שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ההסתדרות: שביתה כללית ב-22 ביולי
  ההסתדרות הודיעה על שביתה כללית במשק בעקבות פיצוץ בדיונים על תופעת עובדי הקבלן. ניסנקורן: "הופכים את העובדים לעובדי קבלן בתחומים הכי מרכזיים – בריאות, רווחה וחינוך. נצא למאבק ללא פשרות. גם אם זו תהיה שביתה ארוכה - לא נפסיק עד שנביא שינוי אמיתי"

  בעקבות הפיצוץ בין ההסתדרות למשרד האוצר בנושא הטיפול בתופעת עובדי הקבלן - יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כינס מסיבת עיתונאים בבית ההסתדרות בתל אביב. ניסנקורן הודיע כי שביתה כללית במשק תחל תוך שבועיים, ב-22 ביולי.  

   

  כתבות נוספות בנושא 

   

  >>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

   

  יו"ר ההסתדרות אמר בראשית דבריו כי ההסתדרות מתכוונת לצאת למאבק ללא פשרות בנושא עובדי הקבלן. "גם אם זו תהיה שביתה ארוכה - לא נפסיק עד שנביא שינוי אמיתי.  אנחנו כבר שמונה חודשים בסיפור הזה, מנובמבר. אם הנושא הזה לא ייפתר עד ה-22 בחודש ולא תהיה פריצת דרך אמיתית, נצא לשביתה כללית במשק".

   

  לדבריו, סוגיית עובדי הקבלן נוגעת בכל תחומי החיים. "מורים הופכים היום להיות עובדי קבלן. מורים של הילדים שלנו. אי אפשר להבין את זה. זה לא נתפס. איך יכול להיות שמורה יהיה עובד קבלן, ושאחרי 10 חודשים יקבל דמי אבטלה לחודשיים? איך אפשר לחנך לערכים נכונים כשכל שנה המורים חותמים על דמי אבטלה לחודשיים".

  צילום: ליאור פז

  צילום: ליאור פז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "העובדים הסוציאליים - הפנים של המדינה"

  הוא התייחס בדבריו גם לעובדים הסוציאלים, "הפנים של המדינה", כדבריו. "כשמישהו נדרש לסעד מהמדינה הוא בא לעובד סוציאלי. תחשבו על תמונה כזו: בא מישהו לעובד סוציאלי אומר אני עובד קבלן, וגם העובד הסוציאלי שמולו הוא עובד קבלן. יושבים ובוכים יחד . עובד סוציאלי צריך להיות עבודה מכובדת".

   

  "65% מהעובדים הפרא רפואים בתל השומר הם עובדי קבלן. שני שליש. איפה האחריות הציבורית? מדרדרים את הרפואה הציבורית ופוגעים במעמד העובדים. בתחומים הכי מרכזיים הופכים עובדים לעובדי קבלן. בריאות, רווחה וחינוך"

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)
   

   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  ניסנקורן באולפן ynet: "הבעיה טמונה בפקידי האוצר"

  צילום: יוגב אטיאס אבי חי ואלי סגל

  צילום: יוגב אטיאס אבי חי ואלי סגל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שלשום בערב הודיעה ההסתדרות כי הדיונים בינה לבין האוצר בנושא עובדי הקבלן עלו על שרטון ואיימה כי הדבר עלול להוביל לשביתה כללית במשק. ההסתדרות מחזיקה בסכסוך עבודה כללי במשק מאז נובמבר 2014 בנושא, דבר שמאפשר לה להשבית שורה ארוכה של גופים ותפקודים, בהם משרדי הממשלה וגופים במגזר הציבורי כמו רשות המסים, רשות שדות התעופה, המוסד לביטוח לאומי, הרשויות מקומיות, נמלים ומוסדות חינוך, לצד גופים פרטיים שעובדיהם מאוגדים בהסתדרות, כמו חברות הסלולר והביטוח.

   

  אתמול התארח ניסנקורן באולפן ynet ודרש משר האוצר, משה כחלון, לקרוא לסדר את פקידיו בנושא. "כחלון מבין את הבעיה והביע את דאגתו, אבל הבעיה טמונה בפקידי האוצר", אמר. "אני מצפה ששר האוצר יקרא לסדר את הפקידים שלו וידרוש מהם לפתור את הבעיה באופן מיידי כדי שזו תצטמצם באופן משמעותי. אני לא מבין למה מורה צריך להיות עובד קבלן, למה עובדים סוציאלים ועובדי ניקיון צריכים להיות עובדי קבלן".

  פעילי הקואליציה להעסקה ישירה במסיבת העיתונאים, ארגון שנלחם נגד תופעת עובדי הקבלן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  פעילי הקואליציה להעסקה ישירה במסיבת העיתונאים, ארגון שנלחם נגד תופעת עובדי הקבלן(צילום: מוטי קמחי)
   

  בשבועות האחרונים מקיימים נציגי הסתדרות והאוצר מגעים לקראת חתימה על הסכם קיבוצי חדש לעובדי המדינה. כמו כן מתקיימים מגעים לטיפול בסוגיית עובדי הקבלן בשירות המדינה בעקבות סכסוך העבודה האחרון שהתרחש לפני הבחירות האחרונות. סכסוך זה הסתיים בהסכמה של הממשלה להעלות את שכר המינימום, להגדיל את כמות העובדים בעלי המוגבלויות שמועסקים בשירות הציבורי ולנהל משא ומתן על קבלן עובדי קבלן להעסקה ישירה.

   

  בימים האחרונים החלו המגעים על עובדי קבלן ובמהרה עלו על שרטון. בהסתדרות מאשימים את פקידי האוצר במסמוס השיחות, כאשר כל דרישה של ההסתדרות נתקלת בטענות לקשיים נקודתיים המאפיינים את אותה קבוצה של עובדי קבלן. באוצר, מנגד, טוענים כי ההסתדרות אינה מנהלת משא ומתן מעשי מפני שנציגיה מסרבים לעסוק בקבוצות עובדים ספציפיות ומסרבים לדון בשילוב של צעדים להגברת הגמישות הניהולית בשירות המדינה.

   

  "גמישות ניהולית" הוא שם כולל לצעדים שבהם יכולים לנקוט מנהלים כדי לייעל את העבודה, כמו פיטורים, הענקת בונוסים לעובדים מצטיינים וניוד של עובדים בתוך מקום העבודה. במגזר הפרטי מדובר בפרקטיקה מקובלת, אולם במגזר הציבורי רוב הכלים הללו אינם עומדים לרשותם של מנהלים עקב הסכמי העבודה עם ההסתדרות. באוצר טוענים כי הם אינם מתנגדים לשילוב של עובדי קבלן אך סבורים כי על ההסתדרות להסכים בתמורה ליתר גמישות ניהולית על מנת לייעל את השירות הציבורי.

   

  מקור באוצר העריך היום כי למרות טענות ההסתדרות על מבוי סתום, תהיה התקדמות לקראת הסכם בימים הקרובים. הסכם שעיקרו צמצום היקף ההעסקה של עובדי קבלן בתמורה להסכמה של ההסתדרות ליתר גמישות ניהולית. לטענתו, הכרזה על שביתה נועדה ליצור הד תקשורתי למשא ומתן שיאפשר ליו"ר הסתדרות להבליט את הישגיו. אותו גורם טען גם כי למרות ההפרדה לכאורה בין המשא ומתן על ההסכם הקיבוצי למשא ומתן על עובדי הקבלן – שני נושאים כרוכים זה בזה וויתור של האוצר בנושא אחד יחייב ויתור של ההסתדרות בנושא השני ולהפך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  ניסנקורן: נצא למאבק ללא פשרות
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים