שתף קטע נבחר

גידל סמים בארון; יבצע שירות לתועלת הציבור

בחיפוש בביתם של בני זוג מאשקלון נמצאו שבעה שתילי קנאביס במשקל 746 גרם. השופטת החליטה להתחשב בנסיבות חייהם

בית משפט השלום בקריית גת החליט לגזור עונש קל יחסית על בני זוג תושבי אשקלון שבמטבח ביתם נמצאו שבעה שתילי קנאביס במשקל של 746.2 גרם. השופטת, שהתחשבה בנסיבות חייהם, גזרה על הגבר שירות לתועלת הציבור בהיקף של 500 שעות, ואילו אשתו כלל לא הורשעה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בחיפוש שנערך באחד מלילות ינואר 2014 בביתם של בני הזוג – אישה בת 29 וגבר בן 27 - התגלו בארון המטבח בביתם שבעה שתילי קנאביס. הזוג הורשע על פי הודאתו בעבירות שונות: הגבר הורשע בגידול, יצור והכנת סמים מסוכנים והחזקת כלים המשמשים להכנת סם (עציצים, בקבוקי השקיה, חומרי הדברה, דשן ועוד), והאישה הורשעה בהחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית.

 

סנגורו של הנאשם טען שיש להטיל עליו שירות לתועלת הציבור (של"צ) ללא הרשעה מכיוון שהוא אב צעיר, איש הייטק שזו הסתבכותו הפלילית הראשונה. שירות המבחן המליץ על ענישה חינוכית–שיקומית בצורת של"צ בהיקף של 340 שעות (של"צ הוא עונש קל שלרוב ילווה באי הרשעה, ולעומתו עבודות שירות נחשבות למאסר בפועל ולרוב מלוות בהרשעה פלילית).

 

לגבי האישה, שירות המבחן פירט את נסיבות חייה שכללו בית מפורק, מערכת יחסים מורכבת עם הנאשם ולידת בתה, ובשל כך המליץ על של"צ בהיקף של 140 שעות.

 

השופטת נגה שמואלי מאייר קבעה שהנאשם גידל את הסמים בביתו לצריכה עצמית, כדי להימנע ממגע עם גורמים עבריינים לצורך קניית הסם. עם זאת, ציינה, הצעת החוק של חברת הכנסת תמר זנדברג להחריג את העונשים על שימוש בסם מסוג קנאביס ביחס לסמים אחרים היא עדיין רק בגדר הצעה. משכך יש לנקוט יד קשה כלפי העוברים על החוק ובכך לשדר מסר חד משמעי וברור.

 

לכן, ומאחר שאין במקרה זה נסיבות חריגות, קבעה השופטת כי לא ניתן לבטל את הרשעתו של הגבר מבלי לפגוע בשיקולי אמון הציבור, הגמול וההרתעה.

 

עם זאת הוסיפה השופטת שיש להימנע מלהטיל עליו עונש מאסר בפועל שיסיג את הישגיו השיקומיים ויחזיר אותו למעגל העברייני. לכן היא הקלה עם הנאשם וקבעה שיבצע של"צ בהיקף של 500 שעות, מאסרים מותנים במידה שיעבור עבירות סמים בשלוש השנים הקרובות, וקנס בסך 3,000 שקל.

 

בנוגע לענישת הנאשמת קבעה השופטת שבשל חייה המורכבים יש לתת לה הזדמנות אמיתית לעשות שינוי בחייה, להסתפק בקביעה שהיא ביצעה את העבירה, ולהימנע מהרשעתה.

 

נקבע שהאישה תחתום על התחייבות כספית בסך 2,000 שקל לא לעבור עבירה דומה במשך שנה, ותבצע שירות לתועלת הציבור (של"צ) בהיקף של 100 שעות כחונכת ועוזרת מטבח בהוסטל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: מתמחה מזי באני
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד שקלאר
  • עו"ד חגית הלוי עוסקת בתחום הפלילי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים