שתף קטע נבחר

נעליים נגד חות'ים. קטטה במו"מ בז'נבה: צפו

הניסיון להביא להפסקת אש הומניטרית בתימן עלה בתוהו, כשמפגינים הפריעו למסיבת עיתונאים, קיללו את נציג המורדים והשליכו לעברו נעל

 

 

אלימות פרצה היום (יום ה') בשולי שיחות השלום בז'נבה בין תומכי פלגים שונים בתימן ששיאה היה בזריקת נעליים על אחד הדוברים. ההתלהטות במשא ומתן מדגישים את המחלוקות שנפערו בשטח בזמן שהאו"ם משקיע במאמציו להגיע להפסקת אש בסכסוך בן שלושת החודשים.

 

תימנים המתנגדים לכוחות החות'ים, שאילצו את הממשלה לגלות מהמדינה, הפריעו למסיבת עיתונאים שבה דיברו דוברי החות'ים, השליכו נעליים, קיללו אותם וכינו אותם "כלבים" ו"פושעים שהורגים את ילדי דרום תימן".

 

חמזה אל-חות'י, ראש המשלחת החות'ית למשא ומתן, נע בעצבנות בכסאו בזמן שמפגינה החלה לרדות בו ולהעליב אותו. בשלב מסוים היא התקדמה לעבר הפודיום והשליכה לעברו נעל. חמזה המופתע לא שעה לרגע וזרק בחזרה את הנעל. לאחר מכן פרצה קטטה בין החות'ים למפגינים, שלבסוף לוו החוצה.


  

כוחות הקואליציה בהובלת סעודיה מבצעות מאז מרס תקיפות אוויריות נגד החות'ים במסגרת מבצע להחזרת הממשלה למדינה. האלימות במדינה המזרח-תיכונית המשיכה היום כש-30 בני אדם נהרגו בקרבות בין החות'ים לאנשי השבטים במחוז מרב שבמרכז תימן. כוחות אוויריים ממשיכים לתקוף מהאוויר את הבירה צנעא בניסיון לפגוע באתרים צבאיים של צבא החות'ים.

 

האו"ם מתקשה זה זמן רב להביא לשולחן השיחות את שני הצדדים בעימות. הדיונים אמורים להסתיים במהלך סוף השבוע, אף שהנציגים דיווחו כי לא הושגה התקדמות רבה באשר להפסקת אש.

 

יאסר אל-איוודי, נציג המפלגה הכללית של העם התימני לקונגרס, בעלת ברית של החות'ים, אמר

כי הם תומכים בהפסקת אש כדי לאפשר כניסת סיוע הומינטרי לתימן אך הטיל ספק שהאחרים יניחו את נשקם גם.

 

"אנחנו בעד הפסקת אש הומניטרית. אני לא חושב שעצירה כזאת תקבל את אישורה של סעודיה, זה בידיה", אמר אל-איוודי לעיתונאים בז'נבה. חאלד באחה, סגן נשיא תימן, סבר כי החות'ים ינצלו את הפסקת האש כדי להשתלט על שטחים נוספים.

 

תימן עומדת בפני משבר הומניטרי חריף משום שאזורים רבים נקלעו בין הצדדים המתעמתים. סמי-מצור שהוטל על ידי הקואוליציה עצר אספקת מזון, מזון ותרופות. גורמים רפואיים בעיר עדן שבחזית הקרבות דיווחו כי לפחות 20 בני אדם, בהם רופא, מתו מקדחת דנגי שהתפרצותה נגרמה מתנאי מחיה קשים וחוסר מים. האו"ם מדווח כי 19 מ-22 המחוזות בתימן עומדים בפני משבר מזון.

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים