שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשופים לסרטן: המקצועות שמסכנים אתכם

  כולנו מודעים לכך שחשיפה לשמש עלולה להזיק לעור ולבריאות שלנו, אבל לא כולם יודעים שישנם מקצועות שחושפים אותם לשמש בצורה מסוכנת שעלולה להזיק להם, בעיקר כשהם נמצאים לסירוגין בשמש ונדמה להם שצל זו הגנה מצוינת. הנה 7 מקצועות שעלולים לסכן אתכם

  כמה פעמים במהלך יום עבודה אתם יוצאים החוצה לשמש? אם אתם עובדים במשרד, סביר להניח שמדובר ב-2-3 גיחות קצרות, לקנות ארוחת צהריים, לעשן סיגריה או בדרך לפגישה מחוץ למשרד. החשיפה שלכם לשמש היא, אמנם, מזערית, אבל חשוב לדעת שבמצטבר, אתם נמצאים בסיכון כיוון שהעור שלכם זוכר כל מפגש עם השמש.

   

   

  לכן, כשמדובר בעבודה בה אתם שוהים רוב היום בחוץ, עליכם לשים לב אפילו יותר, כמובן, לכמות החשיפה שלכם לשמש ולשעות בהן אתם נמצאים בחוץ. הנה כמה משרות שלא תמיד נחשבות ל"עבודות בחוץ", אך כבודקים את הזמן המצטבר של חשיפה לשמש, מגלים שהוא ארוך ומזיק.

   

  עוד כתבות בערוץ הבריאות  

   

  חשוב לדעת שכ-70% מנזקי השמש נגרמים כתוצאה מחשיפה יומיומית לשמש ולאו דווקא בעת בילוי בשפת הים, בריכה, טיול וכדומה. השמש אחראית לכ-90% מסימני ההזדקנות המוקדמת של העור שאינה תורשתית, וכן שהתגוננות מקרינת השמש באמצעות תכשירים עם הגנה גבוהה ורחבה (UVA&UVB) חשובה במהלך כל השנה.

   

  כמה זמן אתם חשופים לשמש בזמן הזמנה שמתבצעת בחוץ? (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  כמה זמן אתם חשופים לשמש בזמן הזמנה שמתבצעת בחוץ?(צילום: Shutterstock)

  1. מלצרים/ מלצריות

  רוב העבודה נעשית סביב השולחנות, שיחות קצרות על הלקוחות, הזמנות וסידור המסעדה לפני ואחרי הגעת לקוחות. אבל אנחנו בקיץ, ולא מעט מהשולחנות מוצבים בחוץ, אמנם יש שמשיות, אבל צריך לזכור שהקרינה מגיעה אלינו גם בצל, ויש, כמובן, גם שולחנות שחשופים לשמש

  בשביל אלו שאוהבים לשתות משקה קר ולהתחמם מקרני השמש. גם אם ב-10 דקות של שיחה עם לקוחות, אל תשכחו שהדקות הללו מצטברות, יש לא מעט לקוחות שיושבים באזור חשוף לקרינה ו-10 דקות ועוד 10 דקות ועוד ועוד - בסופו של דבר זמן החשיפה גבוה והעור שלכם נפגע.

   

  2. מאבטחים/ מאבטחות

  זה לא סוד שהמאבטחים שעומדים בחוץ סובלים לא רק מחום ולחות אלא גם מחשיפה לשמש. נכון, יש רבים שעומדים תחת שמשיות, ויש כאלה שעומדים בכניסה - אבל גם עבור אלו מדובר בחשיפה מסוכנת לשמש. השמשייה איננה מספיקה כדי להגן על העור, והעמידה בפתח המקום, לרוב כשהדלת פתוחה וקרני השמש נכנסות פנימה, מסכנות את העובדים. אפילו דלתות אוטומטיות שנפתחות ונסגרות כל הזמן עלולות לעשות נזק משום שהן משאירות את המאבטחים חשופים לשמש.

   

  אגב, גם מאבטחי אישים חשופים לשמש לא מעט, כשהם מלווים את האישיות החשובה, והם, לרוב, לא מורחים קרם הגנה ולא חובשים כובע, רק משקפי שמש בעלי עדשות כהות.

   

  3. נהגי/ נהגות משאיות, מוניות ואוטובוסים

  לכאורה נדמה שאלו מוגנים מפני השמש, הם יושבים בתוך הרכב, החלונות, לרוב, מגנים מקרינה. אבל, רבים מהנהגים מעדיפים להשאיר את החלון מצד שמאל שלהם פתוח, לרוח בנוסף למזגן, או בגלל הסיגריה, או סתם כי מתחשק להם להניח את הזרוע על אדן החלון - וזו הסכנה הכי גדולה. לא מעט תמונות ברשת מראות בבירור כיצד הצד השמאלי של הפנים וזרוע שמאל מושפעות מהחשיפה הממושכת לשמש. העור מזדקן, מתייבש, אדום ולא מעטים סובלים מנגעים סרטניים שמצריכים טיפול. בכל מקרה, גם אם אתם ברכב, אל תשכחו להימרח לפני שאתם יוצאים לדרך, בטח ובטח אם מדובר בנסיעה שתימשך יום שלם, וכן, גם הילדים שיושבים מאחור צריכים הגנה.

   

  כמה זמן אתם מבלים עם הילדים בשמש? האם מרחתם קרם הגנה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כמה זמן אתם מבלים עם הילדים בשמש? האם מרחתם קרם הגנה?(צילום: shutterstock)
   

  4. גננות/ גננים, מורות/ מורים, מדריכי/ מדריכות קייטנות

  אמנם אנחנו בחופשת הקיץ, אבל ישנם גנים שממשיכים לעבוד במסגרת קייטנה ובתי ספר שממשיכים בפעילויות לכיתות

  הנמוכות, וכמובן יש לנו קייטנות. על אף שבמסגרת הגן והכיתה נראה, על פניו, שאתם מוגנים, אל תשכחו שאתם גם יוצאים החוצה להשגיח על הילדים בהפסקות או בפעילויות חוץ. מדובר בשעות מסוכנות לחשיפה לשמש – משום שהפעילויות הללו מתרחשות בעיקר לקראת אמצע היום כשהשמש חזקה במיוחד. אל תתבלבלו – גם בבוקר השמש יכולה להזיק, בעיקר מהשעה 10:00. לכן, גם אם מדובר בהפסקה של רבע שעה, אל תשכחו להימרח, בטח ובטח אם אתם מדריכים בקייטנה –אז רוב הפעילות היא בחוץ, בחלקה בבריכה - וצריך לזכור להימרח שוב אחרי טבילה במים.

   

  5. סוכני/ סוכנות מכירות

  אלו המסתובבים רוב היום בדרכים, כמו נהגי משאיות/ מוניות ואוטובוסים, צריכים להישמר גם כן כמובן. כאן מדובר לא רק בנסיעה ברכב עם חלון שמאלי פתוח, אלא גם יציאה לשמש, בין אם לפגישות במקומות פתוחים (כמו מגרשי בנייה ומחסנים פתוחים) ובין אם כדי להמתין לפגישות במקומות סגורים. מדובר בחשיפה מרבית לשמש שמצריכה שימוש באמצעי הגנה – מומלץ גם כובע להגנה על הפנים, בעיקר אם אתם לא מאלו שמורחים קרם הגנה מדי שעתיים. חשוב גם לזכור לשתות הרבה, לעיתים נדמה לכם שאם אתם מסתובבים רוב היום במזגן, השעתיים שביליתם בשמש הקופחת לא משפיעות עליכם – אבל הן כן והעור שלכם זוכר הכל.

   

  6. יערנים/ יערניות

  זה אולי משתמע מהתפקיד שהם מסתובבים רוב היום בחוץ, ולכן קרם הגנה וכובע הם ציוד חובה, אבל האשליה של הצל הרב שמעניקים העצים, עלולה להיות בעיה רצינית. צריך לזכור, גם כשאנחנו בצל אנחנו חשופים לקרינה מהשמש, ולמעשה כשיש רוח נעימה וצל ביום חם בו יש קרינה גבוהה – זה הזמן המסוכן ביותר לעור שלנו שעלול להישרף בצורה חמורה. בנוסף, מתווה היער משתנה מה שחושף אותם לשמש למקטעי זמן ארוכים, ולכן יש לדאוג להגנה המתאימה.

   

  7. כבאים/ כבאיות

  עונת הקיץ היא גם עונת השריפות המתרחשות בעיקר בחוץ. אמנם הכבאים מכוסים מכף רגל ועד ראש, אבל חלק מהזמן קיימת

  חשיפה לשמש כשהם אינם חובשים קסדה ופניהם אינם מכוסים. כמו כן, יש כבאים שמסירים חלק מהביגוד בתום כיבוי השריפה ונשארים בשטח כדי לבדוק את הממצאים ושוכחים שהם חשופים לשמש.

   

  המלצות להתנהגות נכונה בשמש:

  • שעות חשיפה - יש להימנע משהייה בשעות השיא, בין 10:00-16:00.
  • תכשיר הגנה משמש - בזמן השהייה בשמש יש להקפיד על שימוש קבוע בתכשירי הגנה בעלי מסנני קרינה גבוהים (לגוף, לפנים ולשפתיים).
  • מריחה - למרוח בנדיבות ובאופן אחיד לכיסוי מלא. יש להימרח 30 דק' לפני החשיפה לשמש. במהלך השהייה בשמש יש להימרח כל שעתיים. מומלץ למרוח שכבה עבה יותר על מנת להעניק הגנה טובה יותר. במקרים של הזעה, כניסה למים וניגוב העור המגבת, מומלץ להימרח שוב.
  • לבוש - לכסות את הגוף ככל שניתן. כדאי לדעת: בגדים בהירים ודקים אינם מעניקים הגנה מקיפה מפני השמש ולכן מומלץ ללבוש ביגוד כהה מאריג צפוף.
  • כובע - בעל שוליים רחבים המגן על הפנים, העיניים, הצוואר, העורף והאוזניים.
  • משקפי שמש - להרכיב משקפי שמש תיקניים המסננים את קרני ה-UV.
  • שתייה - יש להרבות בשתייה כדי למנוע התייבשות.


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שומרים על הילדים בבריכה בקייטנה? אל תשכחו קרם הגנה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים