שתף קטע נבחר

נתניהו: הדו"ח מוטה; חמאס: לשפוט את הישראלים בהאג

ראש הממשלה נתניהו תקף את דו"ח האו"ם שהאשים את ישראל וארגונים בעזה בפשעי מלחמה: "הוועדה מונתה בידי מועצה שעושה הכול חוץ מלדאוג לזכויות אדם. ציפו שנשב בחיבוק ידיים מול אלפי טילים על ישראל". ליברמן: את פשע המלחמה מבצעת מועצת זכויות האדם של האו"ם

 

"הדו"ח של האו"ם על מבצע צוק איתן הוא דו"ח מוטה. הוועדה שכתבה אותו מונתה על-ידי מועצה שקוראת לעצמה המועצה לזכויות האדם. בפועל היא עושה הכול חוץ מלדאוג לזכויות אדם". זו הייתה תגובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדו"ח האו"ם שהאשים את ישראל וארגונים בעזה בפשעי מלחמה. גם בחמאס הדפו את הנתונים שצוינו בדו"ח ופרסמו תגובה על כך שהם דוחים את הנאמר בו. הם התעלמו מהביקורת שהופנתה כלפיהם.

 

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

לקריאת תקציר הדו"ח לחצו כאן

 

"זאת ועדה שמגנה את ישראל יותר מאשר את איראן, סוריה וצפון קוריאה ביחד", תקף נתניהו. "היא מינתה בהתחלה לעמוד בראש הוועדה אדם שנתפס מסית ומדיח נגד מדינת ישראל וקיבל גם כסף מהפלסטינים. החקירה החלה יום אחרי חטיפת הנערים ולא בכדי".

 

"ישראל מגנה על עצמה ואיננו היחידים שאומרים זאת", הוסיף נתניהו. "בשבוע שעבר פרסמנו דו"ח מפורט של אנשי מקצוע שנתנו פירוט על הפעולות שלנו מול טרוריסטים שיורים על אזרחים ומסתתרים מאחורי אזרחים. זה גם מגובה על-ידי דו"ח שפורסם על-ידי שורה של גנרלים בכירים בארה"ב".נתניהו, שדיבר בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, סיכם: "ישראל אינה מבצעת פשעי מלחמה. כל מדינה חפצת חיים הייתה נוהגת כך אלא אם כן הוועדה מצפה ממדינה שאזרחיה מותקפים באלפי טילים לשבת בחיבוק ידיים. נמשיך לפעול בעוצמה ובנחישות נגד כל מי שינסה לפגוע בנו".

 

בכירים בחמאס הודיעו בתגובה לממצאי הדו"ח כי הם דוחים את הנאמר בו. בכיר חמאס, ראזי חאמד, ציין כי הרקטות ופצצות המרגמה שירה הארגון נועדו לפגוע באתרים צבאיים של ישראל ולא באזרחים. הוא גם מתח ביקורת על חוקרי האו"ם על מה שכינה איזון מלאכותי בין הקורבנות לרוצחים.

 

מאוחר יותר פרסם ארגון חמאס תגובה רשמית לדו"ח. בהודעה נאמר כי "חמאס מברך על כך שהאו"ם גינה את ישראל על כך שהיא ביצעה פשעי מלחמה במסגרת המלחמה בעזה ביולי 2014, וזאת בהסתמך על דו"ח של ועדת החקירה השייכת לאו"ם. הגינוי הברור הזה לישראל מחייב להביא את מנהיגיו לבית הדין הפלילי הבינלאומי ולשאר בתי הדין הבינלאומיים ולשפוט אותם על הפשעים שהם ביצעו נגד בני עמנו. אנו מדגישים כי צריך להציב גבולות לישראל ולעצור את המצור ואת התוקפנות הציונית המתמשכת נגד עמנו ואדמתנו".

 

הוועדה המליצה לקהילה הבינלאומית לתמוך באופן מעשי בעבודת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ביחס ל"שטחים הפלסטיניים הכבושים".

 

בדו"ח מצוין כי פעולות האיבה ב-2014 התאפיינו בעלייה משמעותית בכוח האש שבו נעשה שימוש במהלך הלחימה. ישראל ביצעה יותר מ-6,000 תקיפות אוויריות וירתה יותר מ-50 אלף פגזי טנקים וארטילריה. במהלך 51 ימי הלחימה נהרגו 1,462 אזרחים פלסטיניים, שליש מהם ילדים. הארגונים הפלסטיניים שיגרו 4,881 טילים ורקטות, וירו 1,753 פגזי מרגמה לשטחה של ישראל במהלך החודשים יולי-אוגוסט 2014 שגרמו למותם של שישה אזרחים ולפציעתם של 1,600 לפחות.

 

בתגובה הרשמית ששיגרה ישראל לדו"ח נכתב: "זה ידוע שמהרגע הראשון שעבדו על הדו"ח הוא היה מונע פוליטית ופגום. אנחנו נלמד ברצינות את הדו"ח, אך נציין שאפילו מחבריו ציינו כי הם לא החזיקו בכל המידע האפשרי".


עוד נכתב כי "זה מצער שהדו"ח לא מכיר בהבדל הברור בין ההתנהגות שלנו במבצע צוק איתן מול ארגוני הטרור. הדו"ח הזה הוכן על-ידי ארגון מוטה שקיבל מנדט מוטה ומהתחלה הייתה בראשותו של אדם מוטה נגד ישראל וויליאם שאבאס. למועצת זכויות האדם של האו"ם יש אובססיה לישראל והעביר יותר החלטות נגד המדינה לעומת סוריה, איראן וצפון קוריאה. שאבאס, שהחליט כבר מהתחלה שישראל אשמה, נאלץ להתפטר בגלל ניגוד העניינים שהיה לו".

 

כמו כן, בישראל ציינו כי "ישראל היא דמוקרטיה ששומרת על חוק ומחויבת להגן על עצמה מפני טרוריסטים פלסטינים שמבצעים פשעי מלחמה: הם תוקפים מטרות אזרחיות בישראל תוך שהם משתמשים באזרחים פלסטינים, בהם ילדים, כמגן אנושי. ישראל פעלה לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר. הפעולות הישראליות גובו על-ידי מומחים צבאיים ומשפטיים בישראל כולל מומחים בינלאומיים".

 

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב מטעם הפלסטינים לדו"ח ואמר: "מדינת פלסטין תבחן את הממצאים וההמלצות של הוועדה ותתחשב בהם בקפידה תוך מחויבות עמוקה להבטיח את כבודם של הגופים הנוגעים במשפט הבינלאומי. אנו מפצירים בקהילה הבינלאומית שתזכור כי הדרך האמיתית לשלום טמונה בסיום הכיבוש הישראלי שהחל ב-1967 ובסיום הפשעים שישראל מבצעת נגד בני עמנו".  

 

הרצוג: צה"ל מוסרי ואף דו"ח לא ישכנע אחרת

גם במערכת הפוליטית נרשמו לא מעט תגובות. "פשעי המלחמה הם של מועצת זכויות האדם של האו"ם והוועדות המוטות שהיא מקימה", אמר יו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן. "הן משכתבות את ההיסטוריה ומעוותות מציאות, שבה יש מדינה שנלחמת כדי להגן על ילדיה שמותקפים בטילים על-ידי ארגון טרור שפועל מתוך ריכוזי ילדים".

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג הגיב לממצאי הדו"ח: "צה"ל הוא צבא מוסרי ואף דו"ח לא ישכנע אותנו אחרת. בזמן שחמאס מנסה לפגוע באזרחים, אצלנו יש ניסיון תמידי לצמצם ולהפחית הרג חפים מפשע".

 

הרצוג, המבקר בלונדון, הוסיף כי "הדבר היחיד שחשוב בהקשר של עזה הוא לעשות הכול כדי למנוע את הסיבוב הבא ולשם כך לתמוך ביוזמה שתביא בהקדם לפירוזה ושיקומה של עזה".

 

שר החינוך נפתלי בנט הגיב על המסקנות. "זהו דו"ח עם דם על הידיים כי הוא מתיר רצח יהודים. הדו"ח כובל את ידי החיילים שלנו ומונע מהם להגן על תושבי הדרום והמדינה כולה".

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הוסיפה: "הדו"ח – כרוניקה של סיפור ידוע מראש. כל מטרת הדו"ח הוא להשחיר את פניה של מדינת ישראל וצה"ל. הדו"ח משקף באופן ברור ושיטתי את האובססיה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם נגד ישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוח צה"ל בצוק איתן
צילום: רויטרס
מומלצים