שתף קטע נבחר

הכנסות קק"ל ב-2014: 2.4 מיליארד שקל

לפי הדו"חות הכספיים הכנסות החברה עלו ב-20% לעומת 2013. הפרסום התאפשר לאחר שמשרד המשפטים רשם את קק"ל בכפייה כחברה לתועלת הציבור. לקק"ל קרקעות בשווי של כ-8 מיליארד שקל וכ-270 מיליון שקל במזומן

קק״ל פרסמה את הדו"חות הכספיים שלה לשנת 2014. הפרסום התאפשר רק הודות לכך שבשנה שעברה משרד המשפטים רשם את קק"ל בכפייה כחברה לתועלת הציבור, ובכך חייב אותה - בין היתר - לפרסם את הדו"חות הכספיים שלה לציבור באופן שוטף.

 

על פי הדו"חות, הכנסות קק"ל בשנת 2014 הסתכמו ב-2.4 מיליארד שקל, עלייה של 20% לעומת שנת 2013. עיקר העלייה בהכנסות נובעת מהגידול בהכנסות ממכירת קרקעות. הכנסות אלה בשנת 2014 עמדו על 2.1 מיליארד שקל ברוטו (לפני הפחתת ההנחות שקק"ל נותנת על הקרקע ומה שהיא משלמת לרשות מקרקעי ישראל עבור ניהול הקרקע), לעומת 1.7 מיליארד שקל בשנת 2013.

 

עפ"י הדו"ח, לקק"ל יש קרקעות בשווי של כ-8 מיליארד שקל (לעומת שווי של 6.7 מיליארד שקל בסוף 2013), מתוכם מעט פחות מחצי מנוהלות עבורה בידי רשות מקרקעי ישראל. בסוף החודש הזה אמורה לפקוע האמנה שקק"ל חתומה עליה מול המדינה משנות ה-60׳ של המאה הקודמת, לפיה המדינה היא זו שמנהלת את קרקעות קק"ל ומעבירה לה את ההכנסות ממכירת קרקעותיה בכל שנה.

 

בשנה החולפת דירקטוריון קק"ל אישר שלא לאשר את הארכת תוקף האמנה, החלטה שמשמעותה היפרדות מהמדינה בניהול הקרקעות ומעבר של קק"ל לניהול עצמאי של הקרקעות. כדי שהמהלך ייצא לדרך יש צורך שהמדינה תתקן את החוק הקיים, אם כי לפי שעה לא ברור כלל אם המדינה תזדרז לעשות כן. בעיקרון, על פי התוכניות של שר האוצר משה כחלון, קק"ל אמורה להיות אחד הגופים שיתחרו ברשות מקרקעי ישראל בשיווק קרקעות על מנת להביא לירידת מחירים בשוק הדיור.

 

בנוסף, לקק"ל היו בסוף 2014 כ-270 מיליון שקל מזומנים בקופתה (לעומת כחצי מיליארד בשנה לפני כן) ותיק ניירות ערך בשווי כולל של 1.5 מיליארד שקל (לעומת 1.3 מיליארד שקל ב-2013).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים