שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

ביקורת בעולם: צה"ל מסכן את צבאות המערב

משפטנים ומומחי צבא במערב מזהירים: המגבלות שכופה הפרקליטות הצבאית הישראלית על לוחמי צה"ל בעזה מציבים סטנדרטים בלתי אפשריים לצבאות המערב

בעולם גוברת הביקורת על המדיניות הייחודית של צה"ל בכלל ובפרט של משפטני ענף הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית (דבל"א) ביחס לפגיעה באזרחים בזמן קרב, כך עולה מכתבה שפירסם וולי שטרן בתאר מידה. אחד מהמבקרים הוא וולף היינטְשֶל פון-היינֶג, מומחה בעל שם לדיני מלחמה, איש האוניברסיטה האירופית ויאַדרינה בפרנקפורט. דבל"א אירחה אותו לאחרונה, עם עוד מומחים מחו"ל מן השורה הראשונה, כדי שידריכו מפקדים קרביים בצה"ל במבוכי דיני המלחמה.

 

 

 

חמאס, מבצע 'צוק איתן' ()
חמאס, מבצע 'צוק איתן'

 

צעדי זהירות מרחיקי לכת

 

במפגש בבסיס צבאי קטן בפאתי גוש דן הסכים המשפטן הגרמני שצה"ל עשה "מאמצים גדולים ואציליים" למנוע פגיעה באזרחים בעזה ובעימותים אחרים, אך הוסיף כי "צעדי הזהירות הללו מרחיקי לכת בהרבה מן הנדרש", וכי הוא חושש שבכך צה"ל "מעמיד תקדים בלתי-סביר בפני מדינות דמוקרטיות אחרות העשויות למצוא את עצמן במלחמות א-סימטריות נגד שחקנים לא-מדינתיים אכזריים הרומסים את דיני המלחמה".

 

הוא אינו היחיד. פנינה שרביט-ברוך, ראש דבל"א בעבר וחוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב, מספרת שכאשר היא מופיעה בכינוסים ברחבי העולם היא נתקלת ב"תלונות חוזרות ונשנות" מפי יועצים משפטיים בצבאות אחרים שצה"ל "מגזים במגבלות שהוא כופה על עצמו לצורך הגנה על אזרחים, ושהדבר עלול להזיק למדינות דמוקרטיות אחרות הלוחמות בארגונים חמושים".

 

כנסו לפייסבוק של ערוץ 20

 

סיכון ממשי

 

"האזהרות שצה"ל משגר הן בלי ספק הרבה יותר ממה שהחוק דורש, אבל לפעמים הן גם הרבה מעבר למה שההיגיון המבצעי יכול לסבול", אומר מייקל שמיט, מנהל מרכז סטוקטון לחקר המשפט הבינלאומי במכללת הצי הצבאי של ארצות הברית, שהשלים לאחרונה מחקר מקיף על מערכות הטיווח של צה"ל. "אנשים יתחילו לחשוב שארצות הברית ודמוקרטיות מערביות אחרות צריכות לחקות את ההתנהגות הישראלית בעימותים מסוגים אחרים. זהו סיכון ממשי".

 

 המאמר המקורי פורסם בשבועון 'ויקלי סטנדרד'. המאמר המלא בעברית מופיע באתר 'מידה'

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טנקים מערביים בתמרון באירופה
צילום: EPA