שתף קטע נבחר

"מקובל שהשתמש בכוחות טומאה": מיהו הרב עזרא שיינברג

רב נערץ בעל כוחות, שידע "לראות דרך עיני תלמידיו", ולחזות את תוצאותיהן של בדיקות רפואיות: תלמידי ישיבת אורות האר"י נעים בין תחושת בגידה וחוסר אמון - להתפכחות כואבת. מיהו הרב עזרא שיינברג, ואיך הפך מעזרי, הילד השקט - למקובל כריזמטי - ולחשוד באינוס נשים שבאו אליו לייעוץ

"בעל כוחות" שידע "לראות דרך עיניי התלמידים שלו": כך מתארים תלמידיו של הרב עזרא שיינברג, ראש קהילת וישיבת "אורות האר"י" בצפת, את מנהיגם שאחריו הלכו בעיניים עצומות, אולי עצומות מדי – עד להתפרצותה של המורסה לפני כשבועיים, עת נחשד בביצוע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

עם חשיפת הפרשה,השתרר הלם בסביבת התלמידים ושוחרי הרב שיינברג - מי שנודע כ"צדיק", תלמיד חכם ומקובל. תלמידי ישיבה שעימם שוחחנו סיפרו כי התגובה האינסטנקטיבית של רבים בישיבה הייתה צער ובכי - ויש שהתעלפו כי לא יכלו לשאת את הבשורה. אחרים קרעו את בגדיהם לאות אבל, כפי שנהוג לאחר פטירת בן משפחה מדרגה ראשונה.

 

עוד על הפרשה בערוץ היהדות :

 

למחרת נתגלתה בבית המדרש תמונה הפוכה של שמחה וריקודים: "החלטנו לתקן את הרע שהביא שיינברג ולבקש תורה נקייה", סיפר ל-ynet אחד התלמידים שנכח באירוע.

 

לא מסוגלים לבטא את שמו

תלמידי הקהילה ורבניה התנערו מהרב המקובל, עד שאינם מסוגלים אפילו להגות את שמו, או להזכיר את ראש הישיבה המודח כ"רב". במקום זאת הם מכנים את שיינברג "אותו האיש" – ביטוי חריף המתייחס, בדרך כלל, לישו ולמשיח השקר שבתאי צבי. ספריו הושלכו אל פח הגניזה, בדרך לקבורה.

 

השליכו את ספריו, לא מכנים אותו בשמו. הרב עזרא שיינברג בהארכת מעצר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
השליכו את ספריו, לא מכנים אותו בשמו. הרב עזרא שיינברג בהארכת מעצר(צילום: אביהו שפירא)

 

אחד מבני הקהילה הלומד בישיבת "אורות האר"י" העיד בשיחה עם ynet: "היו לו כוחות, אין ספק. זה היה מתבטא בדברים מדהימים ויכול להגיע למצב שהבנאדם משרטט לך את הבית שלך ואומר לך איפה חסרות לך מזוזות, או שהתפילין שלך פסולות.

 

"במקרה אחר הייתי באיזה מקום ושלחתי לו הודעת סמס, ובתשובה שלו הוא תיאר לי בדיוק מה אני רואה באותו רגע – בלי שיהיה באזור. אין לי מושג איך הוא עשה את זה, אני ממש לא יודע להסביר. אולי הוא השתמש בעיניים שלי כדי לראות בעצמו מרחוק. אבל ברור שקשה לזלזל בכוחות הללו".

 

אחרים שהתייעצו עם שיינברג סיפרו כי ידע לחזות במדויק את תוצאותיהן של בדיקות רפואיות גורליות שביצעו. "זו לא היה סתם טלפתיה או נבואה", אמר התלמיד. "הוא גם הצליח ממש לעזור לאנשים בהרבה דברים. תמיד חשבנו שזו 'רוח הקודש', ורק עכשיו אנחנו מבינים שהכוחות האלה היו של טומאה".

 

"עלה לגדולה שאליה לא נועד"

שיינברג גדל בירושלים, ולמד בישיבת התיכונית היוקרתית "נתיב מאיר" ובישיבת ההסדר בקריית שמונה.

הוא שירת בחיל השריון ולאחר מכן המשיך בלימודים תורניים, תוך שהוא נקשר לרבנים בעלי-שם ובראשם הרב מרדכי אליהו.

 

מכריו מילדוּת ונערוּת מספרים על אדם שקט ומופנם שאיש לא היה מנחש שיהפוך אי-פעם לגורו שחסידים ומעריצים נוהרים אחריו. אחד מהם תמה בפייסבוק: "מי היה מאמין שעזרי (ככל הנראה שם החיבה שלו ק"נ), הילד השקט, הכי רגיל שבעולם, יהפוך לאדמו"ר ויפיל משפחות לשאול תחתיות ואת עצמו גם".

 

כותב אחר פרסם ברשת מכתב לשיינברג: "צר לי עליך. חלקת אתי ספסל לימודים וחדר בפנימייה. פשוט ורגיל ושקט ומופנם וחייכן ובדחן. ולאחר ימים שמעתי נהיית לרב. פלא. ועוד שמעתי נותן שיעורים ומשיב בהלכה. נס ופלא. ועוד מקהיל קהילות ומקים ישיבות ובונה חצרות ומבין בשמות ומציע עצות ורואה צפונות ופועל ישועות ועושה נפלאות. פלאי-פלאים. עלית לגדולה שאליה לא נועדת, וצנחת לתהומות שאליהן מעדת. לזה ולזה אסור היה לך להגיע".

 

"לא מתעסקים עם ההלכה, ולא משנה איזה צדיק אתה"

לאחר פטירת הרב אליהו, ומאחר שבסיס הפעילות של שיינברג הוא בצפת, התהדק הקשר בינו לבין הבן, רב העיר שמואל אליהו – שנחשב לדמות הרוחנית העליונה בקהילת הישיבה (אם כי לא באופן רשמי). זו הסיבה לכך שהתלמידים קיבלו כמעט ללא עוררין את הכרעת בית הדין שהקים הרב אליהו, ולפיה שיינברג פגע בנשים ועליו לעזוב את הקהילה.

 

"הלכה זו הלכה, לא מתעסקים איתה - ולא משנה איזה צדיק גדול אתה", הסביר אחד האברכים. "יש 'הלכות ייחוד' (איסור לשהות עם אישה בחדר) והן חלות על כל יהודי. גם ההלכה הכי קטנה מחייבת את המקובל הכי גדול, זה שיש לו כוחות על טבעיים והוא יודע לעשות הכל. אם עבר עליה - זה מדליק אלף נורות אדומות. עם ההלכה לא משחקים".  

 

 

לדברי התלמיד, רק אנשים בודדים מ"אורות האר"י" מאמינים בחפותו של שיינברג, אך לדעתו מדובר בהדחקה בלבד, שכן "הדברים נבדקו ונמצאו אמיתיים - עם כל ההוכחות והראיות".

 

"הקהילה מחפשת מנהיג חדש"

הוא הוסיף כי הקהילה ממשיכה לתפקד "בצורה מאלפת" ומחפשת לעצמה מנהיג חדש, ודווקא

בשעה קשה זו מתגלות בה האחדות ומסירות הנפש בין החברים בצורה הגדולה ביותר. "יש דיבורים טובים בין אנשים, לא מזלזלים באף אדם – גם אם הוא חושב ש'אותו האיש' הוא בסדר גמור".

 

רק שאלה אחת לא מפסיקה לנקר ולהטריד אותם: האם עזרא שיינברג הוא צדיק אמיתי, שכמו אחרים בהיסטוריה היהודית פשוט נפל לחטא - או שמלכתחילה רק התחזה לרב גדול, כדי לנצל את הנשים ולכסות על מעשיו.

 

שיינברג (47) התפרסם ב-15 שנים האחרונות הן כ"תלמיד חכם" המלמד תורה לרבים, והן כ"צדיק" הניחן בכוחות רוחניים על-טבעיים. הוא נחשב לבן טיפוחיו של הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו, שהיה ממנהיגי הציונות הדתית. לאחר פטירתו ב-2010 גדל כוחו של שיינברג, כשרבים מחסידי הרב אליהו דבקו בו.

 

עם השנים התפתחה סביבו עדת מאמינים ומעריצים. הישיבה וכולל האברכים שהקים בצפת מונים כיום כמאה תלמידים, ובקהילתו כ-40 משפחות. המעגל הרחב יותר מונה עוד חסידים רבים ברחבי הארץ ששמעו על סגולותיו, וביקשו ללמוד מתורתו ולהתייעץ עמו בעניינים אישיים.

 

הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ומי שעמד בראש הרכב הרבנים "שהרשיע" את "הרב מהצפון", והביא לחשיפת הפרשה - התנער לחלוטין מהרב החשוד, והבהיר אתמול כי למשפחת הרב אליהו אין עוד קשר לבד"צ "אורות אליהו" (של עזרא שיינברג). "אנחנו עוברים משבר לא קל", אמר בכנס התעוררות וחיזוק שנערך לפני כשבוע בישיבת "אורות האר"י.

 

"תחושה של בגידה"

הרב גד כהן, ר"מ בישיבה ומי שפעל להדחת שיינברג מראשות הישיבה, סיפר כי "הטלטלה והזעזוע עודם נותנים את אותותיהם בקרב האברכים ורבני הישיבה", אך הדגיש עם חבריו, כי "הטראומה מאחוריהם" וכי בישיבה משתדלים לחזור לשגרת לימודים.

 

"יש תחושה של אכזבה גדולה. אדם מרגיש שהוא רומה. זה לוקח זמן, אך אנו חשים שיש פה

ניצני צמיחה וחזרה לשגרה", כדבריו. "ההגדרה היחידה היא רעם ביום בהיר. הוא היה נראה אדם טוב, ירא שמים. הייתי רוצה להתעורר יום אחד, אפילו עכשיו, ולהגיד שכל זה היה חלום רע. אני מרגיש תחושה מאוד קשה כבר חודש בתוך המשבר הזה. תקופה לא קלה עוברת עלי. חלק מהלילות עוברים עלי ללא שינה. אני קם באמצע הלילה, ושואל: ריבונו של עולם, לאן ממשיכים מכאן? אבל יש פה תמיכה, ואני מתפלל שזה יימשך". 

 

תלמידים ואברכים עדיין מתקשים לחבר בין הדמות הרוחנית הכריזמטית שעמדה בראשם - לבין החשדות הקשים שהוטחו ברב שיינברג. לפני כשבועיים נעצר, ומאז הצטברו כבר עשר תלונות של נשים נגדו. אתמול (יום ה') הוסר צו האיסור על פרסום פרטיו. הרב שיינברג מכחיש את כל החשדות נגדו.

 

יאיר (26), תלמיד בישיבה, חי בשבועות האחרונים תחת "תחושה של בגידה", כהגדרתו. "הייתי מזועזע מעצם הבגידה. חוץ מהעובדה שזה נגד התורה, זה גם לא אנושי... הוא הקפיד על קלה בכחמורה. ראינו אותו לומד ומדקדק במצוות. הנה מסתבר שזו הייתה התחזות, והאדם עבר על הלכות. לכן איננו רוצים את ספריו או שיעוריו, וממשיכים קדימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהו "הרב מהצפון": עזרא שיינברג
מומלצים