שתף קטע נבחר

הלם בארה"ב: קלינטון מתקשה במשלוח פקס

במסגרת פרשת המיילים של מזכירת המדינה לשעבר, פורסמו עשרות אלפי תכתובות שחשפו בין היתר בעיה בתפעול המכשיר הארכאי ואת חיבתה לתה קר. למורת רוחם של הרפובליקנים, הסיכוי שהפרשה תפגע במרוץ לנשיאות קלוש

 

בלאקברי קל יותר מפקס. מזכירת המדינה לשעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בלאקברי קל יותר מפקס. מזכירת המדינה לשעבר(צילום: רויטרס)

אמש (יום ד') פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית 55 אלף דפי מיילים של המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון מתקופת שירותה כמזכירת המדינה. הרפובליקנים שקיוו לדוג במיילים הללו הוכחה לרשלנותה בטיפול במשבר בנגזי כדי לחבל בקמפיין שלה לנשיאות נחלו אכזבה. זאת משום שהשערורייה הגדולה ביותר שנחשפה עד כה ממצבור המיילים שמחלקת המדינה שחררה לפרסום היא שקלינטון לא יודעת להכניס דף נייר למכשיר הפקס ולשגר אותו אל יעדו.

 

עוד חדשות בעולם :

נתקע בגשר. כריסטי איבד התואר במשקל כבד

רובוט תפס והרג עובד במפעל פולקסווגן

מהומות בהולנד: "דווקא האג מפרה זכויות אדם?"

 

מכשיר הפקס אומנם נדחק הצדה על ידי המחשב בשנים האחרונות, אך הילרי שחיה בבניין מושל ארקנסו, ביל קלינטון, בשנות ה-80, בבית הלבן ב-90, ובסנאט בשנות ה-2000, מוקפת בעוזרים ויועצים, לא נדרשה אף פעם להפעיל פקס בעצמה.

 

פרשת המיילים שנחשפה במרס השנה הצביעה על כך שקלינטון השתמשה במייל הפרטי שלה עבור עבודתה כמזכירת המדינה האמריקנית - בניגוד לנהלים. קלינטון הודיעה מאז כי השתמשה בכתובת הפרטית משום שכך היה "נוח יותר", וטענה כי מחלקת המדינה אישרה זאת. היא הוסיפה כי בדיעבד, היה חכם יותר להשתמש בשתי כתובות נפרדות.  

בטוויטר שולטת יותר? הפרופיל של קלינטון ()
בטוויטר שולטת יותר? הפרופיל של קלינטון

היה זה רק לאחר שהפסידה לברק אובמה במרוץ לנשיאות, שהייתה צריכה לקום ולהתחיל לפעול בעצמה. רק שאז התברר לה שהחיים בתוך הבועה לא עשו לה טוב. חילופי המיילים בין קלינטון לעוזרת האישית אומה אבדין ב-23 בדצמבר 2009, מלמדים על הקושי שלה לשגר מסמך, אך גם על חוש הומור מפותח.

 

"את יכולה להוריד את שפופרת הטלפון", כתבה אבדין לקלינטון במייל. "חשבתי שהשפופרת צריכה להיות פתוחה", השיבה מזכירת המדינה לשעבר. "כן", השיבה העוזרת הנאמנה, "אבל הטלפון צריך להיות סגור יותר זמן", שיגרה אבדין. "עשיתי את זה", התגוננה קלינטון.

 

לא ברור מהדיאלוג הזה כמה זמן ארכה סאגת הפקס, אך ברור שחוסר היכולת בהפעלת המכשיר לא תפגע בסיכוייה של קלינטון בבחירות לנשיאות בשנה הבאה. במייל שנושא את הכותרת "אל תצחקי!!!", היא ביקשה לאזן בין אהבתה למשקאות קרים לבין ההנאה שלה לפנות שלא לצורך לשרשרת אנשי קשר ומתווכים. "צלצלי בבקשה לשרה ותבקשי ממנה, אם היא יכולה, להכין לי תה קר". 

 

שמעה ברדיו על ישיבת קבינט

מייל נוסף שפורסם, פחות מצחיק מהשאר, מצביע על הבידוד שחוותה בבית הלבן ונבע ממדיניותם של עוזרי אובמה, שחשדו בה לאחר העימות הקשה בפריימריז. "שמעתי ברדיו שיש ישיבת קבינט הבוקר. האם זה נכון? האם אני יכולה להגיע אליה?", נכתב ב-6 ביוני, 2009, חמישה חודשים לאחר כינון

ממשל אובמה.

 

במקרה אחר הגיעה קלינטון לבית הלבן לפגישה שבוטלה ובמייל המעלה ניחוח של ייאוש כתבה לעוזריה: "מה קורה???".

 

המיילים של הילרי קלינטון מלמדים גם על התעסקות מוגברת בלבוש, מצד עוזריה. בנובמבר 2009 הילרי קיבלה מייל מהעוזר שלה פיליפ קראולי שקובע בגאווה: "ההופעה שלך בקאבול, הגיעה לשער ה'ניו יורק טיימס' ובעקבותיו גם פורסם סקר אינטרנטי ב'האפינגטון פוסט' על המעיל שלך. בבדיקה האחרונה שביצעתי נרשמה77 אחוזי אהדה".

 

אך לא כולם יאהבו לקרוא את המיילים שלה. הסנאטורית הפורשת ברברה מיקולסקי, שהתלוותה אליה לנסיעה לאפגניסטן, מתוארת על ידי העוזר של הילרי: "האצבעות הכי שמנות בהיסטוריה". הוא סיפר גם כי "הייתה שיכורה כל הזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הודעות SMS כן, פקס פחות. קלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים