שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לינץ' בנווה אטי"ב: דרוזים רצחו פצוע סורי

  אירוע חסר תקדים בשטח ישראל: המונים רדפו אחרי אמבולנס צבאי ממג'דל שמס לנווה אטי"ב. הם ביצעו לינץ' בשני פצועים סורים והרגו אחד מהם. שני חיילי צה"ל נפצעו קל. שבחים בטלוויזיה הסורית: "התוקפים - גיבורים". עימותים במג'דל שמס. תוגברה האבטחה על פצועים סורים המאושפזים בישראל

   

  זירת האירוע, הערב ()
  זירת האירוע, הערב

  בפעם השנייה ביממה האחרונה הותקף הערב (ב') רכב צבאי ובו פצועים סורים - והפעם התוצאות היו קשות: עשרות תושבים דרוזים רדפו ליד מג'דל שמס אחר אמבולנס צבאי שהוביל לטיפול רפואי פצועים סורים באורח קשה. הם השיגו אותו ליד היישוב נווה אטי"ב, יידו עליו אבנים, השתלטו על הרכב וביצעו לינץ' בשני הפצועים הסורים. אחד מהם נרצח ומצבו של השני מוגדר אנוש. באירוע נפצעו קל שני חיילי צה"ל, רופא ונגד.

   

  הפצוע הסורי מאושפז בבית החולים רמב"ם במצב קשה והוא מונשם ומורדם. חייל אחד פונה לבית החולים זיו במצב קל מאוד. הפורעים טענו שמדובר בלוחמים מכוחות המורדים, אך בצה"ל אמרו כי ייתכן שמדובר באזרחים.

   

  הפרות סדר התפתחו במקום בין עשרות דרוזים לכוחות מג"ב וצה"ל שקפצו לנקודה. המפגינים קראו לצאת להפגין מול בתי החולים בגליל ובנהריה, שם מטופלים פצועים מכוחות המורדים בסוריה. ההפגנה התפזרה אחרי חצות אך כוחות הביטחון נשארו במקום לוודא שלא יהיו עוד הפרות סדר.

   

  מערכת הביטחון מעבה מהערב את האבטחה על עשרות הפצועים הסורים בבתי החולים בצפון מחשש שיותקפו במיטת אשפוזם. הפצועים הסורים שמאושפזים במרכז הרפואי לגליל בנהריה הועברו כבר לפני כמה ימים ממחלקות האשפוז לאזור שבו ניתן לאבטח אותם בצורה טובה יותר.

   

  גורם צבאי בכיר אמר בתגובה: "חד-משמעית היה מגע בין הפורעים לפצועים הסורים. אנחנו מעריכים שתקיפתם החריפה את מצבם. האירוע התחיל בקליטת שני פצועים סורים, שככל הידוע לנו הם אזרחים. הקליטה הייתה רגילה ובעקבות אירוע הבוקר, שגם הוא חמור בעינינו, יש ניידת משטרה צבאית שמלווה את השיירה. במחסום מג'דל תקפו עשרות אזרחים את השיירה, קצין הרפואה של חטמ"ר חרמון ואיש קבע נוסף. הכוח המשיך מהר לנווה אטי"ב וההמון הגיע בעקבותיו. שם התחיל האירוע הגדול. כעת בכפר יש הפגנה גדולה. להערכתנו 150 איש השתתפו באירוע".

   

  פרשן ynet רון בן ישי מוסיף כי מטרת הפעולות האלימות שבוצעו ביממה האחרונה היא לגרור את ישראל למלחמה לא לה ולהצית תבערה שתקדם יעדים פוליטיים. זה זמן רב רווחת בכפרי הדרוזים בגולן תיאוריה שלפיה ישראל מסייעת לארגון האיסלאמיסטי ג'בהת א-נוסרה בתמורה לשמירה על השקט ופגיעה באנשי אסד וחיזבאללה. לפי הנרטיב הדרוזי, ישראל לא רק מטפלת בפצועי ג'בהת א-נוסרה, אלא גם מספקת להם נשק וסיוע בפעילות לחימה חשאית. "לתיאוריה הזאת אין שום אחיזה במציאות. הקשר בין ישראל לכפרי הגולן הסורי הוא הומניטרי בלבד".

   

  זירת האירוע, סמוך לנווה אטי"ב    (צילום: אביהו שפירא)

  זירת האירוע, סמוך לנווה אטי"ב    (צילום: אביהו שפירא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  האמבולנס שהותקף ליד מג'דל שמס (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  האמבולנס שהותקף ליד מג'דל שמס(צילום: אביהו שפירא)

  הפגנות במג'דל שמס, הערב ()
  הפגנות במג'דל שמס, הערב

   

  ערוצי טלוויזיה סוריים המזוהים עם משטר אסד החלו לדווח על התקרית בדפי הפייסבוק שלהם. חלקם כינו את תוקפי האמבולנס "בני עמנו הגיבורים". עיתונאי המזוהה עם המשטר הסורי כינה זאת "פעולה הירואית". בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" נכתב: "שני טרוריסטים מג'בהת א-נוסרה נהרגו אחרי שגיבורי הגולן (הכבוש) תקפו אמבולנס ציוני שהעביר אותם לטיפול באחד מבתי החולים של יישות האויב הישראלי".

   

  הרקע לאירועים נעוץ במלחמת האזרחים בסוריה, שם עומדים הכפרים הדרוזיים הנחשבים תומכי אסד בסכנת מתקפה של כוחות המורדים. על רקע זה, בשבועות האחרונים תוגברה האבטחה בבית החולים על ידי המשטרה. במוצאי שבת אף פוזרה במקום הפגנה של תושבים דרוזים שמחו נגד המשך הטיפול במורדים הפצועים.

   

  רקע: דרוזי ממג'דל שמס נעצר בתחילת השנה כי תיעד פינוי פצועים סורים 

  בתחילת השנה: נעצר כי תיעד פינוי פצועים

  בתחילת השנה: נעצר כי תיעד פינוי פצועים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תושב מג'דל שמס אמר ל-ynet: "צריך להרוג את כל הפצועים הסורים. הם פוגעים ורוצחים קרובי משפחות שלנו. לא מגיע להם טיפול בבתי חולים בארץ. על ממשלת ישראל להבין שאנו לא נשב ונשתוק אפילו אם זה יעלה לנו בחיינו. מספיק מה שעובר על אחינו שבסוריה. אנו ננקום בכל מחיר.

  הפגיעה בפצועים הסורים היא צעד נכון".

   

  ראש העדה הדרוזית בישראל, שייח מואפק טאריף, יכנס ב-10:00 בבוקר את נהגת העדה לכינוס חירום בקבר יתרו. קודם הוא גינה בתוקף את האירוע: "זאת לא דרכנו ואנחנו כואבים את מה שקרה. זה מעשה נפשע שבוצע על ידי פורעי חוק. על הרשויות לפעול".

   

  דובר צה"ל מוטי אלמוז מסר כי "צה"ל אינו מסייע לארגון ג'בהת א-נוסרה בכל ארבע השנים האחרונות, מאז החלה הלחימה הפנימית בסוריה, אלא מסייע לפצועים סורים המגיעים לגבול ומעניק להם טיפול רפואי". אלמוז הוסיף כי "העת עכשיו היא העת להרגיע. האירועים בגבול הצפון חמורים מאוד".

   

  הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיים הערכת מצב בהשתתפות אלוף פיקוד צפון אביב כוכבי. איזנקוט גינה את תקיפת החיילים והפצועים הסורים, ואמר כי "לא ייתכן שחיילי צה"ל ופצועים יותקפו על ידי אזרחי ישראל".

   

  אתמול לפנות בוקר תקפו כמה עשרות תושבים מהמועצה המקומית הדרוזית חורפיש בגליל העליון אמבולנס צבאי שעבר במקום והוביל פצועים מסוריה למרכז הרפואי לגליל בנהריה. התושבים דרשו לדעת מי נמצא ברכב, ולאחר שהאמבולנס הצבאי הצליח להתחמק, החלו כמה תושבים לרדוף אחריו עם כלי הרכב שלהם וליידות אבנים.

   

  במקביל כבר נשמעת ביקורת על צה"ל, שלא הפיק לקחים מהאירוע הבוקר, לא נקט אמצעי אבטחה נדרשים ובחר שוב לעבור עם אמבולנס צבאי דרך הכפרים הדרוזיים.

   

  לפני כמה חודשים נעצר סודקי אל-מקת (48) ממג'דל שמס, שהיה בעבר ותיק האסירים הביטחוניים בישראל, אחרי שתיעד ופרסם תיעוד של פינוי פצועים סורים לתוך ישראל.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לאירוע: "מדובר באירוע חמור ביותר. לא ניתן לאף אחד לקחת את החוק לידיים ולא ניתן לאף אחד להפריע לחיילי צה"ל לבצע את משימותיהם. נמצה את הדין עם מפרי החוק. אני קורא למנהיגי הדרוזים לפעול לאלתר להרגעת הרוחות".


  פורסם לראשונה 22/06/2015 22:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים