שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

"הנערות החטופות" שעצרו לירדן את הנשימה

144 מקרי היעלמות של בנות מבתיהן בירדן לא הסעירו את הממלכה כמו היעלמות של שתי חברות. האם ביימו את חטיפתן אחרי שבילו עם גבר?

נכבלו ופיותיהן כוסו. התמונה של הנערות שנשלחה למשפחותיהן ()
נכבלו ופיותיהן כוסו. התמונה של הנערות שנשלחה למשפחותיהן

לפני יותר משבוע עצרה ירדן את נשימתה אחרי ששתי נערות בגיל 15 ו-16, שיימה עבד אל-האדי וג'מאנה עוויידה בהתאמה, נעלמו באזור עמאן. השתיים סיימו שיעור תגבור בשפה באנגלית באחד המרכזים התרבותיים בבירה הירדנית ועל פי התקשורת המקומית נראה ש"האדמה בלעה אותן".

 

ברשתות החברתיות הופצו תמונות של שתי החברות, והירדנים הביעו סולידריות - ברוח חודש הרמדאן הקדוש - עם הקריאה לעזרה של אבי אחת הנעדרות. "הבת שלי מצטיינת בבית הספר, לא סובלת משום בעיות משפחתיות, בריאותיות או בעיות של התנהגות ואין לה שום השקפה פוליטית או אידילואוגית קיצונית", אמר אביה של שיימה, שבתחילה ניסה את הטענות שהיעלמות שתי החברות קשורה לארגוני טרור קיצוניים כמו "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

היעלמות מסתורית. שיימה עבד אל-האדי וג'מאנה עוויידה ()
היעלמות מסתורית. שיימה עבד אל-האדי וג'מאנה עוויידה

ביום שני קיבלו משפחות הנערות הנעדרות תמונה שבה נראות השתיים כבולות ופיהן מכוסה, והעבירו אותה למנגנוני הביטחון הירדניים. למחרת נשמו הירדנים והמשפחות לרווחה כשהשלטונות הודיעו כי מצאו את שתי הנערות ללא פגע ובמצב טוב בדירה במחוז אירביד בצפון המדינה. השתיים לא היו לבד ולמעשה נמצאו עם גבר. אלא שסערת היעלמותן הייתה ככל הנראה כאין וכאפס לעומת הסערה שפרצה לאחר שאחרי מציאתן. מנגנוני הביטחון טוענים ששתי הנערות ביקשו מהגבר שמצא אתן לביים את חטיפתן כדי שלא ייענשו על ידי משפחותיהן.

 

"הבת שלי אדוקה והמוסר שלה מעל הכול"

משפחותיהן של הנערות סירבו בתוקף לקבל את גרסת מנגנוני הביטחון, והתעקשו שהן נחטפו ושהרשויות מסתירות את האמת לגבי הפרשה. "הגרסה של מנגנוני הביטחון פוגעת בכבוד המשפחה. הבת שלי היא אדוקה והמוסר שלה מעל לכל ספק", אמר אביה של שיימה אחרי שבתו וחברתה, שתי קטינות, נמצאו עם גבר, דבר שאינו מקובל בחברה הירדנית השמרנית.

  

מנגנוני הביטחון פרסמו הודעת הבהרה שבה מסרו שלא התכוונו לפגוע בשמן של הנערות, אך המשיכו לדבק בגרסתם לאירוע. ברשתות החברתיות הביעו רבים חשש שהודעת השלטונות מסכנת את חייהן של הנערות, בייחוד על רקע מקרים רבים בממלכה של רצח על רקע של כבוד המשפחה.

 

אחת סברות להיעלמות השתייים, כן דווח בעיתון "א-ראי אל-יום", הייתה שהן נפגשו ביום היעלמותן עם צעיר שהן מכירות, אך מכיוון שהתעכבו לשוב הביתה, ישנו במקום זר וחששו שייענשו, הן ביימו את החטיפה שלה.

 

בינתיים, שתי הצעירות שבו למשפחותיהן, ודווקא הצעיר בשנות העשרים לחייו שנמצא איתן עדיין נמצא במעצר וייתכן שיואשם בחטיפה. הפרשה עוד רחוקה מסיום, אך מה שבטוח הוא ש-144 מקרי היעלמות של צעירות ונשים מבתי משפחותיהן ב-2014 לא העסיקו את ירדן כמו פרשה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באמת נחטפו? שתי הנערות שנעדרו כמה ימים
מומלצים