שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP, אלכס קולמויסקי

נתניהו: ישראל לא מחויבת להסכם, מאות מיליארדים למאמץ להשמדת ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לעיתונאים זרים בלשכתו כי ההסכם עם איראן הוא "טעות היסטורית מהדהדת". הוא הזהיר שההסכם ייגמר כמו זה עם צפון קוריאה ואיראן תוכל לייצר פצצות אטום. נתניהו שוחח הערב עם אובמה והביע את דאגת ישראל מההסכם

 

 

תגובות קשות בישראל להסכם הגרעין בין המעצמות לבין איראן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אחר הצהריים (יום ג') כי "ישראל אינה מחויבת להסכם" וכי העולם יהפוך ל"מקום מסוכן בהרבה". בדברים שנשא בפני עיתונאים זרים, אמר שההסכם הוא "טעות היסטורית מהדהדת". לדבריו, "ההסכם נותן לאיראן כל סיבה לא להשתנות" ומזרים "מאות מיליארדי דולר למשטר הטרור שיאיץ את מאמצי איראן להשמיד את ישראל". קודם לכן כינס נתניהו את הקבינט המדיני-ביטחוני לדון בהסכם. 

 

נתניהו שוחח הערב עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה והביע בפניו את דאגותיה של ישראל מההסכם. נתניהו הדגיש ש"בחינת ההסכם מעלה שתי סכנות מרכזיות: הוא יאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני בין אם בשמירה על ההסכם בסוף התקופה של 15-10 שנה, ובין אם בהפרתו קודם לכן. בנוסף הוא יזרים מאות מיליארדי דולרים למכונת הטרור והמלחמה האיראנית שמאיימת על ישראל ועל העולם כולו". 


   

 

נתניהו לא חסך מילים קשות מהצוות הבכיר שניהל את המגעים עם איראן, והזהיר שההסכם הרע הזה ייגמר בתוצאה דומה להסכם שנעשה בשעתו עם צפון קוריאה. אלו דבריו המלאים:

"היום, העולם הוא מקום מסוכן פי כמה מכפי שהוא היה אתמול. המעצמות המובילות בעולם הימרו על עתידנו המשותף בעסקה עם נותנת החסות העיקרית של טרור גלובלי בעולם. הן הימרו על כך שתוך עשור, משטר הטרור באיראן ישתנה, תוך שהן מסירות את כל תמריץ אפשרי לשינוי מסוג זה. למעשה, העסקה מעניקה לאיראן את מלוא התמריצים שלא להשתנות.

 

"בעשור הקרוב, העסקה תתגמל את משטר הטרור בטהרן במאות מיליארדי דולרים. כסף מזומן זה ישמש למימון פעילות הטרור של איראן ברחבי העולם, תוקפנותה באזור ומאמציה הבלתי פוסקים להשמיד את ישראל. למרבה התדהמה, עסקה זאת אינה דורשת מאיראן להפסיק את התנהגותה התוקפנית בשום צורה שהיא. ורק ביום שישי האחרון, התוקפנות הזאת הייתה גלויה לעין כל.

תגובה חריפה מצד ראש הממשלה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תגובה חריפה מצד ראש הממשלה(צילום: EPA)
 

"בשעה שהנושאים והנותנים עסקו בסגירת העסקה בוינה, הנשיא המתון כביכול של איראן בחר להשתתף בעצרת בטהראן שבה המון משולהב שרף דגלים אמריקניים וישראליים וקרא 'מוות לאמריקה, מוות לישראל!'. זה לא קרה לפני ארבע שנים. זה קרה לפני ארבעה ימים.

 

"ב-22 במרס הצהיר מנהיגה העליון של איראן, האייתולה חמינאי, שהעסקה לא תגביל את תוקפנותה של איראן בשום צורה שהיא. הוא אמר: 'המשא ומתן עם ארצות הברית הוא על הסוגיה הגרעינית ותו לא'. ולפני שלושה ימים הוא הבהיר זאת שוב. 'ארצות הברית', הוא אמר, "היא התגלמות השחצנות בעולם, והמאבק נגדה יימשך באין מפריע גם אחרי שעסקת הגרעין תושלם'.

 

נתניהו: נמשיך להגן על עצמנו

"הנה מה שאמר חסן נסראללה, המנהיג של ארגון הבת הטרוריסטי של איראן, חיזבאללה, בנושא הסרת הסנקציות, שהיא מרכיב מרכזי בעסקה. הוא אמר: 'איראן עשירה וחזקה תוכל לעמוד לצד בני בריתה וידידיה באזור יותר מאי פעם'. התמיכה של איראן בטרור ובחתרנות רק תגבר בעקבות העסקה. בנוסף למילוי כספות הטרור של איראן, העסקה הזאת חוזרת על הטעויות שנעשו עם צפון קוריאה. גם שם הובטח לנו שפיקוח ואימות ימנעו ממשטר חשוך מלפתח נשק גרעיני. וכולנו יודעים איך זה נגמר.

 

"השורה התחתונה של העסקה הגרועה הזאת היא בדיוק מה שאמר הנשיא רוחאני היום: 'הקהילה הבינלאומית מסירה את הסנקציות ואיראן שומרת על תוכניתה הגרעינית'. בכך שאינה מפרקת את תוכנית הגרעין של איראן, העסקה הזאת תעניק בתוך עשור למשטר טרור עשיר פי כמה ונעדר כל שינוי או חרטה, את היכולת לייצר פצצות גרעין רבות, למעשה ארסנל גרעיני שלם ואת האמצעים לשגר אותו.

 

"איזו טעות היסטורית מהדהדת. ישראל אינה מחויבת לעסקה הזאת עם איראן, וישראל אינה מחויבת לעסקה הזאת עם איראן כיוון שאיראן ממשיכה לחתור להשמדתנו. נמשיך להגן על עצמנו תמיד".

 

מוקדם יותר היום הגיב נשיא ארצות הברית ברק אובמה להסכם ואמר כי "העסקה עם איראן לא בנויה על אמון, היא בנויה על פיקוח". בנאום מיוחד שנשא מהבית הלבן ציין עוד אובמה כי "העסקה מראה שדיפלומטיה יכולה להביא לשינוי משמעותי. הדיפלומטיה האמריקנית הביאה לשינוי. ארצות הברית נשאה ונתנה מתוך עמדה של כוח, בשל כך מנענו את הפצת הנשק הגרעיני".

 

אובמה אמר עוד כי "בימים אלה יש סכנה שהנשק הגרעיני יתפשט מהמזרח התיכון לאזורים אחרים. בזכות העסקה עם איראן מנענו ממנה לפתח נשק גרעיני. הקהילה הבינלאומית יכולה להיות בטוחה שהאומה הרפובליקנית של איראן לא תפתח נשק גרעיני. בהתאם לעסקה, איראן תיפטר מ-98 אחוזים ממאגר האורניום המועשר שלה".

 

עם סיום הנאום של הנשיא האמריקני הציג נשיא איראן חסן רוחאני את ההסכם בפני עמו. "לא ביקשנו נדבה. ביקשנו משא ומתן הוגן וצודק שכולם מנצחים בו", אמר רוחאני והוסיף: "עידן חדש החל". עוד אמר הנשיא האיראני המתון כי ההסכם יביא לסיומו של משבר בלתי מוצדק ופותח פרק חדש בהיסטוריה של איראן. באופן לא מפתיע הוא תקף את ישראל וקרא למדינות האזור "לא להקשיב לתעמולה הישראלית" ששוללת את ההסכם. "גם לאיראן יש אינטרס לשמור על יציבות האזור".

 

לפניכם עיקרי ההסכם עם איראן:

איראן תצמצם בכ-98% את מאגרי האורניום המועשר הניתן לשדרוג לרמה צבאית ל-300 ק"ג בסך הכול למשך 15 שנה.

 

איראן תצמצם בשני שלישים את מספר הצנטריפוגות ל-5,060 - מספר הצנטריפוגות הפעילות בנתנז. יתר הצנטריפוגות יועברו למתקן מפוקח.

 

איראן תפסיק את העשרת האורניום במתקן בפורדו.

 

ליבת כור המים הכבדים באראק תועבר לתכנון מחדש כדי שלא תוכל לייצר כמויות משמעותיות של פלוטוניום.

 

המגבלות על כמות הצנטריפוגות ועל האורניום המועשר ירחיקו את איראן לטווח של שנה מפצצת אטום במקרה שבו תחליט לבטל את ההסכם.

 

הסנקציות יוסרו ואיראן תוכל לייצא נפט ולסחור בשווקים הבינלאומיים.

 

אם איראן לא תעמוד בהסכם, ניתן יהיה לחזור לסנקציות באמצעות מנגנון הכולל את הצדדים להסכם: ארה"ב, בריטניה, סין, צרפת, גרמניה, האיחוד האירופי, רוסיה ואיראן עצמה. רוב של המדינות יוכל להכריע על החזרת הסנקציות.

 

אפשרות נוספת היא פנייה למועצת הביטחון של האו"ם שתוכל להכריע בדבר החזרת הסנקציות. התהליך כולו אמור להימשך 65 ימים.

 

איראן תאפשר לפקחי האו"ם להיכנס למתקניה, כולל למתקנים צבאיים. איראן יכולה להתנגד לכניסת פקחים, אך במצב שכזה אותו מנגנון בינלאומי יוכל לכפות עליה לקבל את הפקחים תוך שלושה ימים. הפקחים יוכלו להגיע רק ממדינות המקיימות קשרים דיפלומטיים עם איראן (לא אמריקנים).

 

אמברגו הנשק יוסר בהדרגה במשך חמש עד שמונה שנים לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תקבע שתוכנית הגרעין למטרות שלום.

 

יוטלו הגבלות על איראן בביצוע ניסויים בראשי נפץ שעשויים לשמש נשק גרעיני.


פורסם לראשונה 14/07/2015 16:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
בנימין נתניהו מדבר הערב בלשכתו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים