שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20
חשד במצרים: אובמה לחץ לזייף את תוצאות הבחירות
דיווחים במצרים. גורמי חוץ לחצו על השטלטון הצבאי לזייף את תוצאות הבחירות ב2012 ולהכריז על מוחמד מורסי, איש ה'אחים המוסלמים', כנשיא. החשד : ממשל אובמה עמד מאחורי הלחצים לזיוף הבחירות

האם ממשל אובמה סייע לזייף את תוצאות הבחירות במצרים בשנת 2012 והעלה את האחים המוסלמים לשלטון. 

העיתונאי המצרי אחמד פואד מדווח באתר החדשות של אל-מוניטור כי קמפיין אזרחי במצריים קורא למי שהיה ראש הממשלה, אחמד שפיק, לחזור מגלותו באיחוד האמירויות ולקבל על עצמו את השלטון

שנגזל ממנו, כך על פי הטענה, במעורבות אמריקנית.

 

ניצחון בהפרש זעום

שפיק, שהיה שר התעופה האזרחית בתקופת נשיאותו של חוסי מובארק, מונה לראש הממשלה לאחר שממשלת מצריים התפטרה בראשית 2011 בעקבות המהומות שפרצו במדינה. הוא התפטר כעבור שלושה חודשים. ובראשית 2012 הוא התמודד לנשיאות. בסיבוב הראשון זכה שפיק בכ-23 אחוזים מקולות המצביעים והעפיל לסיבוב השני שם התמודד אל מול איש "האחים המוסלמים" מוחמד מורסי.

 

עכשיו בערוץ 20

הנשיא: למה הנרצח לא נשא נשק?

כפייה חילונית: לא לתיאטרון לנשים בלבד

הורים חילונים: הגננת החרדית לא צנועה

 

על פי התוצאות הרשמיות שפיק זכה 48.3 מקולות הבוחרים והפסיד למורסי בהפרש קטן של 1.7 אחוזים. אבל מיד לאחר הבחירות טען שאפיק כי תוצאות הבחירות הוטו, והשלטון נגזל מידיו והועבר שלא ביושר לאנשי האחים המוסלמים.

 

 

גרפיטי במצרים: מובארק, טנטאווי, מורסי (צילום: AP) (צילום: AP)
גרפיטי במצרים: מובארק, טנטאווי, מורסי(צילום: AP)

המכתב של מזכיר ועדת הבחירות

לאחרונה פורסם במצריים מסמך ששלח חאתם באגטו, מזכיר ועדת הבחירות, לגנרל חוסיין טאנטאוי, מי שהיה אז רמטכ"ל צבא מצריים ומחזיק השלטון בפועל, ערב פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות. במכתב המליץ באגטו לטאנטאווי "לקחת החלטה שהיא הנכונה והמטיבה ביותר עם המדינה ואזרחיה למרות שהיא הפרה של החוק, ולהכריז על ד"ר מוחמד מורסי כנשיא מצריים. זאת כדי לחסוך מאבק דמים במדינה במקרה שאחמד שאופיק יוכרז כנשיא"

 

כאלטרנטיבה הציע מזכיר הוועדה לטנטאווי "לדחות את הלחץ (להכריז על מורסי כנשיא) , בין אם הוא מגורמי פנים ובין אם הוא מגורמי חוץ" ולהודיע למצרים ולדעת הקהל העולמית על הלחץ והמניפולציות המופעלים כדי להכריז, שלא כדין על מורסי כמנצח בבחירות.

 

מי לחץ על טנטאווי?

גורמי הפנים עליהם הצביע מזכיר הוועדה הם כמובן אנשי התנועה האסלאמית שאיימו כי המדינה תבער אם מורסי לא יוכרז כנשיא. אך מיהם גורמי החוץ שעל פי באגטו לחצו על המצרים לזייף את תוצאות הבחירות ולהעניק את הלשון לאנשי 'התנועה האסלאמית'?

 

פואד מפנה את קוראיו לדיווחי העיתונים במצריים באותה תקופה על קשר טלפוני אינטנסיבי בין מי שהייתה אז מזכירת החוץ בממשל אובמה, הילרי קלינטון, ובין גנרל טאנטאווי בימים הקריטיים בין יום הבוחר המצרי ובין הכרזתו של מורסי כזוכה בנשיאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
האם ממשל ובמה לחץ לזייף את הבחירות?
צילום: AP