שתף קטע נבחר

ראש העיר באר-שבע זכה ב"גלובוס הירוק". ומי עוד?

את האוסקר הסביבתי של ישראל, שיוענק ביום שלישי בכנסת, יקבלו גם ח"כ תמר זנדברג, המטה לעצירת קידוחי הנפט בגולן ומתנדב בן 80 מערד. ה"גלובוס השחור" יוענק לקצא"א

ראש העיר באר-שבע רוביק דנילוביץ', ראש מועצת ג'וליס סלמאן עאמר  וח"כ תמר זנדברג הם בין הזוכים בפרס "הגלובוס הירוק", שיוענק בטקס שיערך ביום שלישי במשכן הכנסת. עוד זוכה בפרס יעקב לקס מערד, המוביל למעלה מ-30 שנה את המאבק כנגד הקמת מכרה פוספטים בבקעת ערד. טקס הענקת פרסי הגלובוס הירוק, האוסקר הסביבתי של ישראל, ייערך ביום שלישי בכנסת. באירוע יצוינו 40 שנה לארגון "חיים וסביבה".

 

אות "הגלובוס הירוק" לקיימות עירונית ("ירוק בעיר") יוענק לרוביק דנילוביץ' על "אימוץ ויישום חזון מתקדם לקיימות עירונית והובלת מהלך סביבתי מתמשך, שכלל הטמעת התחום במבנה הארגוני של העירייה, חיזוק כוח האדם המקצועי במערך העירוני, הובלת תהליכים מקיפים וארוכי טווח, הקצאת תקציבים נרחבים והקמת עוגנים סביבתיים בעיר".

 

דנילוביץ'. "מוביל מהלך סביבתי מתמשך" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
דנילוביץ'. "מוביל מהלך סביבתי מתמשך"(צילום: הרצל יוסף)

 

אות "הגלובוס הירוק" לחינוך סביבתי ניתן למועצה המקומית ג'וליס ולראש המועצה סלמאן עאמר על מהפכת הקיימות שעובר היישוב שבגליל המערבי. עם כניסתו לתפקיד התגבשה קבוצת של מעל 30 תושבים פעילי סביבה, שמובילים פעילות סביבתית בתחומים מגוונים ביישוב, בדגש על תחום החינוך.

 

אות "הגלובוס הירוק" לאישיות ציבורית מוענק ח"כ תמר זנדברג על "פעילותה הנמרצת בכנסת בנושאי עירוניות, תחבורה ותכנון, ועל המחויבות והתמיכה שהיא מעניקה לתנועה הסביבתית בישראל".

 

אות "הגלובוס הירוק" למתנדב סביבתי ניתן ליעקב לקס ("לקסי") בן 80 מערד. בנימוקי הוועדה המעניקה את הפרס נאמר כי "מאז תחילת שנות ה-80', עומד לקס בראש צוות התושבים המוביל את המאבק.  לאורך כל שנות המאבק רואה לקסי את סוגיית כריית הפוספט בבקעת ערד בעין ביקורתית ומדעית, הוא מחפש מקרים דומים בעולם, מחקרים חדשים מתחומי דעת שונים, ודיספלינות מגוונות. שימוש בכלים מכל מגוון הקשת הפוליטית של מדינת ישראל הפכה את המאבק למאבק א-פוליטי שתומכים בו ממפלגות הימין והשמאל. למרות גילו המתקדם, פועל לקסי ביצירתיות בכדי למנוע בכל דרך אפשרית את הקמת מכרה הפוספטים בעיר ערד".

 

קידוחי הנפט בגולן. פרס למטה לעצירת הקידוחים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
קידוחי הנפט בגולן. פרס למטה לעצירת הקידוחים(צילום: אביהו שפירא)

 

אות "הגלובוס הירוק" להישג של השנה ניתן לחברי מטה המאבק "בשביל עדולם" על "גילוי מנהיגות סביבתית המעוררת השראה במאבק ביוזמה להקמת תעשיית נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה". אות "הגלובוס הירוק" לאקטיביזם ירוק ניתן למטה לעצירת קידוחי הנפט בגולן.  אות "הגלובוס הירוק" ל'תחבורה בת קיימא", ניתן לפרויקט "שבוס", קואופרטיב תחבורה הפועל בירושלים מחודש מאי , הפועל למען הפעלת תחבורה ציבורית יעילה ונוחה בכל ימי השבוע.  אות "הגלובוס הירוק" למגזר העסקי ניתן לדיזינגוף סנטר.

 

אות "הגלובוס הירוק" לעובד ציבור ניתן לצוות מרכז המועצות האזוריות: מטי הרכבי יו"ר ועדת הגנת הסביבה, עמיר ריטוב  יו"ר ועדת תכנון ולאוריאל בן חיים מרכז תחום חקלאות, קיימות וסביבה, על כתיבת המדריך לתכנון וניהול השטחים הפתוחים במועצות האזוריות. מרבית השטחים הפתוחים בישראל מצויים בתחומן של המועצות האזוריות, חשיבותם של שטחים אלו עצומה גם עבור מרבית תושבי ישראל החיים במרחב העירוני.

 

"הגלובוס השחור" לקצא"א (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע) (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)
"הגלובוס השחור" לקצא"א(צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

 

מנגד, אות "הגלובוס השחור"  הוענק לקצא"א.

 

טקס הגלובוס הירוק מתקיים במסגרת יום הסביבה בכנסת. בין היתר יתקיימו דיונים בנושאי סביבה בוועדות הכנסת, ויתקיים כנס רחב בראשות

 ח"כ דב חנין עם ארגוני הסביבה. מאות פעילים מעשרות ארגונים סביבתיים מכל רחבי הארץ צפויים להשתתף בדיונים, לצבוע בירוק את מסדרונות הכנסת ולהשתתף בטקס הענקת הגלובוס הירוק וציון 40 שנה לחיים וסביבה, שייערך במעמד יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין והשר להגנת הסביבה אבי גבאי.

 

לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה, יום הסביבה בכנסת וטקס "הגלובוס הירוק" מהווים שיא בשנה של פעילות מאומצת של ארגוני הסביבה. "התנועה הסביבתית עומדת בפני שנה לא פשוטה לנוכח הניסיונות המתרבים לפגוע במערכת התכנון ובדרך זו בסביבה, בדמוקרטיה ובאזרחי ישראל. דווקא לקראת יום הסביבה בכנסת חשוב לנו להדגיש, כי ארגוני הסביבה יפעלו בשיתוף פעולה עם כל גורם בממשלה, בכנסת ובשלטון המקומי שיהיה מחויב לערכים של הגנת הסביבה, פיתוח בר-קיימא ושיתוף הציבור בתהליכי קבלת החלטות", הוא אמר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים