שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההצתה בכנסייה: "צליינים שוקלים לא להגיע"
  שעות אחרי מעשי הוונדליזם בכנסיית הלחם והדגים בטבחה שבחוף הכנרת: הנזירים והנזירות בהלם, ראש המסדר הבנדיקטיני הזכיר הצתות קודמות, וגם הוותיקן מעורב. תלמידי ישיבה שטיילו במקום נחקרו ושוחררו

   

  ההצתה בכנסיית הלחם והדגים    (צילום: אביהו שפירא, עידו בקר)

  ההצתה בכנסיית הלחם והדגים    (צילום: אביהו שפירא, עידו בקר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הוונדליזם באחת הכנסיות המפורסמות והחשובות בארץ: עקב החשד שההצתה בכנסיית הלחם והדגים הבוקר (ה') בוצעה על רקע לאומני ומדובר בפשע שנאה, הועברה החקירה לאגף לפשיעה לאומנית במחוז ש"י. במתחם הכנסייה שורר הלם בעקבות ההצתה והכתובת שרוססה על הקיר - "ואלילים כרות ייכרתון". לאחר השריפה עדכנו שירותי הכיבוי כי צוות החקירה בראשות ראש ענף החקירות במחוז צפון, רשף אוסקר פוקס, קבע שמדובר בהצתה. במקביל אספו גם חוקרי מז"פ של המשטרה ממצאים בזירות האירוע - לפחות שני מוקדים שבהם הוצת המתחם. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את ראש השב"כ, יורם כהן, לזרז את החקירה בנושא.

   

  בצהריים נעצרו 16 נערים מישיבה בשומרון שטיילו באזור קבר חבקוק, כ-20 ק"מ מהמקום. הם עוכבו לזמן המקסימלי האפשרי, נחקרו ושוחררו במקום. בארגון "חננו" שהגיש להם סיוע משפטי נטען כי הם נחקרו רק בשל חזותם.

   

  הנערים עוכבו מאחורי גדרות ושערי המתחם של קבר חבקוק בגליל התחתון. מהמשטרה נמסר: "חקירת אירוע הצתת הכנסיה סמוך לכפר מנחם עברה ליחידה המרכזית במחוז ש"י במפלג לפשיעה לאומנית.חוקרים ובלשי היחידה נמצאים משעות הבוקר המוקדמות במקום האירוע. באזור סמוך לכנסיה עוכבו 16 קטינים לצורך חקירה ובדיקת מעורבות באירוע לפנות בוקר".

   

  חיפוש בכלי הרכב של הנערים    (צילום: אירגון חוננו, אחיה ראב"ד)

  חיפוש בכלי הרכב של הנערים    (צילום: אירגון חוננו, אחיה ראב"ד)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הכנסייה שהוצתה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  הכנסייה שהוצתה(צילום: אביהו שפירא)

  תחקור הנערים שעוכבו (צילום: ארגון חוננו) (צילום: ארגון חוננו)
  תחקור הנערים שעוכבו(צילום: ארגון חוננו)

   (צילום: ארגון חוננו) (צילום: ארגון חוננו)
  (צילום: ארגון חוננו)

  המתחם שייך לכנסייה הגרמנית, ושגריר גרמניה בישראל הגיע למקום. "מאוד עצוב לראות את זה", אמר. "חייבים לגנות את המתקפה הזו. בארבע השנים שבהן אני משרת בישראל זה המקרה החמור ביותר שנוגע למקרים שנוגעים לגרמניה".

   

  בינתיים, ראש המסדר הבנדיקטיני בישראל, אבוט גריגורי קולינס, עשה הבוקר את דרכו מירושלים צפונה, בזמן שהנזירים והנזירות במתחם המתינו וסקרו את ההרס בחוסר אמון. "היו כבר שריפות כאלה במנזר שלנו בלטרון ובכנסייה בירושלים", אמר אחד מהם, האב מתיאס. "המדינה פשוט חייבת לעשות משהו נגד האנשים האלה. רק ככה זה ייפסק".  

   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)

  נזקי ההצתה בכנסייה, הבוקר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  נזקי ההצתה בכנסייה, הבוקר(צילום: אביהו שפירא)

   

  ההצתה בכנסיית הלחם והדגים    (צילום: אביהו שפירא, עידו בקר)

  ההצתה בכנסיית הלחם והדגים    (צילום: אביהו שפירא, עידו בקר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)

   

  אבוט גריגורי קולינס, הבוקר בכנסייה (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
  אבוט גריגורי קולינס, הבוקר בכנסייה(צילום: אחיה ראב"ד)

  האב קולינס עצמו אמר כי מובר בהתקפה לא רק על המקום הקדוש אלא על הדמוקרטיה בישראל: "אנחנו חיים בחופשיות בישראל וללא חשש, וזו לא התקפה רק על הדת אלא גם על חופש הביטוי, הדמוקרטיה והזכות לחיות כאן. אנחנו דורשים מהממשלה רמה סבירה של הגנה, זו לא התקיפה הראשונה".

   

  עובדי המקום סיפרו כי לפני כשנה הושחת אתר התרגעות השייך לכנסייה ונמצא סמוך יותר לשפת הכנרת. מאמינים המשיכו גם הבוקר להגיע למתחם, ואחת מהם, המתגוררת במגדל הסמוכה, אמרה: "זה נורא. זה פשוט מעשה גזעני".

   

  גם כמה נשים יהודיות מטבריה, העובדות במוסד של אנשים מוגבלים, הגיעו להביע הזדהות עם אנשי המנזר. "הם אנשים מדהימים", אמרה אחת מהן. "אנחנו משתמשים לעתים באחד המבנים ללינה ומפה יוצאים לטיולים. היחס שלהם תמיד מדהים. זה אירוע קשה מאוד שכולנו מזועזעים ממנו".

   

  באירוע נפגעו באורח קל שני בני אדם, גבר בן 79 שעובד במתחם וצליינית כבת 19. הם טופלו במרכז הרפואי "זיו" בצפת. הגבר אושפז להשגחה והצעירה שוחררה לאחר טיפול בחמצן.

   

  יועץ התקשורת של הכנסייה הקתולית בישראל, ודיע אבו נסאר, קרא היום לתגובה נחרצת של המדינה כלפי מבצעי המעשה: "מדובר במקרה נוסף בשרשרת של מקרים. השחתת קברים בבית העלמין בברעם, ההצתות בלטרון ובירושלים, תקיפות של כמרים. ברור לנו שמדובר בקומץ, אבל הקומץ הזה גורם נזק עצום. לא רק הנזק במיליוני השקלים שנגרם פה, אלא נזק כלל עולמי".

   

  לדברי אבו נאסר, "אנשים מתקשרים אליי מכל העולם לברר מה המצב. צליינים שוקלים אם בטוח להגיע לכאן. זה ממש נורא. אני קורא לגורמים המוסמכים לטפל במקרה הזה ובשרשרת המקרים מכל הבחינות, הן בהיבט הביטחוני והן בהיבט התרבותי-חינוכי". בראיון לאולפן ynet אמר אבו נאסר כי "הוותיקן מעודכן, ולא רק הוא. אנחנו מקבלים טלפונים מכל רחבי העולם. יש דאגה. יש אפילו צליינים ששוקלים לא לבוא לארץ".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם ראש השב"כ יורם כהן והנחה אותו לקיים חקירה מואצת לגבי הצתת הכנסיה הבוקר. נתניהו: "ההצתה המזעזעת של כנסיה היא התקפה על כולנו. חופש הפולחן בישראל הוא אחד מאבני היסוד שלנו והוא מוגן בחוק. נמצה את הדין עם האחראים למעשה הנפשע הזה. לשנאה ולחוסר סובלנות אין מקום בחברה שלנו".   

  בינתיים נמשכים הגינויים למעשה. נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר כי ההצתה היא תוצר של "שנאת זרים שהולכת ומשתלטת על הציבור שלנו, הציבור הדתי. באצטלה תורנית כביכול, חדשים לבקרים מפיצים רבנים מסוימים אמירות קשות נגד נוצרים ומוסלמים. אני קורא לממשלה ולמשטרה לאמץ מדיניות של אפס סובלנות. לצדם, רבנים חייבים לשבור את שתיקתם ולגנות את התופעות הללו שמנוגדות לכל ערך יהודי".

   

  מנהל המטה למאבק בגזענות, עו"ד נדאל עתמאן: "הגזענות בישראל אינה פוסחת על אף קבוצת אוכלוסייה. זה לא מפליא כשהשיח הציבורי שאינו מכבד את האחר גולש לפשעי שנאה אלימים שמונעים מגזענות".

   

  מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר כי מדובר במעשה נבלה שדבר אין לו עם המסורת היהודית: "שריפת בית תפילה של דת אחרת היא מעשה של קנאות דתית שמחללת לא רק את שם שמיים אלא גם את הזיכרון ההיסטורי של העם היהודי ואת מורשת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים