שתף קטע נבחר

השבוע יתגייסו החיילים שישרתו 32 חודשים. כך צה"ל יתמודד עם החוסרים

בצה"ל ירגישו את השינוי במהלך שנת 2019. כדי להתמודד עם מחסור של 6,000 חיילים יקצרו בצבא את הטירונות ללוחמים, יקימו שני גדודים קרביים חדשים ומעורבים עם לוחמות,בעלי פרופיל 64 ישרתו בפקע"ר, במג"ב ובכיפת ברזל, ויוחמרו הקריטריונים לקבל פטור נפשי או רפואי משירות צבאי

 

לוחמי צה"ל. מחפשים גיבוי של כוח אדם (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לוחמי צה"ל. מחפשים גיבוי של כוח אדם(צילום: דובר צה"ל)

 

קיצור השירות לבנים בצה"ל ל-32 חודשים בלבד צפוי להביא איתו גם מחסור בכוח אדם. בצבא נערכם לגריעתם של 6,000 חיילים מסדר הכוח הנוכחי, מהם 2,500 מהמערך הלוחם, ונערכים בהתאם עם אופציות צמצום קורסי ההכשרה בצורה אחידה או מדורגת.

 

בימים הקרובים יתגייסו לצה"ל החיילים הראשונים שישרתו 32 חודשים במקום 36 כפי שהיה נהוג עד כה, פועל יוצא של חוק השוויון בנטל שנחקק בממשלה הקודמת. את המחסור בכוח אדם צפוי הצבא להרגיש במהלך שנת 2019, כשנה לאחר שחרורם של המתגייסים בשנה הקרובה.

 

כדי להתמודד עם הפער הצפוי, באכ"א גיבשו תוכנית מקיפה. על פי התוכנית, שאותה הציגה היום (א') קצינה בכירה באכ"א, בימים הקרובים צפוי המטכ"ל לאשר את אחת משתי חלופות: קיצור של כחודשיים עד שלושה בהכשרה הבסיסית של לוחם בצבא (כיום ממוצע ההכשרה הבסיסית מסתכם בשמונה חודשים הכוללים טירונות, אימון מתקדם ואימון יחידתי). באופן זה יתווסף מחזור גיוס קרבי נוסף לשלושה הקיימים כיום – מרץ, אוגוסט ונובמבר.

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

החלופה השנייה היא קיצור מדורג של משך ההכשרה לפי חילות מסוימים ביבשה, דוגמת שריון או הנדסה, אל מול צרכי התפקיד. התוכנית כללה המלצות לסלק רכיבים מהטירונות ומהאימון מתקדם של תורנויות מטבח/רס"ר ואבטחות ישובים. "כל חודש של חיסכון יבוטא בחיסכון עצום במשאבים ויכסה פער של מאות חיילים", הסבירה הקצינה, "עבודות מטה בחילות כבר בוצעו בחודשים האחרונים".

 

  • ואיך נערכים בחיל האויר לשינויים?

 

בנוסף, צפויים שינויים בהתאמת הפרופיל לתפקידי לחימה. כך למשל, מחזיקי פרופיל 64 יוכלו לשרת בגדודי הגנה אווירית ככיפת ברזל, בגדודי חילוץ והצלה של פיקוד העורף, בגדודי המעברים בגדה של משטרה צבאית ובמג"ב. באופן זה יתפנו מאות בעלי פרופיל קרבי לחטיבות הלוחמות. "נגדיר מחדש את סרגל ההכשרה ואת רמת הרובאות הנדרשת לתפקיד", אמרה הקצינה בתגובה לטענה כי כבר כיום חיילי פיקוד העורף מבצעים מעצרים ופעילות בט"ש בגדה, שחבריהם מגבעתי ומגולני מבצעים.

את הפער צפויים לסגור גם בעלי תפקידים מיוחדים בצבא או כאלה המשרתים ביחידות מיוחדות כלוחמים, שאמורים לממש את הצהרתם בתחילת השירות לנכונות לחתום על תקופת קבע של לפחות ארבעה חודשים נוספים. באכ"א מדברים על מאות חיילים או בעלי תפקידים טכנולוגיים מיוחדים, ואישור לכל אחד מהם יינתן במשורה, זאת לצד הקדמת היציאות לקורס קצינים.

 

בצבא לא מוותרים על שאיפת צה"ל להגדיל את השירות לנשים בארבעה חודשים, כדי להגדיל עוד יותר את השוויון בין משרתים למשרתות וגם כדי להתמודד טוב יותר עם המחסור בכוח אדם. הנושא יעלה שוב לדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת עד אמצע 2016. הפעם יבקשו בצבא להאריך את שירות הנשים לפחות לכאלה המשרתות בתפקידים ייחודים ומשמעותיים.

 

מקראות תקראו בבית 

מהפכה נוספת שתעזור להתמודד עם המחסור הצפוי בכוח האדם נוגעת לביטול ההכנות לקורס קצינים עורפיים. מעתה, מרבית הצוערים תומכי לחימה או בתפקידים עורפיים (למשל במשטרה הצבאית, באגף התכנון, בשלישות או בפרקליטות הצבאית) יישלחו ישר לבה"ד 1 ללא חודש ההכנה שעד כה קדם לכך. "נתאים לכך את רף הכניסה הנדרש לקורס קצינים ונדרוש מצוערים מיועדים ללמוד מקראות בבית", אמרה הקצינה מאכ"א.

 

עוד ינסו בצה"ל להגיע ליעד חד ספרתי באחוז הנושרים מהצבא, שעמד אשתקד על 16% אחרי עלייה הדרגתית ומדאיגה בשנים האחרונות, זאת באמצעות "מלחמה על כל חייל", והחמרה בקריטריונים לקבל פטור משירות. בצה"ל מתכוונים בנוסף להגדיל ביותר מ-10% את מכסת החיילים המבצעים שנת שירות לפני שירותם (כיום הנתון, שצומח משנה לשנה, עומד על 4800 חיילים/לוחמים שמתנדבים לשרת בקהילה לפני השירות הצבאי).

 

בה"ד 1. ההכנה המוקדמת תבוטל (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
בה"ד 1. ההכנה המוקדמת תבוטל(צילום: בראל אפרים)

עוד עולה מהתוכנית כי צפוי גידול נרחב בכמות הלוחמות בצבא, ולשני הגדודים המעורבים, קרקל הוותיק בגבול מצרים ואריות הירדן החדש שאחראי על גבול ירדן, יתווספו עוד שני גדודי חי"ר קל עם לוחמות לצד לוחמים. גיוס לאחד מהשניים יחל בחודש הקרוב ולשני במחזור נובמבר השנה.

 

בצבא שואפים להגדיל עוד ב-45% את כמות המשרתות במערך הטכני בצבא, ב-12% את המשרתות במערך הסייבר ולהפחית עד שנת 2018 ב-17% את כמות הפקידות בצה"ל. עוד עולה מהתוכנית כי בהתאם לתוכנית משרד הביטחון, שכבר החלה לרוץ אשתקד, צפוי תוך שנתיים קיצוץ של 40% מקרב החיילים המשרתים ביחידות שמחוץ לצה"ל. כיום, למשל, משרתים 1600 חיילי חובה במשטרה, 1000 בשב"ס, 650 כמורות וחיילות ומאות במוסד ובשב"כ.

 

בצה"ל שואפים להגדיל גם את כמות החיילים החרדים בהתאם ליעדים שקבעה הממשלה. "כיום יש 4,500 חיילים קצינים ונגדים חרדים בצבא, השנה נגיע ל-2,700 מתגייסים ונעמוד ביעד", הסבירה הקצינה, שציינה עוד כי גם אירוע מלחמתי גדול אם יפרוץ בשנים הקרובות לא יבטל את התכנית שכבר עוגנה בחוק, כפי שקרה בפעם הקודמת שבה רצו לקצר השירות בצבא, בתחילת האינתיפאדה השנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים