שתף קטע נבחר

דני נרצח בפיגוע: "עמוד התווך של המשפחה"

דודו של דני גונן שנרצח בפיגוע הירי בבנימין סיפר כי אחיינו היה סטודנט להנדסת חשמל ואהב לטייל. "הוא היה הילד הכי טוב בעולם". בצה"ל העריכו כי מדובר במפגע בודד, אך חוליה המזוהה עם חמאס נטלה אחריות. הארגון בעזה בירך אך לא לקח אחריות

 

"דני היה הילד הכי טוב בעולם. פרח. הוא היה עמוד התווך של המשפחה". כך סיפר אהרון גונן, דודו של דני גונן שנרצח בפיגוע הירי  אתמול (יום ו') אחר הצהריים באזור ההתנחלות דולב במטה בנימין. הדוד סיפר כי דני הותיר אחריו אם והיה הבכור מבין חמישה אחים.

 

מתחקיר ראשוני של הפיגוע עולה כי סמוך לשעה 16:00 סיימו שני הצעירים להתרחץ במעיין בשטח הררי פתוח בין ההנחלות דולב לכפר הפלסטיני דיר איבזיע. הם נסעו חזרה לכביש הראשי בגזרה ולפתע סימן להם פלסטיני לעצור על ציר העפר בצומת הפרסה כשהוא מבקש כנראה את עזרתם. הם עצרו את מכוניתם לידו ולאחר ששאל אותם "אם יש מים במעיין", ירה בהם מנשקו מטווח אפס ונמלט. כוחות גדולים מנהלים מצוד אחריו בכפרים בגזרה. כמו כן נמצאו סימני ירי על הרכב של שני הצעירים.

 

מהחקירה בזירה עולה כי המחבל ביצע את הפיגוע במתווה של מפגע בודד ללא תשתית מאחוריו או בשליחות אחד מארגוני הטרור. הסריקות יימשכו אל תוך הלילה וכוללים פשיטות על בתים ותשאולים של פלסטינים בגזרה. על אף הערכות צה"ל, חוליה הטוענת שהיא שייכת לזרוע הצבאית של חמאס בגדה קיבלה על עצמה אחריות לפיגוע בדולב.

 

ארגון חמאס "בירך" על הפיגוע, אך לא קיבל אחריות. "אנו וכל בני עמנו מכבדים את הידיים הטהורות הדבקות בהתנגדות ומפנות את הכדורים לעבר הכובש, למרות כל הקשיים והאתגרים בגדה המערבית. פשעיה של ישראל לא יעברו ללא תגובה של ההתנגדות", אמרו בארגון.

  

למד הנדסת חשמל ואהב לטייל. דני גונן שנרצח בפיגוע ()
למד הנדסת חשמל ואהב לטייל. דני גונן שנרצח בפיגוע

הפלסטיני ביקש עזרה וירה בשניים מטווח אפס ונמלט (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית) (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)
הפלסטיני ביקש עזרה וירה בשניים מטווח אפס ונמלט(צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)

 (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית) (צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)
(צילום: מתניה אהרונוביץ - סוכנות תצפית)

שם החוליה שנטלה אחריות הוא "חוליות מרואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה", השניים שאחראים לחטיפה ולרצח של שלושת הנערים בגוש עציון לפני שנה.

 

בכרוז שפרסמו נטען כי הפיגוע יצא לפועל בתום מעקב ארוך על המקום, אחד מאנשי החוליה ארב למכונית של שני הצעירים וירה לעברם לאחר שווידא כי מדובר בישראלים. בכרוז נטען כי אנשי החוליה שבו בשלום לבסיסם.

 

לפני שלושה שבועות לקחה אותה חוליה אחריות על זריקת מטען על חיילים ליד הכפר סילוואד בגזרת רמאללה. בכרוז צוין כי הפיגוע היום הוא חלק משרשרת פיגועים בתגובה ל"פשעי ישראל" ובתגובה להרג פלסטינים, האחרון שבהם עד א-דין בן ע'רה ממחנה הפליטים ג'נין (פעיל חמאס - א"ל) ועבדאללה רנימאת מכפר מאלכ.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שני הצעירים, כבני 25, נפצעו אנוש וקל ופונו לקבלת טיפול בבית החולים שיבא בתל השומר. מאוחר יותר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו של גונן, בן 25 מלוד.

 

דודו של הצעיר שנרצח הגיע לבית החולים וסיפר כי אחיינו היה סטודנט להנדסת חשמל. "דני יצא לטייל כמו שהוא עושה תמיד ואוהב. עוד לא דיברנו עם המשטרה, אבל אני יכול לספר שחברו שנפצע התקשר לאחותו של דני מהאמבולנס".

 

כוחות גדולים של הצבא שהוקפצו מחטמ"ר בנימין מבצעים סריקות באזור וסגרו את זירת האירוע. צה"ל מנהל מצוד עם כוחות גדולים שפשטו על הכפרים הסמוכים ואת המאמץ המודיעיני אחר היורה מוביל השב"כ.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי מתבצעות פעולות לאתר את מי שאחראי לפיגוע. "אסור שהשקט היחסי שמושג הודות לסיכולים רבים יטעה אותנו. הניסיונות לפגוע בנו נמשכים כל הזמן ואנו נמשיך להילחם בהם בכל האמצעים שעומדים לרשותנו", אמר נתניהו.

 

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס אמש לפיגוע בדולב: "הפיגוע הרצחני הוא חוליה נוספת בהסלמה השקטה והחמורה של מעשי טרור שאנו עדים להם בחודשים האחרונים. לא נשלים עם מציאות, שבה מטייל צעיר מקפח את חייו באדמת ארץ ישראל בשל היותו יהודי. ראוי שנשמע גינוי נחרץ וברור למעשים נפשעים אלה מצד ההנהגה הערבית, הנושאת באחריות לפעולות טרור היוצאות משטחה וכן ממנהיגי הציבור הערבי במדינת ישראל", אמר ריבלין.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כוחות הביטחון באזור הפיגוע (צילום: איתי בלומנטל ) (צילום: איתי בלומנטל )
כוחות הביטחון באזור הפיגוע(צילום: איתי בלומנטל )

הפינוי מהשטח (צילום: מיכל גלעדי) (צילום: מיכל גלעדי)
הפינוי מהשטח(צילום: מיכל גלעדי)

כנראה שקריאת ריבלין נשמעה ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, גינה את הפיגוע. "ביום השני לרמדאן ורגע לפני כניסת השבת אני קורא לכל הצדדים לגלות איפוק וכן קורא להביא לדין את האחראים לפיגוע", אמר אתמול מלדנוב.

  

קצין בכיר בפיקוד מרכז אמר כי מדובר בשני צעירים שהגיעו לרחוץ במעיין והתקשרו לחברם בדולב וסיפרו לו כי הם ראו גבר פלסטיני. "הם יצאו ובדרך עצר אותם הפלסטיני ושאל אם יש מים במעיין. אז הוא שלף לעברם אקדח וירה בהם. הצעיר שנפצע קל הזעיק את חברם מדולב שהגיע למקום וחש לעזרתם", סיפר הקצין הבכיר.

 

לדבריו, לא הייתה התרעה לפיגוע לאחר שנפוצו שמועות כי הייתה כזו. "אנו מנסים לאתר את היורה וגובים עוד עדויות. האקדח לא נמצא. אני לא מכיר התרעה לפיגוע הזה ומכיר את השמועות האלה. הנהלים בגזרה קובעים שטיולים בנחל שם מתבצעים בתיאום עם כוחות הצבא בלבד וכנראה שהשניים האלה לא בקיאים בכך".

 

הקצין הוסיף כי "לפעמים מטיילים מבקשים מאיתנו לרדת איתם ולעיתים אנו מאשרים ונותנים אבטחה למטיילים ולעיתים לא. יתכן שיש פה פיגוע עם מאפייני חמאס או ייתכן מפגע בודד. 90 אלף פלסטינים יצאו היום לרגל הרמדאן לתפילות הר הבית בצורה חלקה ללא התרעה וללא אירועים חריגים. מוקדם לקשור בין הפיגוע להקלות שניתנו לפלסטינים".


פורסם לראשונה 19/06/2015 19:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים