שתף קטע נבחר

הוקמה חטיבת קומנדו, מפקדי צוק איתן יקודמו

לראשונה החליט הרמטכ"ל לרכז את פעילות מגלן, דובדבן, אגוז ורימון תחת גוף אחד. על רקע הסערה בגבעתי, החליט איזנקוט לקדם את המח"ט עופר וינטר. גם מח"ט גולני רסאן עליאן הועלה לדרגת תא"ל. מפקד חדש לגולני

כל היחידות המיוחדות - בחטיבה אחת: במסגרת התוכנית הרב-שנתית "גדעון" החליט הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, על הקמת חטיבת הקומנדו. החטיבה תהיה תחת פיקוד עוצבת האש (98) ויועברו אליה ארבע יחידות מיוחדות - מגלן, דובדבן, אגוז ורימון. בנוסף, הוחלט בצה"ל על קידום המפקדים שהובילו את הלחימה היבשתית בצוק איתן. עופר וינטר, שסיים את כהונתו כמפקד חטיבת גבעתי בעיצומן של כמה סערות, יקודם - וכך גם מפקד חטיבת גולני רסאן עליאן.

  

בהודעת דובר צה"ל עם פרסום ההחלטה על הקמת החטיבה, נאמר כי מטרתה היא לשפר את ההפעלה המשותפת בחירום, לחזק את החי"ר, הכוחות המיוחדים ואוגדות החוד. במסגרת דיוני השיבוצים שהתקיימו היום בראשות הרמטכ״ל הוחלט עוד על מינוי אלוף משנה למפקד חטיבת הקומנדו. אל"מ דוד זיני, כיום קצין אג"ם של פיקוד מרכז, ימונה למפקד חטיבת הקומנדו.

 

היחידות שיאוגדו תחת החטיבה צפויות להמשיך לפעול לבדן או בתמרון יבשתי לצד צוותי קרב חטיבתיים, ולא ככוח אחד. אופיין והייעוד המבצעי של היחידות לא צפויים להשתנות, ומטרת האיחוד היא להתאים לכלל היחידות הללו יכולות שרלוונטיות לאיומים הנוכחיים והמתפתחים מצד ארגוני הטרור.

 

משמעות המהלך אינה הקמת יחידות חטיבתיות חדשות, אלא איגוד יחידות העילית היבשתיות תחת מפקדת אם, בדומה לחטיבת הריינג'רס של הכוחות המיוחדים בצבא האמריקני. החטיבה תפעל תחת האוגדה המוצנחת 98 של צה"ל. הרציונל בהקמת החטיבה נוגע לרצון לאמן ולהכשיר במאפיינים דומים ותחת היגיון מבצעי דומה את היחידות המובחרות של זרוע היבשה. 

אל"מ עופר וינטר (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
אל"מ עופר וינטר(צילום: דנה קופל)

לפני שנה בצוק איתן:

 

במסגרת דיון השיבוצים סוכם עוד כי תא"ל אמיר אבולעפיה ימונה למפקד עוצבת הפלדה, תא״ל אורן אבמן ימונה למפקד מל"י (המרכז הלאומי לאימונים ביבשה) ותא"ל יהודה פוקס ימונה למפקד אוגדת עזה. בנוסף,

שבעה אלופי משנה יקודמו ויועלו לדרגת תת-אלוף.

 

גם המפקדים שהובילו את המערכה בצוק איתן, בשנה שעברה, יקודמו. בין היתר, אל"מ עופר וינטר, מח"ט גבעתי היוצא, ימונה לראש מטה פיקוד המרכז ויועלה לדרגת תא"ל. אל"מ רסאן עליאן, שפיקד על חטיבת גולני בצוק איתן, ימונה לקצין חי"ר וצנחנים ראשי וגם הוא יועלה בדרגה. עליאן, הקצין הדרוזי הראשון בהיסטוריה בצה"ל שיכהן בתפקיד, יחליף את תא"ל יהודה פוקס.

 

לגולני עצמה מונה מפקד חדש - אל"מ ש'. אל"מ ש' החל את דרכו בצה"ל בחטיבת גולני, אך בהמשך שימש בתפקיד בכיר ביחידת עילית מסווגת.

 

פרט לכך, תא"ל מירב קירשנר תמונה לראש מטה אגף כוח האדם. יתר הקצינים שיועלו לדרגת תא"ל: אבי גיל ימונה למפקד עוצבת המילואים עידן; הדי זילברמן ימונה לרח"ט תכנון באגף התכנון; גיא חסון ימונה לקצין שריון ראשי; עופר לוי ימונה לראש מטה פיקוד הדרום; יורם לרדו ימונה לראש מטה פיקוד העורף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, דובר צה''ל
רסאן עליאן (מימין) ועופר וינטר
צילום: דנה קופל, דובר צה''ל
מומלצים