שתף קטע נבחר

דיון לילי בנושא הגז: דרעי מסרב לחתום

נתניהו הבין שאין לו רוב להעברת הסמכויות בנושא מתווה הגז ודחה הדיון לחצות. חרף לחץ כבד מבהירים מקורבי שר הכלכלה: "גם אם הנושא יחזור אליו - הוא יעמוד בסירובו לנתניהו". גורם בליכוד: "רוב שלא יגויס היום כבר לא יגויס"

 

לחץ כבד. נתניהו ואריה דרעי ()
לחץ כבד. נתניהו ואריה דרעי

הלילה (בין שני לשלישי) אמורים להתקיים בכנסת הדיון וההצבעה על העברת הסמכויות של שר הכלכלה אל הממשלה בנושא מתווה הגז . הדיון נדחה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הבין שאיבד את הרוב שאמור היה להעביר את ההחלטה – הן בגלל שלושת השרים שפסלו את עצמם בגלל ניגוד עניינים (משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ), ובעיקר על רקע ההודעה הדרמטית אחר הצהריים של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהכריז שלא יתמוך בהעברת הסמכויות.

 

במצב הדברים הנוכחי אין רוב להצעה שמטרתה לאפשר לממשלה לאשר את מתווה הגז, ואם היא תעלה להצבעה - הקואליציה עשויה להפסיד באחת הסוגיות הדרמטיות שעל סדר יומה. לפיכך, כלל לא בטוח שתתקיים הצבעה. אחד הפתרונות האפשריים שנתניהו היה יכול להעלות הוא פרסום המתווה לעיני הכנסת, כפי שליברמן ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד ביקשו, ואז ייתכן שהמשבר הזה היה נמנע.

 

על רקע זה מפעילים אנשי נתניהו לחץ כבד על שר הכלכלה אריה דרעי לחתום על הסעיף שמאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את מתווה הגז. אולם מקורבי דרעי הבהירו כי גם אם הכנסת לא תעביר את הסמכויות לממשלה, והנושא יוחזר אליו - הוא יעמוד בסירובו לחתום, ועתידו של מתווה הגז שגובש לוט בערפל.

 

במקביל מופעל לחץ כבד על השרים כחלון וגלנט לשנות את דעתם ולהשתתף בכל זאת בהצבעה. שיחות בנושא נערכו גם עם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שהבהיר לשרים שפסלו את עצמם מלהשתתף בהצבעה (כחלון, גלנט וכץ) כי אין כל מניעה שישתתפו, אולם למרות זאת הם עדיין מסרבים. 

 

במקרה של גלנט, ניגוד העניינים שלו נובע מתקופתו כמנכ"ל חברת חיפושי הנפט והגז של בני שטיינמץ "נמקס אויל אנד גז". כחלון פסל עצמו מההצבעה בשל קשריו עם קובי מיימון, מבעלי אחד ממאגרי הגז. במקרה של השר חיים כץ, הוא נמנע מהצבעה בשל המניות שהוא מחזיק בחברת "ישראמקו".

 

 

 

ארכיון. אסדת הקידוח תמר (צילום: אלבטרוס, באדיבות נובל אנרג'י) (צילום: אלבטרוס, באדיבות נובל אנרג'י)
ארכיון. אסדת הקידוח תמר(צילום: אלבטרוס, באדיבות נובל אנרג'י)

מאז שעות הצהריים ניסו בקואליציה לגייס רוב בכנסת, וקיימו התייעצויות ארוכות במטרה לפתור את המשבר שנוצר. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס בלשכתו את השר המקשר בין הכנסת והממשלה יריב לוין, את יו"ר הקואליציה צחי הנגבי ואת יו"ר הכנסת במטרה למצוא פתרון.

 

נתניהו שקל לאורך היום שתי אפשרויות. הראשונה - דחיית ההצבעה על הגז והורדתה מסדר היום. השנייה היא הפיכת ההצבעה על העברת הסמכויות בנושא הגז להצבעת אמון, על מנת לחייב את כל השרים להשתתף בה. במקרה כזה כבר הודיעה האופוזיציה שתכריז שההצבעה תהפוך להצבעת אי אמון.

 

בינתיים, ובשל הקושי לגייס רוב להעברת ההצעה, הודיעה הקואליציה כי הדיון על נושא הגז נדחה לסוף סדר היום. מאז אחר הצהריים, אחרי הצבעות האי אמון, יתקיימו הצבעות רצופות על החקיקה הממשלתית ורק בסופן, אם בכלל, תעלה ההצעה..

 

גורם בליכוד אמר: "המשמעות של דחיית ההצבעה היא בעצם אי העברת הסמכויות. רוב שלא יגויס היום כנראה גם לא יגויס בהמשך, ומכאן שהעניין חוזר לשר הכלכלה שבידיו הסמכויות. הלחץ יחזור אליו והוא יצטרך להחליט מה לעשות. האם להכשיל את המתווה או לקדם אותו".

 

הדרמה החלה בשעות הצהריים, לקראת השעה המתוכננת של הדיון, כשהתברר לנתניהו שייתכן שאין לו רוב בהצבעה בכנסת. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע בישיבת הסיעה שלא יתמוך בעמדת הממשלה, ועל רקע סירובם של שלושת השרים להשתתף בהצבעה איבדה הקואליציה את הרוב.

 

ליברמן הסביר מדוע לא יתמוך בעקיפת הסמכויות של הממונה על ההגבלים העסקיים: "כל אחד מסיבות אלקטורליות לא רוצה להצביע, ומצפים שאנחנו נהיה להם סולם. פראיירים אנחנו לא נהיה. אנחנו לא נתמוך היום, ההצבעה היא לא על המתווה אלא על הפרוצדורה. שלא יצפו שהגב שלי ישמש טרמפולינה. אם ראש הממשלה חרד למשק הגז, שיורה לשר הכלכלה לחתום".

 

לפניו אמר נתניהו: "אם הייתי נוקט מדיניות כלכלית-פופוליסטית היינו בדיוק במצבה של יוון. אנחנו צריכים לנהוג היום באחריות. מתווה הגז הוא מתווה אחראי וטוב. שובר את המונופול. הוא יזרים לקופת המדינה מאות מיליארדים של שקלים לחינוך, לרווחה, לבריאות, לצרכים נוספים. זה הזמן לגלות מנהיגות ואחריות. צריך לקדם ולאמץ את המתווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
השר אריה דרעי
צילום: עידו ארז
מומלצים