שתף קטע נבחר

מחבל התקשר 100 ונתפס: נעצרה חוליית רוצחי דני גונן, פעילי תנזים מקלנדיה

ה"תנזים" מרימים ראש: המחבל מפיגוע הירי בדולב לפני כחודש שבו נרצח דני גונן, בן 25 מלוד, נעצר יחד עם ארבעה פלסטינים נוספים. קצה החוט הגיע משיחה של חבר החוליה למוקד 100 שבה סיפר כי ביצע פיגוע. אחד העצורים: משוחרר מעסקת שליט. צפו בתיעוד המעצר שביצעו לוחמי הימ"מ

  

 

השב"כ, מחוז ש"י במשטרה וצה"ל עצרו בפעילות משותפת את המחבל שביצע את פיגוע הירי בדולב לפני כחודש, שבו נרצח דני גונן ז"ל. יחד עמו נעצרו ארבעה פלסטינים נוספים מאזור רמאללה - כולם אנשי "תנזים", הארגון שהיה מסונף בעבר לפתח ולאחרונה מרים את ראשו. כל המעורבים הודו בביצוע הפיגוע. לוחמי הימ"מ הגיעו לרכב חשוד ועצרו את יושביו. מפקד משמר הגבול, ניצב עמוס יעקב, שיבח את פעילותם וציין: "זהו מסר חשוב וברור לכל פעילי הטרור באשר הם  - הזרוע הארוכה של כוחות הביטחון תגיע לכל אחד מהם ותביאו לדין".

 

 

 

מעט אחרי ההודעה: מחבלת דקרה חייל בבנימין

 

המחבל הוא מחמד אבו שאהין, בן 30, המתגורר במחנה הפליטים קלנדיה ומשתייך לפתח. בעבר ריצה מאסר בכלא הישראלי בין השנים 2008-2006 לאחר שהודה בתכנון פיגועי דקירה וירי. בחקירתו הודה במעשה וסיפר כי לקראת ביצוע הפיגוע הוא אסף מודיעין והגיע למעיין בעין בובין כמה פעמים. בנוסף, הוא הודה שביצע במהלך השנה שעברה שישה פיגועי ירי נוספים, בהם הפיגוע בא-ראם בנובמבר 2014 שבו נפצע חייל. 

דני גונן ז"ל ()
דני גונן ז"ל
 

רכבו המנוקב של גונן ז"ל (צילום: דוברות שב"כ) (צילום: דוברות שב
רכבו המנוקב של גונן ז"ל(צילום: דוברות שב"כ)

 

מעצר חברי החוליה התרחש כשבוע וחצי לאחר רציחתו של גונן ז"ל. המעצר כלל פשיטות של לוחמי דובדבן על בתיהם של המחבלים לצד לוחמי ימ"מ וגם לוחמי הגדוד החרדי נצח יהודה, שפועל בגזרת רמאללה. החקירה העלתה עוד כי אין קשר בין חברי החוליה שנעצרו לבין החוליה שביצעה את הפיגוע ליד שבות רחל שבו נרצח מלאכי רוזנפלד ואת פיגוע הירי לעבר האמבולנס של מד"א סמוך לבית אל, שבו לא נפגע איש. בחקירת פיגועים אלו בשב"כ חלה התקדמות בימים האחרונים.

 

 

אהרון גונן, דודו של דני, שוחח עם אמו דבורה, וציין כי האירוע הציף מחדש את הרגשות שליוו את בני המשפחה לאחר הפיגוע. "היא נסערת עדיין. כל התפתחות או אירוע שעושים זה מציף ומעלה מחדש את כל המחשבות והגעגועים", אמר. "לרגע לא היה לנו ספק שכוחות הביטחון ישימו את ידם על המחבלים, וגם ידענו שזה יכול לקחת ימים, שבועות וחודשים". גונן ציין כי בני המשפחה עודכנו כבר בתחילת השבוע כי חלה התפתחות בחקירת הרצח וכי נעצרו חשודים פלסטינים. 

האקדח שנתפס (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
האקדח שנתפס(צילום: דובר צה"ל)
הפיגוע התרחש ב-19 ביוני. פלסטיני עצר שני צעירים באמתלה של בקשת עזרה וירה בהם. שני הצעירים, כבני 25, נפצעו אנוש וקל ופונו לקבלת טיפול בבית החולים שיבא בתל השומר. מאוחר יותר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו של גונן, שנפצע אנושות. על פי התחקיר עלה כי שני הצעירים רחצו במעיין בשטח הררי פתוח בין ההתנחלות דולב לכפר הפלסטיני דיר איבזיע. הם נסעו חזרה לכביש הראשי בגזרה ולפתע סימן להם פלסטיני לעצור על ציר העפר בצומת הפרסה וביקש כנראה את עזרתם. הם עצרו את מכוניתם לידו ולאחר ששאל אותם אם "יש מים במעיין", ירה בהם מנשקו מטווח אפס ונמלט. 
 

קצה החוט הגיע לאחר שבמוקד 100 של מחוז ש"י העבירו שיחה שבה אמר המחבל שהוא עשה פיגוע וירה על ישראלים. לאחר השיחה הועברו הנתונים לשב"כ, ואנשיו איתרו את מקור הטלפון.

 

בפעילות נעצרו חמישה חשודים ממחנה הפליטים קלנדיה ובהם איש התנזים-פתח אמג'ד עדואן בן ה-35, שהיה עצור בעבר על תכנון פיגוע ירי ופיגוע מטען. הוא חשוד בכך שסיפק לאבו שאהין תחמושת ושימש כתצפיתן בכמה פיגועי ירי, שאותם ביצע יחד עם

אבו שאהין. עוד נעצרו: אשרף עמאר, בן 24; אסאמה אסעד, בן 29, ששוחרר בחלק השני של עסקת שליט, ועל פי החשד הסתיר בביתו אקדח ששימש את אבו שאהין בפיגועים; ומחמד עדואן, בן 37, ללא עבר ביטחוני, שגם הוא החביא נשק עבור אבו שאהין.

 

החוליה שנעצרה שייכת לפעילי התנזים, שבשנה האחרונה הרימו ראשם וניסו לחדש את תשתיותיו באיו"ש ובעיקר בשומרון. מדובר בפעילי טרור צעירים, שאינם סרים למרותו של הפתח ושל הרשות הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים