שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר, AFP, אלעד גרשגורן, אביהו שפירא

נתניהו רותח: יעלון מחרים את לוקר

במטרה לפתור את המשבר זימן ראש הממשלה לדיון משותף את שר הביטחון, שר האוצר והאלוף (במיל') לוקר. שעת הפגישה הגיעה, אבל השר יעלון החליט שלא להתייצב. לדבריו: כל עוד אני במשמרת - הדו"ח לא ייושם. הסיפור המלא - הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

ארכיון. נתניהו ויעלון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ארכיון. נתניהו ויעלון(צילום: עידו ארז)

זו עשויה הייתה להיות תחילת הדרך למציאת פשרה במשבר שמסעיר את מערכת הביטחון. אתמול (ד'), יום לאחר חשיפת דו"ח לוקר שקרא לשורת קיצוצים דרמטיים שישנו את פני הצבא, זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו את אלוף (במיל') יוחנן לוקר, העומד בראש הוועדה שחיברה את הדו"ח, לפגישה משותפת עם שר הביטחון משה יעלון ושר האוצר משה כחלון. אלא שבשעת האמת - אחד המוזמנים פשוט לא התייצב בלשכת נתניהו.

 

יעלון החליט אתמול שהוא אינו מוכן להיפגש פנים אל פנים עם לוקר. הדיון, שנקבע לשעה 16:00, נדחה לפחות פעמיים בניסיון לשכנע אותו להתייצב לפגישה, אולם הוא נותר בסירובו והיא בוטלה. גורמים בכנסת סיפרו אמש כי נתניהו - שנאלץ להיפגש בנפרד עם לוקר ולאחר מכן גם עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט - רתח מזעם על השר יעלון.

 

גם כעת, שר הביטחון מסרב להיפגש עם יו"ר הוועדה לבחינת תקציב הביטחון. בשיחות עם אלופים במילואים הוא הבהיר כי כל עוד הוא במשמרת, דו"ח לוקר לא ייושם.

 

בפגישה עם נתניהו הביע הרמטכ"ל איזנקוט את הסתייגותו מעבודת הוועדה, והציג בפני ראש הממשלה את עיקר תוכנית העבודה הרב-שנתית שגיבש לארבע השנים הקרובות. איזנקוט חזר על טיעוניו ולפיהם הדו"ח נכתב ללא התיאום הנדרש מול צה"ל וללא פגישות עבודה איתו. לדברי הרמטכ"ל, יישום מסקנות ועדת לוקר יפגע במוטיבציה לשירות בקבע ויבריח את הקצינים האיכותיים משורות הצבא.  

 

 

בשיחות שניהל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם קצינים בכירים במילואים הוא היה חריף אפילו יותר, וסיפר כי ועדת לוקר נפגשה איתו למשך שעתיים בלבד. "זה נראה רציני, לפגוש את שר הביטחון פעם אחת בלבד?" אמר לבכירים. "ביקשנו מהוועדה 21 מפגשים, וכמה קיבלנו? ארבעה. כשהבנתי שהדו"ח הולך לכיוונים לא טובים ניסיתי מספר פעמים להיפגש עם לוקר בניסיון להשפיע, אבל בכל פעם הוא התחמק עד הרגע שבו אני מרים אליו טלפון כעוס - והוא משחק אותה פוקר, לא מספר כלום".

 

בשלב הזה, סיפר יעלון, החל להתקרב מועד פרסום מסקנות הוועדה. אז, 48 שעות לפני מועד הפרסום, ביקש לוקר לקיים פגישה, אולם יעלון סירב לפגוש אותו בדקה ה-90. "להגיש דו"ח דרמטי כזה בלי לשלוח טיוטה להתייחסות?" קבל השר.

 

הקצינים ששוחחו עם יעלון אומרים כי הוא נראה נסער ופגוע מהתנהלות הוועדה - ובעיקר מזו של לוקר עצמו. שר הביטחון מתח באוזניהם ביקורת על הרכבה של הוועדה, שכללה אמנם ני אלופים, אך כאלה שאינם משרתים בתפקידים בבניין הכח: לוקר שימש כמזכיר צבאי וגדל בחיל האוויר, והאלוף (במיל') עמי שפרן כיהן כראש אגף התקשוב.

 

השר יעלון הסביר כי לדעתו צריך היה לשבץ בוועדה לבחינת התקציב "לשעברים" - ששירתו בתפקידים כמו סגן הרמטכ"ל, ראש אגף התכנון או מפקד זרוע היבשה - ואף תהה כיצד לא נמצא מקום למנכ"ל משרד הביטחון לשעבר.

 

יעלון זימן ללשכתו היום שורה ארוכה של אלופים לשעבר. במהלך המפגש צפוי יעלון לתדרך את הבכירים בנוגע לעמדת משרד הביטחון, במטרה שישמשו "שגרירי הסברה" נגד מסקנות הוועדה.

 

בין השאר הוזמנו לדיון המיוחד: מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי; מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום; מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר עמוס ירון; מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר אילן בירן; ראש אגף התכנון לשעבר גיורא איילנד; ראש אגף כח אדם לשעבר אורנה ברביבאי; ומפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן.

 

הסיפור המלא מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
משה יעלון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים