שתף קטע נבחר

פיגוע ירי: אח שכול נפצע קשה, שלושה בינוני

מוסיף להיות קשה מאוד מצבו של מלאכי משה רוזנפלד שנפצע אמש מירי מחבלים אל רכב בצומת שבות רחל. שלושה נפצעו קל-בינוני. אחיו של רוזנפלד, שהיה טייס, נהרג בטיול לפני 13 שנה בנחל צאלים. אביו: "אנחנו בשעה קשה. יש כוח לתפילות שלכם". יאיר הופר שנפצע קל: "בסך הכול רצינו לשחק כדורסל, לא כרתנו עצים בדרך. זה יכול לקרות לכל אחד"

  

ארבעה תושבי כוכב השחר נפצעו אמש (יום ב') מירי מרכב חולף או ממארב לעבר הרכב שבו נסעו בדרכם לביתם ממשחק כדורסל בצומת שבות רחל, סמוך לשילה. פרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי בשטח לפצוע קשה ולשלושה פצועים בינוני. כוחות גדולים של צה"ל הגיעו לנקודה. זה הפיגוע הרביעי בארבעה ימים והשישי מאז תחילת חג הרמדאן.

 

מחקירה ראשונית עולה כי שני מחבלים ארבו ברכב פלסטיני בציר אלון, קטע כביש צידי אך מואר יחסית סמוך להתנחלות. מעט לפני השעה 23:00 הבחינו המחבלים ברכב ישראלי שנוסע לכיוון הנקודה שבה ארבו לו בצד הכביש, ופתחו בצרור יריות לחזית הרכב מטווח קצר. לפחות 15 כדורים בקוטר 9 מ"מ פגעו במכונית הישראלית.

 

המחבלים המשיכו לירות על הרכב גם לאחר שהנהג ביצע פנייה חדה לכיוון ההתנחלות מגדלים בעקבות ההיתקלות. כעבור 200 מטרים עצר הרכב הישראלי ויושביו שנפצעו הזעיקו סיוע. המחבלים הספיקו להימלט מהמקום במכוניתם. בקטע הכביש האמור, בדומה ליתר הכבישים הראשיים בגדה, יש חופש תנועה מלא לכלי רכב פלסטיניים, והוא לא צפוי להשתנות בעקבות הפיגוע.

 

הפצוע באורח קשה הוא מלאכי משה רוזנפלד. אחיו הגדול, שהיה טייס בחיל האוויר, נהרג בטיול בנחל צאלים ב-2002. אביו, אליעזר, אמר הלילה בבית החולים: "אנחנו בשעה קשה. כל עם ישראל בשעה קשה. אנחנו יודעים שיש כוח לתפילה שלכם. אנא התפללו בלב מלא שהקדוש ברוך הוא ישלח לו רפואה שלמה ושיציל אותו, ואנחנו בטוחים שתשלחו לו כוחות חזקים להילחם ושהרופאים יעשו את מלאכתם. אנחנו סומכים עליהם, הם מלאכים גדולים, כמו הבן שלנו. תודה רבה לכל עם ישראל הדואג". 

 

רוזנפלד ופצוע בינוני פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים. שני פצועים נוספים באורח בינוני פונו לבית החולים הדסה עין כרם בבירה. מהמרכז הרפואי שערי צדק נמסר כי הפצוע קשה נותח הלילה ומאושפז במחלקת טיפול נמרץ. מצבו ממשיך להיות קשה ביותר. מצבו של הפצוע השני השתפר והוא מוגדר כעת קל. הוא בהכרה ומאושפז במחלקה האורתופדית.

 

פצוע נוסף שמאושפז בבית החולים הדסה עין כרם נותח בבוקר. הוא הגיע בהכרה ובמצב בינוני, עם פצעי יריות ברגליו. פצוע רביעי מאושפז גם הוא בהדסה עין כרם עם פצע ירי ברגלו, במצב בינוני ובהכרה, והוא יועבר בהמשך למחלקה הכירורגית. 

 

יאיר הופר בבית החולים שערי צדק עם אשתו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יאיר הופר בבית החולים שערי צדק עם אשתו(צילום: גיל יוחנן)

הופר עם אביו בבית החולים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הופר עם אביו בבית החולים(צילום: גיל יוחנן)
 

יאיר הופר, שנפצע באורח קל בפיגוע הירי, סיפר מבית החולים שערי צדק: "כשחזרנו ממשחק הכדורסל, רכב נסע מולנו לאט, ופתאום שמענו את היריות והבנו בעצם שיורים עלינו. ברוך השם, היינו במרחק כמה מטרים מהצומת. יכול להיות שאם אני הייתי נוהג היינו יותר קרובים לצומת ואז היה להם יותר קל לכוון. לא ראיתי כמה אנשים היו שם, הם ירו אני משער בערך מחסנית של אקדח. כשהם סיימו הם לא נסעו מהר מאוד, הם נסעו לאט, הם לדעתי התלבטו אם לצאת מהרכב. אני זחלתי דרך החלון החוצה".

 

הוא הוסיף: "כשמתחילות היריות אתה פשוט מתכווץ, מנסה להגן על הראש. אני בחיים לא אשכח את ההרגשה, זה פשוט חוסר אונים. כשמישהו מחליט שהוא מנסה לקחת את החיים שלך, ולא עשית לו שום דבר. החליט שהוא מנסה לקחת את החיים שלך כי הוא הבין שאתה יהודי. ואתה חסר אונים. הידיים שלך, החיים שלך, בידיים שלו לחלוטין.

 

"רוצים לשחק כדורסל. זה מה שאנחנו רוצים. לא כרתנו עצים בדרך ולא יודע מה, אנשים לא רואים תמונה נכונה. אנחנו חיים את החיים שלנו, כמו שבן-אדם בבאר שבע חי את החיים שלו, כמו אדם בקריית שמונה. הלכנו לשחק כדורסל, חזרנו וירו עלינו. למה? לא כי עצוב להם וקשה להם ולא כי הם בסגר - כי הם רוצים להרוג אותנו, כי אנחנו יהודים. וכל יהודי צריך לחשוש".

 

הופר סיפר כי כוחות הביטחון הגיעו במהירות והוא הודה לכוח שחילץ אותו ואת חבריו. על פיגועי הירי הוסיף: "אתה שומע על זה בחדשות ואומר, 'לי זה לא יקרה'. זה משהו שאתה חושב שקורה לאחרים. אתה חושב, מה הסיכוי שזה יקרה לי? אז חשוב לדעת שזה יכול לקרות. צריך למצוא פתרונות לדברים האלה". לדבריו, "הם לא מפחדים לעשות את זה, כי אין להם מה להפסיד. במקרה הכי גרוע ישלחו אותם לכלא לתנאים טובים יותר מהבית שלהם, יממנו להם תואר, אנחנו נראה אותם אוכלים את סעודות השחיתות שלהם. אבל לנו יש מה להפסיד.

 

"גם חשוב לי להגיד, אומרים 'מתנחלים', כאילו אם זה היה בתל אביב אולי זה היה שונה. אני מתנחל, מה זה אומר מתנחל? גדלתי בירושלים וחיפשתי מקום נחמד עם קהילה כדי לגדל את הילדים שלי. אני אבא לשני ילדים, נשוי, והם החיים שלי. אני סטודנט, עובד קשה מאוד בשביל שלמשפחה שלי יהיה כסף ונוכל לחיות כמו שצריך. אף אחד לא נותן לי כסף. המדינה לא מממנת מתנחלים ולא בטיח. אז שמעו שזה מתנחלים אז זה בסדר? כי אנחנו גוזלי קרקעות? תנו לי להגיד לכם – לא, אנחנו בסך הכול מאמינים שארץ ישראל שלנו וזכותנו לגור בה. מעולם לא פגעתי בערבי".

 

 

זירת הפיגוע, הערב (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
זירת הפיגוע, הערב(צילום: סוכנות תצפית)

 (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)

 (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)

הפצועים מובאים לבית החולים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפצועים מובאים לבית החולים(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

כוחות גדולים מאוגדת איו"ש, בהם לוחמי יחידת דובדבן, סרקו את אזור הפיגוע בניסיון להגיע לקצה חוט שיוביל לחוליה שביצעה את הירי. הרכב הישראלי שנפגע נסע בציר אלון מדרום לצפון בזמן הירי. בעקבות הפיגוע הקים צה"ל מחסומים ועמדות בידוק בכביש אלון. הכביש מאזור היישוב קידה לכיוון היישובים רימונים וכוכב השחר נחסם לתנועת כלי רכב. שני הכיוונים המרכזיים שנבדקים הם ירי שבוצע מרכב פלסטיני חולף או מארב שהכינו המחבלים לעבר הכביש וכלל רכב מילוט עבורם.

 

גורמים במערכת הביטחון הצביעו על עליית מדרגה בפיגוע, מבחינת חומרתו ורמת התכנון לעומת פיגועים קודמים בשבועיים האחרונים באיו"ש. 

  

אילן קליין, פרמדיק מד"א שהגיע לזירת הירי, סיפר: "כשהגענו ראינו רכב פרטי עם סימני פגיעות של ירי. בסמוך לרכב שכב צעיר בן 27 מחוסר הכרה שסבל מפצעי ירי בפלג גופו התחתון. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותו תוך כדי טיפול רפואי לבית החולים שערי צדק, והוא במצב קשה ומונשם".

 

חובש רפואת חירום במד"א, איציק אמאיר, הוסיף: "על הכביש שכב צעיר בן 25, בהכרה, וסבל מפצעי ירי בגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו במהירות לבית החולים שערי צדק במצב בינוני. טיפלנו גם בשני צעירים נוספים בשנות ה-20 לחייהם שהיו גם הם בהכרה וסבלו מפצעי ירי בגפיים, ולאחר טיפול בשטח פינינו אותם באמבולנסים נוספים שלנו לבית החולים הדסה עין כרם, במצב בינוני".

 

ד"ר עופר מרין, מנהל חדר הטראומה וסמנכ"ל בית החולים שערי צדק, אמר: "הגיעו אלינו בסביבות חצות שני פצועים מפיגוע הירי. אחד שמצבו קל, ושני שמצבו קשה מאוד. הוא נפגע מכמה פציעות והגיע אלינו במצב קשה מאוד, במצב של החייאה. הוא טופל ביחידת הטראומה. הוא עבר לאחר כחצי שעה לחדר ניתוח. יש כרגע לצערנו סכנה לחייו".

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי (באמצע) בשטח עם הכוחות (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי (באמצע) בשטח עם הכוחות(צילום: דובר צה''ל)

לאחר הפיגוע יודו אבנים על רכב של יהודי במחסום חיזמה על כביש 60, בציר שבין ירושלים למקום הפיגוע. לא היו נפגעים, וכוחות הביטחון ערכו סריקות במקום.

 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), חבר משפחה של אחד הפצועים, הגיע לבית החולים וסיפר: "אין ספק שמערכת הביטחון ופיקוד מרכז צריכים לעשות הערכת מצב מחודשת לאור הפיגועים האחרונים".

 

ארגון החזית העממית בירך על הפיגוע. בכרוז שעליו חתומה הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי אבו עלי מוסטפא, נאמר כי הפיגוע הוא תגובה טבעית וצפויה של ההתנגדות נגד הכיבוש, "עד שהאויב יבין שאין לו מקום על אדמתנו ואין לו ברירה אחרת אלא לעזוב".

 

אתמול בבוקר דקרה מחבלת פלסטינית חיילת במהלך בידוק בדרך חברון, סמוך למעבר רחל המוביל לקבר רחל. החיילת נדקרה בצווארה ונפצעה קשה, אולם בהמשך הצליחו הרופאים בבית החולים הדסה עין כרם לייצב את מצבה, והוא מוגדר כעת בינוני.

 

מאבטחים ושוטרי ולוחמי מג"ב במעבר השתלטו על המחבלת, מייסון מוסא, תושבת בית לחם בת 20, ועצרו אותה. בחיפוש בתיקה נתפסו שני סכינים נוספים. האזור נחסם ולמקום הגיעו כוחות צבא גדולים. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לחיילת טיפול רפואי ופינו אותה לבית החולים הדסה עין כרם בבירה.

 

המחבלת לא מוכרת לכוחות הביטחון ולא נעצרה בעבר. בחקירתה בשב"כ אמרה שהגיעה למקום במטרה לרצוח חייל. לפי הערכה ראשונית היא פעלה במתווה של מפגע בודד.

 

בסוף השבוע האחרון אירעו שתי תקריות ביטחוניות בשטחים. בשבת לפני חצות נורתה אש אל אמבולנס מד"א בכביש 60 בין צומת גבעת אסף לבית אל. איש לא נפגע. על האמבולנס נראו סימני ירי. לאחר האירוע פתחו הכוחות בסריקות באזור הכפר ביתין הסמוך.

 

יום לפני כן סוכל ניסיון פיגוע בבקעת הירדן. מחבל פלסטיני שפתח ביום שישי באש לעבר חיילים במחסום בקעות שסמוך לכביש 90, נורה ונהרג על ידי כוח מילואים כ-30 ק"מ דרומית לבית שאן. אף חייל לא נפגע בתקרית הירי, והאזור הוכרז שטח צבאי סגור.

 


פורסם לראשונה 29/06/2015 23:11

 

בהכנת הכתבה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סוכנות תצפית
זירת הפיגוע, אמש
צילום: סוכנות תצפית
מומלצים