שתף קטע נבחר

פיגוע ירי בבנימין: ניגש לבקש עזרה ופתח באש

שני צעירים התרחצו במעיין באזור ההתנחלות דולב. ביציאתם משם סימן להם פלסטיני לעצור וביקש את עזרתם. לאחר שעצרו, שאל אותם אם "יש מים במעיין" ואז ירה בהם מטווח אפס ונמלט. דני גונן, בן 25 מלוד, מת מפצעיו. צעיר שני נפצע קל-בינוני. קצין בכיר בפיקוד מרכז: "לא הייתה התרעה"

 

ההרוג בפיגוע דני גונן ()
ההרוג בפיגוע דני גונן

זירת האירוע (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית) (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)
זירת האירוע(צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)

כוחות ביטחון והצלה הוקפצו לאזור ההתנחלות דולב במטה בנימין לאחר שהתקבל דיווח אחר הצהריים (ו') על נפגעים מירי. מאוחר יותר התברר כי מדובר בפיגוע ירי לאחר שפלסטיני עצר שני צעירים באמתלה של בקשת עזרה וירה בהם. שני הצעירים, כבני 25, נפצעו אנוש וקל ופונו לקבלת טיפול בבית החולים שיבא בתל השומר. מאוחר יותר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו של הצעיר שנפצע אנושות, דני גונן בן 25 מלוד.

 

פרמדיקים מבצעים פעולות החייאה בפצוע. בבית החולים נקבע מותו (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית) (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)
פרמדיקים מבצעים פעולות החייאה בפצוע. בבית החולים נקבע מותו(צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)

 (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית) (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)
(צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)

כוחות צה"ל ומג"ב חסמו את האזור (צילום: איתי בלומנטל ) (צילום: איתי בלומנטל )
כוחות צה"ל ומג"ב חסמו את האזור(צילום: איתי בלומנטל )

הזירה (צילום: אהוד אמיתון סוכנות תצפית) (צילום: אהוד אמיתון סוכנות תצפית)
הזירה(צילום: אהוד אמיתון סוכנות תצפית)

מתחקיר ראשוני של הפיגוע עולה כי סמוך לשעה 16:00 סיימו שני הצעירים להתרחץ במעיין בשטח הררי פתוח בין ההנחלות דולב לכפר הפלסטיני דיר איבזיע. הם נסעו חזרה לכביש הראשי בגזרה ולפתע סימן פלסטיני להם לעצור על ציר העפר בצומת הפרסה כשהוא מבקש כנראה את עזרתם. הם עצרו את מכוניתם לידו ואז הוא ירה בהם מנשקו מטווח אפס ונמלט. כוחות גדולים מנהלים מצוד אחריו בכפרים בגזרה. כמו כן נמצאו סימני ירי נמצאו על הרכב של שני הצעירים.

 (צילום: איתי בלומנטל ) (צילום: איתי בלומנטל )
(צילום: איתי בלומנטל )

בן 25 במותו ()
בן 25 במותו

הפצוע קל-בינוני בהגיעו לתל השומר ()
הפצוע קל-בינוני בהגיעו לתל השומר

כוחות גדולים של הצבא שהוקפצו מחטמ"ר בנימין מבצעים סריקות באזור וסגרו את זירת האירוע. צה"ל מנהל מצוד עם כוחות גדולים שפשטו על הכפרים הסמוכים ואת המאמץ המודיעיני אחר היורה מוביל השב"כ.

 

קצין בכיר בפיקוד מרכז אמר כי מדובר בשני צעירים שהגיעו לרחוץ במעיין והתקשרו לחברם בדולב וסיפרו לו כי הם ראו גבר פלסטיני. "הם יצאו ובדרך עצר אותם הפלסטיני אם יש מים במעיין. אז הוא שלף לעברם אקדח וירה בהם. הצעיר שנפצע קל הזעיק את חברם מדולב שהגיע למקום וחש לעזרתם", סיפר הקצין הבכיר.

 

לדבריו, לא הייתה התרעה לפיגוע לאחר שנפוצו שמועות כי הייתה כזו. "אנו מנסים לאתר את היורה וגובים עוד עדויות. האקדח לא נמצא. אני לא מכיר התרעה לפיגוע הזה ומכיר את השמועות האלה. הנהלים בגזרה קובעים שטיולים בנחל שם מתבצעים בתיאום עם כוחות הצבא בלבד וכנראה שהשניים האלה לא בקיאים בכך". 

מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי (שני משמאל) בשטח (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי (שני משמאל) בשטח(צילום: דובר צה"ל)

אזור תקרית הירי (צילום: google maps) (צילום: google maps)
אזור תקרית הירי(צילום: google maps)

הקצין הוסיף כי "לפעמים מטיילים מבקשים מאיתנו לרדת איתם ולעיתים אנו מאשרים ונותנים אבטחה למטיילים ולעיתים לא. יתכן שיש פה פיגוע עם מאפייני חמאס או ייתכן מפגע בודד. 90 אלף פלסטינים יצאו היום לרגל הרמדאן לתפילות הר הבית בצורה חלקה ללא התרעה וללא אירועים חריגים. מוקדם לקשור בין הפיגוע להקלות שניתנו לפלסטינים".

 

השניים כאמור פונו לבית החולים תל השומר. ד"ר יורם קליין, מנהל יחידת הטראומה בשיבא, אמר: "הגיעו שני פצועים, אחד מהם סבל מפצעי ירי בפלג גוף עליון, אך לצערנו הגיע ללא סימני חיים ובתום מאמצי החייאה נאלצנו לקבוע את מותו". קליין סיפר כי בבית החולים מקווים שהפצוע השני ישתחרר בקרוב. הפצוע סיפר כי מישהו ירה בו עם אקדח.

 

חובש בכיר מד"א אביעד הרץ שהגיע ראשון למקום סיפר: "מחוץ לרכב שכב צעיר כבן 25 מחוסר הכרה ללא נשימה וללא דופק. הוא סבל מפצעי ירי בפלג גופו העליון וסמוך אליו התהלך צעיר נוסף כבן 25 בהכרה מלאה שסבל מפצע ירי בגפיים. חבר שהיה איתם ביצע בפצוע הקשה פעולות החייאה. מיד התחלנו להעניק לו טיפול רפואי מציל חיים ופעולות החייאה מתקדמות וממושכות בסיוע כוחות נוספים שלנו שהגיעו למקום. לאחר שהמסוק הצבאי נחת העברנו אותו לצוות הרפואי במסוק שפינה אותו לבית חולים במצב אנוש. הפצוע השני קיבל טיפול ראשוני בשטח ופינינו אותו בניידת טיפול נמרץ לבית חולים תל השומר כשמצבו מוגדר קל עד בינוני".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד אמיתון סוכנות תצפית
זירת האירוע
צילום: אהוד אמיתון סוכנות תצפית
מומלצים