שתף קטע נבחר

מחאת תיאטרון אל-מידאן: "שמירי רגב תהיה קפוצת פה"

עקב ההחלטה להקפיא תקציבים לתיאטרון שהעלה הצגה המבוססת על המחבל וואליד דקה, ערכו אמנים ופוליטיקאים ערבים כנס בחיפה. הבמאי אמר ל-ynet: "החלטתה לא דמוקרטית". ח"כ טיבי: "היא רוקדת על דם האמנים הערבים"

 

 

עשרות אמנים וחברי כנסת ערבים ערכו היום (שבת) כנס בחיפה במחאה על החלטת שרת התרבות מירי רגב להקפיא תקציבים לתיטארון "אל-מידאן" בעיר, על רקע ההצגה "הזמן המקביל", המבוססת על תקופת מאסרו של וואליד דקה, תושב בקה אל-גרביה שהורשע במעורבות ברצח החייל משה תמם ב-1984. המשתתפים, בהם רעייתו סנאא דקה, קראו להיאבק בהחלטה והודיעו שיקיימו הפגנת מחאה ב-7 ביולי מול בניין עיריית חיפה, שגם היא ביקשה לעצור את התמיכה בתיאטרון.

 

"אני שמח להיות פה עם אמנים ואנשי תרבות פלסטינים. באנו כדי להחליט איך אפשר להגיב לסערה סביב אל-מידאן וכל התרבות הפלסטינית", אמר במאי ההצגה, בשאר מורקוס. "להגיד לאמנים מה כן לעשות ומה לא לעשות זה הקו האדום של משטר דמוקרטי. שלילת כסף מאמנות פוסלת את הדמוקרטיה. אין זכות לשלול תקציב מתיאטרון בגלל הצגה שמראה את הזכות של האסיר להיות בן אדם. המבקרים מדברים על ההצגה בלי לראות אותה. הם עיוורים, הם לא יודעים על מה מדברים".

 

הפרשה החלה עם עליית ההצגה ביום האסיר הפלסטיני ב-25 באפריל. משפחת החייל מחתה על כך והגיעה לדיון במועצת העיר חיפה, שם הוחלט על הקמת ועדה מיוחדת שתבדוק את העניין, ועד אז לא יועברו כספים לתיאטרון מהעירייה. מאז יצא הדיון מהגבולות העירוניים, עורר סערה ציבורית ותקשורתית והגיע כאמור עד לשרת התרבות ולשר החינוך, שהוציא אותה מסל התרבות. השבוע נפגשה השרה רגב עם משפחת תמם, והחליטה על הקפאת כי מהמשרד לתיאטרון אל-מידאן.

ח"כ טיבי, היום בחיפה. "רגב מתייחסת לאמנים ערבים כאויב" (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
ח"כ טיבי, היום בחיפה. "רגב מתייחסת לאמנים ערבים כאויב"(צילום: עידו בקר)

בכנס היום אמר חבר הנהלת התיאטרון וואליד פאהום: "יש כאן ניסיון לסתום לנו את הפיות. היצירה מסתיימת כאשר חופש הביטוי נגדע".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר כי בין השאר מבקשת מירי רגב לצבור פופולאריות בימין על חשבון אמנים ערבים: "מתברר שמירי רגב מתנהגת אל האמנים הערבים כפי שמשטרת ישראל מתנהגת אל המפגין הערבי: כאויב שאפשר לסגור לו את התיאטרון. היא מזהה נתק בין האליטה לבין הרחוב ותוקפת. היא יכולה לרקוד על הדם של האמנים כי במרכז הליכוד היא תקבל תמיכה.

 

"זו ממשלה עם עולם מושגים עשיר. שר אחד אומר על הפלסטינים שהם קוץ בתחת, שרת תרבות אומרת על האמנים שהם קפוצי תחת. אני מציע למירי רגב שתהיה קפוצת פה. ביום רביעי נקיים דיון בוועדת החינוך והתרבות על ההחלטה לסגור את אל-מידאן וביום שני נעלה את זה גם בכנסת. הדבר הזה לא יכול לעבור".

 

מג'ד כיאל מארגון עדאלה אמר: "ההחלטה של שרת התרבות היא לא-חוקית. נפנה לבית המשפט כדי לשמור על הזכויות של התיאטרון ועל קיומו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים