שתף קטע נבחר

צ'ק לחתונה: לא תאמינו כמה נדיבים בהיי-טק

מה גובה ההמחאה הממוצעת שמביאים האורחים לחתונה, האם סכומים אלה מצליחים לכסות את עלויות האירוע של הזוג הצעיר, ולכמה כסף הם יכולים לצפות מהמעסיק? צפו בדיון באולפן ynet

הענף שבו המעסיקים משלמים את ההמחאות הגבוהות ביותר לחתונה של עובדיהם, הוא ההיי-טק - עם לא פחות מ-830 שקל בממוצע לעובד. כך עולה מבדיקת שערכה חברת עוקץ מערכות, כדי לבחון באילו ענפים זוכים העובדים לקבל את ההמחאה השמנה ביותר ממעסיקיהם עבור חתונתם.

 

 

כמה משלמים בענפים אחרים, מה גובה הצ'ק הממוצע שאורחים מביאים בכלל, והאם אלו מצליחים לכסות את העלויות של הזוגות הצעירים? צפו בדיון שערכנו באולפן ynet בהשתתפות עמית בר ציון, מנכ"ל החברה לתכנון וארגון חתונות, איזי ווד:

 

עוקץ מערכות היא חברה המפתחת מערכות לחישוב שכר ומערכות נוכחות. לשם הבדיקה, בחנה החברה תלושי שכר שהנפיקה לעובדים שהתחתנו ושמופיע בהם שווי המתנה. בסך הכל נבחנו 1,102 תלושים שהונפקו ב-5 השנים האחרונות לעובדים מ-715 חברות, ב-13 ענפים.

 

השוואה אל מול השכר הממוצע בענפים השונים העלתה כי יש התאמה בין גובה השכר של העובדים, לבין גובה המתנות שהם מקבלים ממעסיקיהם. ככל שמדובר בענף חזק יותר עם עובדים שמרוויחים יותר - כך הסכומים שהעניקו המעסיקים לחתונה נמצאים גבוה יותר בדירוג.

 

לשם איסוף נתוני השכר, התבססו בחברה על ניתוח תלושי השכר של 1,508 עובדים המועסקים ב-403 חברות ובתי עסק בענפים שנבדקו, ברבעון הראשון של השנה. כך, בענף ההיי-טק, הממוקם בראש הדירוג - השכר הממוצע על פי בדיקת החברה עומד על 17.8 אלף שקל בחודש ברוטו.

 
המחאה לחתונה - באילו ענפים המעסיקים הכי נדיבים?

המחאה לחתונה - באילו ענפים המעסיקים הכי נדיבים? (נתוני עוקץ מערכות)
ענף סכום המחאה ממוצע מהמעסיק שכר ממוצע
היי-טק 830 שקל 17.8 אלף שקל
השקעות 750 שקל 16.6 אלף שקל *
ביטוח 610 שקל 16.6 אלף שקל *
עו"ד 530 שקל 11.5 אלף שקל (בחישוב לא נכללו מתמחים ושותפים)
רו"ח 500 שקל 11.3 אלף שקל (בחישוב לא נכללו מתמחים ושותפים)
פרסום 500 שקל 9,700 שקל
אופנה 410 שקל 6,300 שקל (לללא חישוב בונוסים של אנשי מכירות)
מוסכים 370 שקל 6,250 שקל
מזון 350 שקל 5,400 שקל **
דפוס 330 שקל 5,400 שקל **
מתכת 330 שקל 5,400 שקל **
סיעוד 280 שקל 5,105 שקל
שמירה 230 שקל 5,239 שקל

* ממוצע של שני הענפים

** ממוצע של שלושת הענפים בתפקיד מפעילי מכונות

 

במקום השני ממוקמים העובדים שמשתייכים לענף ההשקעות והפיננסיים - שמקבלים ממעסיקיהם צ'ק בגובה של 750 שקל בממוצע. במקום השלישי נמצא ענף הביטוח עם 610 שקל בממוצע. במקום הרביעי ממוקמים עורכי דין - עם 530 שקל בממוצע לעובד. במקום החמישי והשישי נמצאים משרדי ראיית החשבון וענף הפרסום - עם צ'ק של 500 שקל בממוצע לעובד בכל אחד.

 

בתחתית הרשימה נמצאים ענפים בהם השכר הממוצע נמוך בהרבה ונע סביב 5,000 שקל. במוסכים - הסכום הממוצע שמקבל עובד מהמעסיק לחתונה עומד על 370 שקל, בענף המזון ההמחאה עומדת על 350 שקל בממוצע ובענפי המתכת והדפוס - 330 שקל. בענף הסיעוד מקבלים העובדים המחאה של 280 שקל ובענף השמירה הם מסתפקים ב-260 שקל בממוצע.

 

חברות היי-טק מסורתיות - צ'ק גדול יותר

הנתונים לגבי ענף ההיי-טק, הוצלבו עם בדיקה שערכו במועדון הצרכנות של עובדי חברות ההיי- טק הייטקזון ושהתבססה על שיחות עם 30 מנהלות רווחה בחברות גדולות ובינוניות. נועם בוסידן, מנכ"ל משותף בחברה, מציין כי גובה ההמחאה הממוצעת בחברות היי-טק מסורתיות גבוה בשיעור של 10%-20% לעומת זה שניתן בחברות הזנק. 

 

בוסידן מוסיף, כי אף שמתן המחאה לעובד לרגל חתונתו אינה מהווה חלק מתנאי עבודה משופרים שנועדו למשוך עובדים מוכשרים - הוא סבור כי יש בכך ערך שכן הדבר נוטע בעובד תחושות של פרגון מצד המערכת ושותפות בשמחתו. "מבחינה אופרטיבית, לכל חברה יש תקציב שנתי מוגדר אותו היא מייעדת ל'אירועי חיים' כמו חתונות ובריתות, שנקבעים בתחילת השנה. מדי חודש מקבלת מנהלת הרווחה רשימה עם האירועים המתוכננים ומקצה לצורך כך את סכומי הכסף הנדרשים".

 

הסכום הממוצע לחתונה - 400 שקל

נתוני החברה לתכנון וארגון חתונות easywed, מעלים כי גובה הצ'ק הממוצע לאורח בחתונה בארץ, עומד כיום על 400 שקל לאדם. סכומים אלו משתנים בין האזורים השונים בארץ - בעוד שבתל אביב צ'ק מהמשפחה הקרובה (עד 4 אנשים) יעמוד על כ-2,000 שקל בממוצע, באזור ירושלים ובדרום הוא עשוי להגיע ל-5,000 שקל.

 

עם זאת בר ציון מבהיר, כי גובה ההמחאות שמביאים האורחים, רחוקות מלכסות את העלויות של חתונה ממוצעת בישראל, שטיפסו ב-30% בעשור האחרון. כיום, בתל אביב נעים הסכומים בין 110 ל-130 אלף שקל, ואילו בפריפריה הם עומדים על 90-110 אלף שקל. 

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

עלויות אלו נובעות לדבריו לא רק ממיקום, אלא גם מכמות מוזמנים ועלות מנה. כך למשל הוא מדגים כי אם חתונה ממוצעת בת"א היא סביב 300 מוזמנים ושהמחירים נעים סביב 300 שקל למנה, הרי שחתונה באזור השפלה והדרום היא לרוב סביב 400 מוזמנים כשמחיר המנה עומד סביב 210 שקל למנה. עם זאת, מחיר זה מתאזן נוכח השימוש באטרקציות כמו מצלמות רחף - שבולט יותר באזור הדרום והשפלה.

 

מי משלם על העלויות הללו? בר ציון מפרט כי בעוד שבתל אביב נהוג שהזוג משלם על עצמו על סמך המתנות שקיבל לחתונה - כאשר ההורים מממנים כ-20%, הרי שבפריפריה נהוג יותר לקחת הלוואות לכיסוי ההוצאות, בסך של 30-40 אלף שקל.  

 

מתנות לחתונה מהמעסיק - מה קובע החוק?

עו"ד חמי לפידור, מומחה לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות', מסביר כי המעסיק אינו מחויב לתת לעובדיו מתנות לחגים או לארועים - דוגמת המחאות לחתונה, וכי ההחלטה אם להעניק מתנה כזו ובאיזו שווי נתונה לשיקול דעתו. עם זאת הוא מסייג, כי אם קיים נוהג שכזה והמעסיק קוטע אותו באופן שרירותי - בית הדין עשוי לראות בכך הרעת תנאים. "ככל שנוהג זה מצא ביטוי בהסכם בכתב עם העובד, הרי שלכאורה מדובר בהפרת הסכם או בהרעת תנאים", הוא מסביר. "עם זאת, הרעת התנאים עשויה להיחשב כשולית והנימוק להפסקת התשלום עשוי להימצא מוצדק".

 

האם המחאה לחתונה מהמעביד נחשבת כרכיב שכר החייב במס?

 

"הדבר תלוי בגובה ההמחאה", משיב לפידור. "אם היא נמוכה מ-210 שקל - רשויות המס לא רואות בכך טובת הנאה שניתנת לעובד. אבל אם המתנה או ההמחאה גבוהה מסכום זה - הדבר מהווה 'טובת הנאה' החייבת במס ועל המעסיק מוטלת החובה לזקוף את השווי בגין ההפרש, כתוספת שכר שתופיע בתלוש השכר.

 

"שווי זה חייב במס הכנסה שישולם על פי גובה המס השולי אותו משלם העובד, בכפוף לגובה שכרו ולשאר נתוניו האישיים", הוא מסביר. "כך למשל, אם מדובר על המחאה בגובה של 500 שקל - יש לרשום בתלוש השכר 290 שקל - מהם ינוכה המס בהתאם לנתוניו האישיים של העובד".

 

האם המעסיק יכול שלא לגלגל את שווי המתנה על העובד?

 

"יש מעבידים שבוחרים שלא להעמיס על העובד את נטל תשלום המס בגין ההמחאה, אלא לשלמו בעצמם", אומר לפידור. "עם זאת, במרבית מקומות העבודה מקובל לגלם את שווי ההמחאה לחתונה".

 

האם העובד יחויב במס גם כשההמחאה ניתנת על ידי ועד העובדים?

 

"כאשר השתתפותו של המעסיק בהוצאות הוועד נקבעת לפי מספר העובדים - זה נחשב כתוספת לשכר העובד, בין אם משלמים אותו ישירות לעובד או לגוף שעובד עבורו כמו הוועד. אם השתתפות המעסיק היא בסכום גלובלי – נהוג שלא להוסיף את הסכום לשכר העובד ובמקרה כזה ההוצאה לא תוכר מחד, ולא תחויב במס על ידי המעסיק מאידך".

 

אם המעסיק נותן המחאות לחתונות רק לעובדים קבועים - האם לעובדים הזמניים יש עילה לתלונה על אפליה?

 

"לא - לרשות המעסיק עומדת הזכות לקבוע את הקריטריונים על פיהם תינתן המחאה לחתונה ובלבד שלא מדובר בקריטריונים מפלים, דוגמת מתן המחאה רק לנשים. קריטריון למתן המחאה שמתבסס על וותק בעבודה או על היקף משרה יכול להוות קריטריון לגיטימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים