שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

אתגר ערבי: לאכול ברמדאן ולצאת בלי עונש

מיליוני מוסלמים ברחבי בעולם מקיימים את המצווה המרכזית של הרמדאן ומתנזרים ממזון ומשתייה עד לארוחת שבירת הצום בערב. אלא שבכמה מדינות יש מי שקורא תיגר ושובר את הצום בפומבי תוך הסתכנות בעונש מאסר

שוברים את צום הרמדאן באופן חוקי בניו דלהי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוברים את צום הרמדאן באופן חוקי בניו דלהי(צילום: AFP)

המצווה המרכזית של חודש הרמדאן היא הצום מזריחת החמה ועד לשקיעתה, אך בעולם הערבי יש שמי שקורא עליה תיגר. במרוקו, למשל, תנועת "לא נצום" יצאה בקמפיין ובו קריאה לתושבי המדינה לשבור את צום הרמדאן בפומבי ולאור יום. 

 

"חלון למזרח התיכון " - כתבות אחרונות:

"הנערות החטופות" שעצרו לירדן את הנשימה

שייקספיר והסנדק. עונת סדרות הרמדאן בפתח

הירדנים נגד "שגרירת ההומואים"

אלג'יריה בקרב על המיני: "גבר, כסה אשתך"

 

התנועה פתחה עמוד פייסבוק שאליו מועלות תמונות של מוסלמים ששוברים את הצום לעיני כול. "זה עניין של זכויות אדם", טוענים יוזמי הקמפיין. "כפיית הצום היא בגדר הגבלת חירות הפרט. כמו שיש מוסלמים שלא מתפללים, יש מוסלמים שלא צמים".

 

אזרח מרוקו שותה מים בפומבי במהלך הרמדאן             ()
אזרח מרוקו שותה מים בפומבי במהלך הרמדאן
"הרגשתי צמא ויש לי זכות לשתות", כתב אזרח מרוקני שצילם את עצמו שותה מים באמצע הרמדאן בבירה רבאט. "לא לסעיף 222", הוא הוסיף בהתייחסו לסעיף בחוק העונשין שמטיל עונש מאסר (חודש עד שישה חודשים) או קנס כספי (12 עד 120 דירהאם מרוקני, בין 4.6 ל-46.8 שקלים) לכל מי ששובר את הצום בפומבי ללא צידוק הלכתי.

 

תוניסיה: התנכלות פיזית לשוברי צום בפומבי

בדף הפייסבוק של תנועת "לא נצום" פורסמו תמונות של שוברי צום בפומבי לא רק במרוקו אלא גם במדינות אחרות כמו למשל טורקיה, צרפת, תוניסיה ומצרים.

 

לא הרחק ממרוקו, בתוניסיה, שבירת צום בפומבי אינה נחשבת לעבירה פלילית, אך במדינה קיימת מוסכמה חברתית לפיה בתי הקפה והמסעדות סגורים בבקרים במהלך חודש הרמדאן. מקומות שכן פותחים את דלתותיהם במהלך כל היום מסתכנים בהעמדה לדין בגין "הפרת הקוד הציבורי". השלטונות המקומיים לא מסתפקים רק בהעמדה לדין. פעילי זכויות אדם וארגונים אזרחיים במדינה הערבית טוענים כי השלטונות מתנכלים פיזית לאנשים ששוברים את הצום בפומבי.

 

בנגלור, הודו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בנגלור, הודו(צילום: EPA)
בסרטון אחד שעלה לרשתות החברתיות מתועדת הכאה של צעירה בבית קפה במחוז אל-מנסתיר. סרטון אחר תיעד אנשי ביטחון בלבוש אזרחי נכנסים לבית קפה בפרבר קמרת הסמוך לעיר הבירה תוניס ודורשים מבעל המקום שלא להגיש משקאות. בנוסף, הם דרשו את פרטיהם האישיים של הלקוחות. משרד הפנים בתוניסיה הכחיש כי קיימת הנחיה לנקוט אלימות נגד שוברי צום הרמדאן, והדיחה בתגובה כמה אנשי ביטחון מתפקידיהם.

 

אלג'יריה: שוברי צום ברחו ליערות

גם באלג'יריה אין איסור מפורש לשבור את צום הרמדאן בפומבי, אבל הרשויות "המציאו" צווים מנהליים שמאפשרים להן לסגור חנויות שמוכרות מאכלים ומשקאות במהלך היום בחודש הרמדאן. בעיר אקבו, למשל, ניסתה המשטרה המקומית לעצור צעירים ששברו את צום הרמדאן בבית קפה, אך לאחר שהצעירים התעמתו עם השוטרים ובעקבות תמיכה שקיבלו מעוברים ושבים נסוגו השוטרים מן המקום. הצעירים טענו מצדם כי לא שברו את הצום באופן הפגנתי ופרובוקטיבי וכי המשטרה היא זו שעשתה סיפור מכל העניין.

 

בדומה למרוקו, גם באלג'יריה פועלת תנועה למען שבירת הצום ברמדאן  בפומבי. השנה דיווח העיתון המקומי "א-שורוק" כי חברי התנועה החליטו לברוח ליערות כדי להימנע מעימותים עם מנגנוני הביטחון בחודש הקדוש למוסלמים.

 

רצועת עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
רצועת עזה(צילום: AP)

רצועת עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
רצועת עזה(צילום: AP)

ניו דלהי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניו דלהי(צילום: AFP)

בנסיכויות המפרץ, שבירת צום הרמדאן לאור יום נחשבת לעבירה פלילית שהעונש עליה הוא מאסר וקנס כספי. בסעודיה השמרנית, למשל, משטרת הדת הידועה לשמצה אף מרחיקה לכת ולא פעם מטילה עונש מלקות כשמדובר באזרח זר. העיתון הסעודי "ריאד" פרסם לא מזמן שבשנה החולפת הורשעו 93 בני אדם בסעודיה בגין שבירת צום בפומבי.

 

גם במצרים לא מגלים יותר מדי סלחנות לאנשים ששוברים את הצום במהלך הרמדאן ולא מתאפקים עד הסעודה לשבירת הצום בערב. השנה, על פי הדיווחים, עצרו מנגנוני הביטחון המצריים 25 בני אדם בקהיר בגין שבירת הצום בפומבי. אף שהם כבר שוחררו, פעילי זכויות אדם טוענים כי לרשויות לא הייתה שום זכות לעצור אותם משום שחוקת המדינה לא מגדירה את שבירת הצום כעבירה פלילית.

 

ומה קורה במדינות נוספות באזור? בלבנון ובסוריה אין חוק שאוסר על  שבירת צום בפומבי, ואילו בירדן יש חוק שמטיל עונש מאסר או קנס כספי או שניהם על מי שישבור את הצום לאור יום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזרח מרוקו שותה מים בפומבי במהלך הרמדאן
מומלצים