמה לספר. "מתלוננות שווא פוגעות לא רק בגברים חפים מפשע, אלא גם בנפגעות אמיתיות של תקיפות מיניות, שבגלל המעלילות - נתקלות לעתים קרובות בחומה אטומה של חוסר אמון כשהן אוזרות אומץ ומתלוננות".

 

עטיפת הספר של אבן. ניתן להורדה ברשת (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
עטיפת הספר של אבן. ניתן להורדה ברשת(צילום: מתוך פייסבוק)

 

בפרק הראשון בספר, שנכתב באחד באפריל 2011 לאחר שחרורו של אבן למעצר בית של 12 ימים, הוא מספר על המחשבות שרצו לו בראש. להשקפתו, אם רשויות החוק יחמירו איתו הוא ישתחרר בשנת 2027, בגיל 53. "תא קטן עם סורגים, מדי אסיר כתומים וטיול של שעה מדי יום בחצר. 16 שנים", הוא כותב.

 

אבן, שבטוח בחפותו, מספר כי אם היה מורשע בעבירות של אונס ומעשה סדום הוא היה שם קץ לחייו. "אני מתכוון למילים אלה כפשוטן: מוות. הלוויה, תכריכים, קבר, שבעה, שלושים, יום השנה - כל החבילה. או שאתרום את גופי למדע כדי לחסוך חלק מההליכים המייגעים האלה", הוא כותב בספרו. "מה הטעם בישיבה של שנים ארוכות בכלא, כשאתה יודע שאתה חף מפשע? מילא אם ביצעת את הפשע, כל פשע שהוא. תהיה גבר, תשלם את המחיר. אבל ככה? ומה הטעם בַּחיים שאחרי הכלא, עם אות קין של עבריין מין מורשע בפשע שלא ביצעת?"

 

את אקט סיום חייו תכנן אבן, כתב הבריאות של חדשות 2, לבצע מול בית חולים בילינסון. "אבי ואחי מחזיקים ברשותם אקדח ברישיון. אני אקח את האקדח של אחד מהם עם המחסנית, אוודא שהיא מלאה, ואגיע לרחבה שבכניסה לחדר המיון של בית החולים בילינסון בפתח תקווה. זה יהיה אתר ההתאבדות שלי", הוא מספר.

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, קראה חלקים מהספר של אבן וטוענת כי עדותו פותחת מחדש את פצעיה של הקורבן. "העובדה שהתיק של אבן נסגר מחוסר ראיות, זה לא אומר שהוא נסגר מחוסר אשמה", היא אומרת. "הצד של הקורבן לא נשמע. הוא כתב ספר מפורט ורוצה לטהר את שמו, ולא שומעים את קולה של הנפגעת. מהפוסט שהיא כתבה אחרי שהפרשה התפוצצה עולה סיפר אחר לחלוטין".

 

סוליציאנו מציינת כי הקורבן חווה עכשיו שוב את הטראומה שחוותה לפני ארבע שנים, אולם אין לה ביקורת על צאתו של הספר לאור. "לא יכולנו למנוע את הוצאתו של הספר", היא אומרת. "עם כל המורכבות שנגרם לנפגעת נזק עם פרסום הספר, הדיון הזה חשוב וגברים חייבים לוודא שהם מקבלים הסכמה חופשית ומלאה כדי למנוע פגיעות מיניות. תיאור ההיכרות שלהם, ההסכמה שהייתה או לא, צריכה לעלות לתודעה. בכל פעם שיש אלימות מינית, אלו מקרים מורכבים, ובדרך כלל מדובר במילה נגד מילה. במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית מקבלים 40 אלף טלפונים בשנה, ורק 15 אחוז מגישות תלונות בגלל המחיר האישי, הנפשי והחברתי".

 

עו"ד לוליק אסאל, שייצג את המתלוננת בעבר, כתב בתגובה: "התיק נגד יואב אבן נסגר מחוסר ראיות ואודה על האמת שעד היום אני לא מצליח להבין באמת ולעומק למה לא הגישו כתב אישום בתיק. אני יודע שהפרקליטה שטיפלה בתיק היא אישה ישרה והגונה ואני משוכנע שכך ציווה עליה מצפונה המקצועי. אין לי בכך ספק. היא גם בחרה לסגור את התיק בעילה של חוסר ראיות ולא בעילה של היעדר אשמה.

 

"הסוגיה שעמדה על הפרק (כמו ברבים מתיקי האונס) הייתה שאלת המחשבה הפלילית של יואב אבן בעת ביצוע המעשים - היא שאלת הסכמת קורבן העבירה אם לאו. מניסיוני המקצועי אני משוכנע שכנוע פנימי עמוק שאילו היה מוגש כתב אישום בתיק הזה יואב אבן היה מורשע בביצוע מעשה אונס אכזרי ונשפט ללא פחות מאשר עשר שנות מאסר לריצוי בפועל. אולי אף יותר.

 

"מדובר באחד התיקים המזעזעים ביותר שבהם נתקלתי בחיי המקצועיים. רווי אלימות ואכזריות בצורה בלתי נתפסת. בכל תיק של עבירות מין (הכוללות מגע מיני ממש) הקורבן עובר החפצה על ידי התוקפן. בתיק הזה, במקרה הזה, ההחפצה שעברה קורבן הדירה שינה מעיניי. עד היום כשאני נזכר בחומרי החקירה שאליהם נחשפתי עובר בי זעזוע.

 

"על ייסורי קורבן העבירה אין טעם להרחיב. רק אומר בהשאלה שעשרה קבין של ייסורים ירדו אל העולם ותשעה לקחה קורבן העבירה בתיק הזה. ושוב, אני מזהיר את עצמי שיואב אבן מעולם לא נשפט וממילא מעולם לא הורשע, והפרקליטות בחרה לסגור נגדו את התיק".

 

מטעמו של יואב אבן נמסר בתגובה: "לצערנו יש תופעה של תלונות שווא שפוגעות במתלוננות אמיתיות בנוסף לפגיעה בגברים חפים מפשע. זו התחושה המלווה גם את יואב אבן מאז חווה תלונת שווא ששלחה אותו למעצר שווא וזעזעה את חייו האישיים והמקצועיים. חשוב להדגיש בהקשר זה שיואב אבן עבר בדיקת פוליגרף ונמצא דובר אמת. מטרתנו להביא לדיון ציבורי מדוע לא אוכפים את החוק על תלונות שווא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים