שתף קטע נבחר

רב נערץ ובעל עוצמה: זה החשוד בעבירות מין

הרב עזרא שיינברג מצפת הוא הרב שניסה לברוח מהארץ נוכח החשד שביצע עבירות מין בעשר נשים. הוא התחנך בישיבות יוקרתיות, הפך לבן טיפוחיו של הרב הראשי המנוח מרדכי אליהו, הקים קהילה של מאמינים ומעריצים בצפת, והתפרסם ברחבי הארץ כצדיק בעל כוחות על טבעיים לכאורה

 

הרב עזרא שיינברג. מכחיש את המיוחס לו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הרב עזרא שיינברג. מכחיש את המיוחס לו(צילום: אביהו שפירא)

בית המשפט העליון התיר אתמול (ה') לפרסום כי עזרא שיינברג, ראש קהילת וישיבת "אורות האר"י" בצפת, הוא הרב המקובל החשוד כי ביצע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו. עד כה התלוננו נגד שיינברג עשר נשים. מעצרו של הרב בן ה-47 הוארך שלשום בשמונה ימים.  

 

בנוסף למעצרו, הרב שיינברג הושעה גם מתפקידו והורחק מעירו על פי החלטת הרבנים ובראשם רבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו. לפני שנעצר ניסה הרב על פי החשד לברוח לחו"ל, אולם נעצר בנמל התעופה בן גוריון. הוא הובא לחקירה במשטרת צפת, שם הצטברו נגדו כבר עשר תלונות מצד נשים, שעל פי החשד נפלו קרבן לאונס ולמעשים מגונים מצדו.

 

שיינברג, נשוי, אב לשמונה וסב לנכדים, הוא בוגר ישיבת ההסדר בקריית שמונה ושירת בחיל השריון. האברכים והתלמידים בישיבת "אורות האר"י" שאותה ניהל הרב שיינברג, עדיין המומים מהחשדות נגד הרב וממעצרו ומתקשים לעכל כיצד הרב, שהיה בעיניהם קבליסט, ידען גדול ומורה דרך שרבים התדפקו על דלתו וביקשו את עצתו וברכתו, מצטייר כעת כעבריין מין. באחד החדרים בישיבה מוצב פח ענק ולתוכו הושלכו כל כתביו וספריו של הרב שיינברג. "מכאן הם ילכו לגניזה ולקבורה. הרב שיינברג הפך לתועבה בעיני התלמידים", אמר גד כהן, רב ומורה בישיבה שעבד לצידו של הרב שיינברג זה שבע שנים. 

הרב שיינברג בעת הארכת מעצרו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הרב שיינברג בעת הארכת מעצרו(צילום: אביהו שפירא)

הרב שיינברג נחשב לאחד הכוחות העולים בציונות הדתית העוסקים בתורת הקבלה, ולדמות רבנית דומיננטית בציבור הדתי-לאומי בצפון הארץ. שיינברג גדל בירושלים ולמד בישיבת התיכונית היוקרתית "נתיב מאיר", בישיבת ההסדר בקריית שמונה. המשיך בלימודים תורניים תוך שהוא נקשר לרבנים בעלי שם. ב-15 השנה האחרונות התפרסם כ"תלמיד חכם" המלמד תורה לרבים וכ"צדיק" הניחן בכוחות רוחניים על-טבעיים.

 

על אף גילו הצעיר הוא זכה לתמיכתם של מנהיגי הקהילה ובסמכותם ובאישורם הקים ישיבה מצליחה, בעלת אלמנטים חסידיים, וסביבה קהילה אדוקה. שיינברג הפך לכתובת עבור גברים ונשים ברחבי הארץ, דתיים וחילוניים. חלק מהבאים אליו ביקשו את ברכתו או נועצו בו לגבי שם לילד שנולד, ואחרים עירבו אותו בפרטים האינטימיים ביותר בחייהם כדי שיסייע בזיווג, בברכה לפרי בטן או בשלום בית. כוחו של הרב על בני הקהילה היה עצום, וחסידיו נהו אחר בקשותיו ודרישותיו.

 

שיינברג נחשב לבן טיפוחיו של הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו, שהיה ממנהיגי הציונות הדתית. לאחר פטירתו של אליהו ב-2010 גדל כוחו של שיינברג, כשרבים מחסידי הרב המנוח דבקו בו. עם השנים התפתחה סביבו עדת מאמינים ומעריצים. הישיבה וכולל האברכים שהקים בצפת מונים כיום כמאה תלמידים ובקהילתו כ-40 משפחות. המעגל הרחב יותר מונה עוד חסידים רבים ברחבי הארץ ששמעו על סגולותיו וביקשו ללמוד מתורתו.

 

מאחר שבסיס הפעילות של שיינברג הוא בצפת, התהדק הקשר בינו לבין רב העיר שמואל אליהו, שנחשב לדמות הרוחנית העליונה בקהילת הישיבה. ביום רביעי שעבר הוא נעצר בנמל התעופה בעת שעמד לעזוב את ישראל. כל זה קרה לאחר שהתלמידים שלו קיבלו כמעט ללא-עוררין את הכרעת בית הדין שהקים הרב אליהו, ולפיה שיינברג פגע בנשים ועליו לעזוב את הקהילה.

 

א', אחד מתלמידיו של שיינברג ששמר עמו על קשר גם לאחר שסיים את דרכו בישיבה, סיפר על הנהירה אחריו – שהפכה כעת להתנערות: "הייתה סביבו הילה של רב מקובל שעושה מופתים", הוא אומר. "ביומיום ראינו אדם שמגיע כמו שעון שווייצרי לישיבה, לומד ומעביר שיעורים. זה אדם שהיה קשוב כל יום למאות פניות ונתן אוזן קשבת לאנשים. בעיקר ראינו רב שמוערך על ידי גדולי הרבנים וזכה להערכה ציבורית. בין הדמות שהכרנו לבין החשדות יש פער שקשה לגשר עליו בראש. אחרי שהבנו מה קרה, כולנו כאחד התנערנו מהרב הזה, אין אנשים שרוצים להגן עליו, אין אנשים שמתכחשים לזה, ההיפך".

 

"להזהיר את הציבור מפניו"

השופט אורי שוהם נימק את ההחלטה לפרסם את שם הרב בכך ש"חשיפת שמו של חשוד בעבירות מין עשויה לתמרץ מתלוננות נוספות, אשר ביקשו עד כה שלא להיחשף, להעיד על שאירע להן מידיו של אותו חשוד, יש גם מקום להזהיר את הציבור מפניו".

 

עוד כתב השופט כי "בהתייחס לנזק החמור הנטען אשר עלול להיגרם

למבקש מן הפרסום, לא מצאתי כי יש בנזק זה, לרבות במצבו הבריאותי והאישי של המבקש, כדי להטות את הכף לעבר מניעת פרסום שמו. הנזקים עליהם מצביע המבקש, אינם שונים מנזקיו של כל אדם הנתון בחקירה פלילית בגין חשד לביצוע מעשים חמורים, כדוגמת אלו בהם נחשד המבקש, ואין נפקא מינה לעובדה שהמבקש הינו אדם מוכּר, אשר זהותו ידועה בקרב בני קהילתו".

 

הרב אליהו אמר עם חשיפת הפרשה כי "זה פיגוע, הרב רשע. בתחילה חשבנו שמעשיו הם רק קלקול מוסרי ואין בהם היבטים פליליים, והצענו לו להתרחק מכל מגע עם הציבור. הוא קיבל על עצמו את כל התנאים, אבל לא עמד בהם. הוא המשיך לשוחח עם תלמידים והצדיק את מעשיו המקולקלים. הרחקנו אותו מהעיר וההרחקה נתנה אומץ לאישה הראשונה להתלונן אחרי 13 שנה שהיא שמרה את הכאב בליבה. אחריה באו כל האחרות". 

 

תלמיד של הרב שיינברג הוסיף ואמר: "אנחנו בוכים, לא אוכלים ולא ישנים כבר כמה ימים. זה לא נתפס. פשוט הלם, זוועה. זה קשה מאוד למי שהאיש הזה היה רבו המובהק, אבל האמונה שלנו בקדוש ברוך הוא ובתורה לא תלויים בו, ומזל שכך".


פורסם לראשונה 16/07/2015 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב שיינברג. הורחק מקהילתו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים