שתף קטע נבחר

"שתו לברכה את הדם, זה היה מסע צלב"

שבוע לאחר שחברו נצ"מ בדימוס דוידוביץ' פרסם פוסט תמיכה, התאבד ראש יאח"ה, אפרים ברכה. פרקליטתו: "הוא לא עמד במתקפת השקרים וההכפשות". ח"כ מיקי לוי: "הוא היה חוקר ללא חת, מקצוען אמיתי"

 

 

"ברגע שהוא מוצעד למח"ש אז ברור שהוא בכרכרה לגיליוטינה". כך אמר יריבו המקצועי של תנ"צ אפרים ברכה, עו"ד ליאור אפשטיין, לאחר שראש היחידה הארצית לחקירות הונאה שם הבוקר (יום א') קץ לחייו בירייה במכוניתו, ליד ביתו במודיעין. עו"ד אפשטיין היה רק אחד מחברים, מקורבים ובכירים שהביעו הלם מההתאבדות של ברכה, החוקר מספר 1 במשטרה.

 

ברכה יצא לפנות בוקר מביתו, והדבר עורר דאגה בקרב בני משפחתו. לאחר מכן התקשרו בני המשפחה לחברו הקרוב ביותר תנ"צ אבי נוימן, שליווה אותו לכל אורך שירותו. הם פנו אליו לסיוע לצורך איתורו. בעקבות זאת נוימן שוחח עם תחנת מודיעין, והיא הוציאה בדחיפות שוטרים כדי לחפשו. באיכון טלפוני נמצא רכבו ברחוב עמק האלה במודיעין, ובו גופתו. נוימן יצא מבית משפחת ברכה עם עיניים דומעות, לאחר ששהה לצד בני המשפחה במשך כמה שעות. "יום קשה, קשה מאוד. איבדנו חבר", אמר נוימן.

 

בשבוע האחרון נקשר שמו של ברכה לפנייה שהגיעה למחלקה לחקירות שוטרים על אודות תכתובת בין הפונה לבין הקצין הבכיר. במח"ש גבו עדות מהפונה בנוגע למידע אסור שנמסר לכאורה לנחקרים, אולם ברכה כלל לא נחקר על כך.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

חברו, ניצב משנה בדימוס אבי דוידוביץ', כתב רק לפני שבוע בפייסבוק כי "מתנהל מסע הכפשה והשמצה מופרך נגד חברנו היקר, מלח הארץ, איש משטרה מקצועי ואמיץ". דוידוביץ', לשעבר סגן ראש היאחב"ל, כתב באותו פוסט כי "המכירים אותו נקראים להתייצב ולהביע אמון ותמיכה בברכה, לחזק אותו ולאחל לו יישר כוח. אסור להחריש לנוכח העוול הנורא הנעשה לאיש הטוב הזה, ויפה שעה אחת קודם".

 

הבוקר סיפר נצ"מ דוידוביץ' על ההיכרות בינו לבין ברכה. "אני מכיר אותו הרבה שנים, הערכתי אותו מאוד, את יושרתו וענוותו. הוא היה אדם מקצועי בצורה בלתי רגילה. הרגשתי לאחרונה ששותים לו את הדם, שמתנהל מסע צלב נגדו. לפני תשעה ימים פרסמתי את הפוסט הזה, לצערי זה כבר היה מאוחר מדי. זו הלבנת פנים שכמוה כשפיכות דמים. אנחנו מדברים על מסע הכפשה מופרך. זה כואב מאוד כי מדובר באדם שעשרות שנים היה בקו הראשון, אין משימה או דבר שלא עמד בראשה. המשטרה תמשיך לתפקד, אבל אנחנו איבדנו חבר יקר ואהוב".

 

 

ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, לשעבר ניצב במשטרה, אמר כי "זו אבידה באמת קשה, מכה מאוד כואבת. אפרים היה מבכירי החוקרים במשטרת ישראל. הוא חקר אישי ציבור ללא חת וחקר בפרשיות מאוד מסובכות. אני מכיר אותו ובטוח ביושרו. הוא מקצוען אמיתי. קצין משטרה בדרג הזה נושא על כתפיו כל כך הרבה אחריות ולחצים. לצערי, כנראה שהלחצים האלה הכריעו אותו".

 

ניצב בדימוס לוי הדגיש בשיחה עם אולפן ynet כי בית המשפט מצא כי אין מקום להתערב במינויו של ברכה לראש יאח"ה בשנה שעברה: "פינטו הולך לכלא ולא נמצא אפילו בדל ראיה נגדו. אדם, יהיה חזק ככל שיהיה, אינו יכול לעמוד אל מול הלחצים האלה. הלב שלי בוכה והדמעות יורדות".

הזירה במודיעין, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הזירה במודיעין, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

בפרשת פינטו, שהורשע בהסדר טיעון, ייצגה את ברכה - אחד ממוסרי המידע בפרשה - עורכת הדין אפרת נחמני בר. "זה יום קשה מאוד, אני חושבת שלכל מי ששלטון החוק בראש מעייניו", אמרה עורכת הדין. "המוות הטרגי של תנ"צ ברכה, שבסופו של דבר לא עמד במתקפה הבלתי פוסקת של שקרים והכפשות שהוטחו בו, הוא מכה קשה לכל מי שחפץ במשטרה ושוטרים נקיי דרך ויושרה בלתי מתפשרת כמו שלו. לצערי, דווקא תכונות אלו הקשו עליו להתמודד עם מתקפה מתוזמנת וחריגה שהוטחה בו, גדולה בכמותה. הניסיון מלמד שדווקא אנשים חפים מפשע לא מסוגלים להתמודד עם כך".

 

"הוא עבר מסכת קשה של הכפשות וכנראה כוחו לא עמד לו", הוסיפה עו"ד נחמני בר. "זו הייתה מתקפה מוצהרת של אנשים שהכריזו שהם שמו להם למטרה לנקום בעובדה שהוא אדם ישר. היו הכפשות ברשת - דפים שהוקדשו כולם לרמיסת שמו הטוב. אותם אנשים הבטיחו שימיו במשטרה ספורים, ויש כל כך הרבה גורמים שמקושרים לבעלי אינטרסים שזו מטרתם. אפשר ליצור בסופו של דבר מסכת שקרים שכמעט לא משנה מה יפסוק בית משפט בסוף. לאדם במעמדו הפרסומים האחרונים שייתכן שיפתחו בחקירה נגדו היו קשים. לדאבון הלב המזימה הנוראה הצליחה. כולנו בני אדם בסופו של דבר". 

 

עו"ד ליאור אפשטיין הוסיף: "אני מזועזע לחלוטין. הקולוסיאום האלקטרוני גבה את מותו, הוא ננטש. האנשים שהדימוי הציבורי שלהם הוא רכושם לא יכולים לעמוד בחקירה מתוקשרת. ברגע שהוא מוצעד למח"ש אז ברור שהוא בכרכרה לגיליוטינה. יכול להיות שהוא הרגיש שהדבר הזה יסתיים, יכול להיות שהוא הרגיש שלא ייתנו לו את הרוח הגבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אפרים ברכה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים