שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כיפת ברזל לדו"ח האו"ם: הקרב של אמ"ן
  במהלך צוק איתן אספו כוחות חי"ר ושריון כ-1,000 הוכחות ויזואליות לפשעי מלחמה של חמאס. 8 קצינים וחיילים מחטיבת המחקר באמ"ן איגדו את הראיות, שמתפרסמות כאן לראשונה, ויהוו תחמושת נגדית לדו"ח האו"ם. "הראינו שלחמאס יש מסד ידע שלם לרצח". הדה-לגיטימציה - מבט מבפנים

   

  מתוך המסמכים שנתפסו בעזה ()
  מתוך המסמכים שנתפסו בעזה

  דו"ח האו"ם שפורסם אתמול (ב') הטיל כצפוי ביקורת קשה על ישראל, והאשים אותה לצד חמאס בביצוע פשעי מלחמה במבצע צוק איתן. אולם מתברר שבצבא "ארבו" לדו"ח המביך ובחודשים האחרונים עמלו שמונה קצינים וחיילים בחטיבת המחקר של אמ"ן על הכנת התשובה לעולם - דו"ח ההוכחות הישראלי שלפיו חמאס הפך את פשעי המלחמה למדיניות ממוסדת ותורת לחימה סדורה.

   

  החיילים והקצינים ישבו בשלושה משרדים קטנים של חטיבת המחקר, וסביבם ארגזים עמוסים במסמכים, דיסקים וכוננים קשיחים. כל עיסוקם, מבוקר עד ליל, היה להכין תחמושת נגדית מול ארגוני הטרור בעזה במאבק הבינלאומי. על החבורה הקטנה מפקד ראש מדור דה-לגיטימציה, רב-סרן י'. מדובר בתפקיד שנבנה בצה"ל כלקח מהכישלון ההסברתי בפרשת משט המרמרה. מעל י' פועל ראש זירה באמ"ן, סגן-אלוף ש'.  מאז סיום מבצע צוק איתן מתרוצצים י' וחייליו מתרוצצים בין יחידות הצבא שהובילו את הלחימה בעזה, ומלקטים מתוך המסמכים שנתפסו בשטח הרצועה קובצי מחשב שהוחרמו מבתי המחבלים וסרטוני תיעוד תקיפות של חיל האוויר. בסך הכול מדובר בקרוב ל-1,000 הוכחות ויזואליות שאמורות להוות נשק הסברתי-מדיני-תודעתי עיקרי בזירה הבינלאומית מול הדו"ח שפרסם האו"ם.

   

  "עיקרן של ראיות אלה הוא להוכיח בצורה חד-משמעית, משפטית וברורה, שחמאס עבר פשעי מלחמה תוך שהוא מנצל אוכלוסייה, שלו ושל ישראל, כחלק מרכזי מבחינתו בלחימה, בניגוד מוחלט לדיני המלחמה הבינלאומיים", סיפר ש' בשיחה עם ynet. "הראיות הללו רוכזו בדו"ח המיוחד שהוכן לממשלה בנושא ופורסם לפני כשבוע".

   

  כוחות החי"ר והשריון, שפשטו על חדרי המלחמה של ארגוני הטרור ברצועה, תפסו ראיות שמוצגות כאן לראשונה. בין היתר ניתן לראות שרטוט פשיטה מבצעית על מוצב או על יישוב, וספרון ללוחם של ג'יהאד שבו נכתב בפירוש כי כמות גדולה של אזרחים פלסטיניים הרוגים תפגע באויב ותקצר את הלחימה. בספרון מתואר גם כיצד ניתן לתעל למקסימום את הלחימה בצה"ל בשטח הבנוי, תוך מלכוד בתי אזרחים בעזה ולחימה מאגפת דרך צינורות הביוב, הגגות ומסדרונות הבתים.

  "מחויבים להביא את הסיפור המלא". סגן-אלוף ש' ()
  "מחויבים להביא את הסיפור המלא". סגן-אלוף ש'

  שני המפקדים ציינו כי הצבא הפך להיות פתוח לנושא הפצת חומרים מודיעיניים מסוג זה לצורך מטרת המאבק התודעתי. לדברי ש', "מובן שלא נחשוף מידע מסווג, והיה כזה, שיכול לשרת את המטרות שלנו אבל לפגוע בעבודת המודיעין. התעסקנו הרבה בוויזואליה – כלומר בראיות חותכות, גולמיות וכבדות, בשום אופן לא ערוכות ולא כעוד טענה ישראלית שחמאס מנצל אוכלוסייה ומשגר ממרפאות או מבתי ספר רקטות. כל הסרטונים והמסמכים שהצגנו לא עוותו בתרגומם ולא עובדו בשום עריכה – ממש כאילו אנחנו עומדים במשפט כעת בפני טריבונל ומציגים ראיות חד-משמעיות".

   

  הוא הוסיף כי "מצאנו אפילו חוברות שבהן הג'יהאד האיסלאמי מתגאה בכמות הרקטות שירה במכוון על אשקלון, אשדוד ובאר שבע - מה שמוכיח שהם לא כיוונו לעבר מטרות צבאיות (כמקובל בדיני המלחמה. י"ז), אלא כלפי ריכוזי אוכלוסייה, צילומי פירי מנהרות טרור ממסגדים, וכן חוברת המאגדת את כל פיגועי הטרור שביצע חמאס מאז שנות ה-90. אנו במשחק שהוא כמעט משפטי". ישראל וצה"ל כידוע לא שיתפו פעולה עם ועדת שאבאס, אבל לא ויתרו כאמור בקרב על דעת הקהל העולמית.

   

  לא יתסכל אתכם אם כל עבודתכם לא תופץ כמו שצריך ולא תצא ממנה תועלת?

  סא"ל ש': "התפקיד שלנו הוא לספק את החומרים הללו לגורמים המדיניים והמשפטיים, והאחריות כיצד להשתמש בכך היא שלהם. אנו לא רק מביאים תמונה של רקטה משוגרת מבית הספר

   של אונר"א אלא מחויבים להביא את הסיפור המלא וכל הפרטים וההוכחות שזה לא היה מקרה בודד אלא מדיניות קבועה. ליקטנו גם מהחומר האוסינטי, התקשורת הגלויה הפלסטינית שבה דרש משרד הפנים של חמאס מאזרחיו שלא לעזוב את אזורי הלחימה. הראינו שלחמאס יש מסד ידע שלם של רצח".

   

  סא"ל ש' מביע סיפוק מהעובדה שצה"ל עבר קפיצת מדרגה, באיחור אמנם, בסוגיית הקרב התקשורתי המצולם - תחום שהפלסטינים הצליחו בו עוד טרם האינתיפאדה השנייה. "כיום התיעוד המבצעי של כמעט כל פעולה הפך לאירוע משמעותי ומרכזי", אמר. "העבודה שלנו גם מסייעת ללוחמים להבין שפעולתם היא ראויה לפי הנורמות והחוקים. הרי החייל יורה על בית שנראה לו רגיל ואנו מספקים לו את ההוכחות כעת שהבית הזה היה ממולכד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים