שתף קטע נבחר

אספנות כפייתית: 7.5 טון אשפה פונו מדירה

שכניה של קשישה בירושלים התלוננו על צחנה חריפה שעלתה מדירתה, ומשלא נענתה לבקשות לפנות את האשפה מהבית, נאלצו לעשות זאת עובדי העירייה. נדרשו להם יומיים לביצוע המשימה

 

בית הקשישה בירושלים  (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים) (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)
בית הקשישה בירושלים (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)

עיריית ירושלים נאלצה לפנות 7.5 טון אשפה מדירתה של קשישה, המוכרת לשירותי הרווחה כסובלת מאספנות כפייתית. בדירה נמצאו מוצרי מזון בשלבי ריקבון מתקדם, אשפה בכמות עצומה, תיקנים ומכרסמים ואף נשל של נחש באחת מפינות הבית. מבצע הפינוי והניקיון ארך יומיים שלמים תוך שיתוף פעולה בין מחלקות הרווחה, התברואה, הפיקוח העירוני והניקיון.

 

פינוי הדירה החל בעקבות תלונות של שכניה של הקשישה מהבניין, אשר דיווחו על ריח חריף של אשפה וצחנה כבדה שעולה מהדירה. צוות פקחים של עיריית ירושלים הגיע לשם יחד עם עובדת שירותי הרווחה, ואז נדהמו לגלות כמויות עצומות של אשפה וגרוטאות בכל חלקי הדירה. פניות רבות של עובדי הפיקוח אל בעלת הדירה לנקות אותה לא עזרו, ולפיכך הוצא נגדה צו פינוי לפי סעיף 58 לפקודת בריאות העם. 

 (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים) (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)
(צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)

המטבח - לפני ואחרי עבודות הניקיון (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים) (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)
המטבח - לפני ואחרי עבודות הניקיון(צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)

 (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים) (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)
(צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)

המקרר. לפני ואחרי (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים) (צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)
המקרר. לפני ואחרי(צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים)
 

הקשישה התנגדה בתוקף והבטיחה כי תבצע את הפינוי בעצמה, אולם לא עשתה זאת. לאחר שכל הניסיונות לפנות את האשפה בהסכמה עלו בתוהו התארגנה עיריית ירושלים למבצע ניקיון מיוחד שהוביל מנהל מחלקת הרובעים בפיקוח העירוני, עוזי בונדק, בליווי עובדת סוציאלית משירותי הרווחה ושישה עובדי ניקיון. הפינוי התנהל תוך ליווי של הלשכה המשפטית בעירייה, שכן מדובר במצב משפטי מורכב.

 

עובדי העירייה שהשתתפו במבצע ציינו כי נאלצו לפעול במשנה זהירות ולגונן על עצמם במסכות ובאמצעים נוספים נוכח הצחנה הבלתי נסבלת שעלתה מהדירה. מעיריית ירושלים נמסר כי עובדיה צפויים להמשיך בפעולות ניקיון וחיטוי באמצעות חברת ניקיון וכי גורמי הרווחה ימשיכו להיות בקשר עם הקשישה ולסייע לה ככל הניתן.

 

אספנות כפייתית מוגדרת כהפרעה נפשית שבאה לידי ביטוי באגירה אובססיבית ואיסוף של חפצים ופריטים חסרי כל שימוש או ערך ממשי. דרכי ההתמודדות עם התופעה דורשים טיפול של גורמי מקצוע בתחום בריאות הנפש והרווחה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים
י-ם: הדירה שהעלתה צחנה
צילום: עוזי בונדק מנהל מחלקת הרובעים בעיריית ירושלים
מומלצים