שתף קטע נבחר

חג'בי הורד בדרגה: "כישלון ערכי ופיקודי"

בית הדין הצבאי קבע כי מג"ד גבעתי לשעבר, שהורשע בהתנהגות לא הולמת כלפי פקודתו מאי פאטל, יורד לדרגת רס"ן. נגזרו עליו גם חודשיים מאסר על תנאי. השופטים כינו אותו "מפקד אמיץ", אך הבהירו: "זה לא אירוע חד-פעמי, אלא כישלון מתמשך". חג'בי: הכדורים עוברים דרכי

  

 

חג'בי, הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
חג'בי, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

עד היום סגן אלוף, מעתה רב סרן: בית הדין הצבאי המיוחד בקריה גזר הבוקר (יום ה') את דינו של לירן חג'בי, מג"ד לשעבר בחטיבת גבעתי, והחליט להורידו בדרגה ולהטיל עליו עונש של חודשיים מאסר על תנאי. חג'בי הורשע בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת, חלקם בעלי אופי מיני כלפי חיילת פקודה שלו, מאי פאטל. בניגוד לדיונים קודמים, פאטל לא הגיעה לשמיעת גזר הדין. חג'בי הודה מוקדם יותר במעשים במסגרת הסדר טיעון. הוא הודח מהצבא והתביעה הצבאית דרשה גם הורדה בדרגה אחת לפחות, אולם הדבר לא יפגע בזכויות הכלכליות שלו.

 

בגזר הדין ציין הרכב השופטים, בראשות אל"מ אורלי מרקמן: "חג'בי הוא מפקד אמיץ ומסור שנכשל ומעד בהתנהגות שאינה הולמת כלפי שתיים מפקודותיו אחרי שירות צבאי מפואר. הנאשם שירת לאורך שנים בשורה של תפקידים. צה"ל וחייליו מחויבים לשמור על כבוד האדם לפי רוח צה"ל. כרום הדרגה כך גודל הציפייה. עבירת התנהגות שאינה הולמת מגלמת כישלון ערכי ופיקודי. גם אחרי שהחיילת עברה ליחידה אחרת הנאשם המשיך לשלוח מסרונים פוגעניים לחיילת אחרת. אין מדובר באירוע חד פעמי אלא בכישלון מתמשך לאורך זמן... לא ניתן להימנע מפגיעה בדרגת הנאשם. נורידו בדרגה אחת".

 

חג'בי אמר בתגובה: "אני מקבל את החלטת השופטים. יש פה אירוע גדול ממני עם גורמים אינטרסטיים והכדורים עוברים דרכי. אשתי, שמכירה את פרטי הפרטים, יודעת על מה מדובר". פרקליטו, אל"מ אשר הלפרין, הוסיף: "הפרשה הסתיימה בלי רישום פלילי בלי מאסר ובלי עבודות צבאיות. הפרשה הסתיימה בצורה הראויה לה".

 

בסביבתו של חג'בי הוסיפו שבתחילת הפרשה ייחסו לו שורה של עבירות פליליות חמורות בהן מרמה, שיבוש הליכים, זיוף מסמכי תאונת דרכים ושימוש לא חוקי בתרומות שקיבל הגדוד, מה שהוביל להסטת החקירה ממצ"ח ליחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל: "אלא שכל אלא הופרכו, ובסוף הוא הואשם בהתנהגות שאינה הולמת על שני אירועים בלבד. במהלך צוק איתן הוא שלח מסרון לקצין אחר וצירף סרטון שצילם והפיץ דובר צה"ל במהלך המבצע ובו נראים לוחמים מסכלים מנהרות. אפילו על זה הוא נחקר למרות שלא הייתה פה שום עבירה".

 

פאטל וחג'בי  (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
פאטל וחג'בי (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

 

נציגתה של מאי פאטל, עו"ד רוני אלוני סדובניק, אמרה כי "היא העדיפה להישאר בבית. גזר הדין מאוד נכון ומאוזן וההורדה בדרגה נכונה. הוא גיבור חיל אבל גם גיבור חיל אמור לכבוש את יצריו". התובע הצבאי הראשי, אלוף משנה אהוד בן אליעזר: "ההורדה בדרגה הייתה צעד מתבקש בשל מעשיו. כלל העונשים שלו נותנים ביטוי הולם למסר של הצבא שלא יקבל עבירות מסוג זה".

 

בכך הוכרעה הסוגיה האחרונה שנותרה פתוחה בפרשייה המביכה. חג'בי, שזכה לשבחים על תפקודו במבצע צוק איתן, הודח מהצבא לאחר התפוצצות הפרשה. בדיון בבית הדין בחודש שעבר ניסה חג'בי לשכנע את השופטים לא להוריד אותו בדרגה, ולצדו התייצבו קצינים בכירים שנתנו עדות אופי לטובתו. היום ליוו אותו שני קצינים מחטיבת גבעתי, פקודיו לשעבר.

 

לפני כן תמכו בו בין היתר מפקד הגיס הצפוני אלוף יוסי בכר, שאף הגיע לדיון קודם, מח"ט גבעתי הקודם אל"מ עופר וינטר, וכן מפקדי פיקוד הדרום הנוכחי וקודמו, האלופים סמי תורג'מן וטל רוסו, ששלחו מכתבי תמיכה במפקד גדוד צבר לשעבר. חג'בי טען שאינו מסוגל להתנצל אישית בפני המתלוננת, אך אמר: "אני יודע איפה לא הייתי בסדר,

חציתי קו כמפקד וחרגתי מהנורמה המקובלת. אני מביע חרטה רבה על כך".

 

הפרשה החלה כשפאטל התלוננה שסא"ל חג'בי הטריד אותה מינית בכמה מקרים בזמן ששירתה תחתיו כמפקד גדוד צבר בגבעתי. היא בחרה בזמנו להיחשף בשמה ותמונתה ולצאת נגד עסקת הטיעון שעליה חתם. נציגיה טענו שעל התביעה הצבאית היה להאשים את חג'בי בעבירות כגון הטרדה מינית, ולא להסתפק בעבירות כלליות ועמומות תחת הסעיף הטכני "התנהגות שאינה הולמת".

 

בסביבתה של פאטל אמרו כי היא שוקלת להגיש נגד חג'בי תביעת נזיקין אזרחית. בימים האחרונים מאות קציני מילואים חתמו על עצומה שהופצה בפייסבוק נגד התמיכה מצד קצינים בכירים בחג'בי בשלב הטיעונים לעונש, בעוד שאף קצין בכיר בסדיר - גם לא מחטיבת גבעתי שבה שירתה - לא תמך בפאטל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לירן חג'בי, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים