שתף קטע נבחר

בט' באב: אבנים, קרשים ובקת"בים בהר הבית

כוחות משטרה פרצו לתוך מתחם אל-אקצה לאחר שצעירים ערבים התבצרו הלילה במסגד והיו מצוידים באבנים וזיקוקים. במהלך הפריצה החלו עימותים ו-4 שוטרים נפגעו קל. הכוחות פיזרו את הפורעים והשקט שב על כנו

 

עימותים בהר הבית במהלך היום המציין את חורבן בתי המקדש: כוחות משטרה פרצו הבוקר (א') למתחם מסגד אל-אקצה בירושלים, וארבעה שוטרים ולוחמי מג"ב נפצעו קל לאחר שצעירים ערבים יידו לעברם אבנים וזיקוקים.

 

במשטרת מחוז ירושלים התקבל מודיעין שחלק מהצעירים התבצרו הלילה במסגד ואספו אבנים, קרשים ובקבוקי תבערה במטרה להתעמת עם השוטרים ולפגוע בשגרת הביקורים ובמבקרים שתכננו להגיע היום לתפילות ט' באב.

 

הצעירים, חלקם רעולי פנים, הקימו מחסומים למניעת סגירת דלת הכניסה האחרונה למסגד באמצעות ארונות נעליים, מוטות ברזל וחבלים שנקשרו לדלתות המסגד כדי להיערך לעימות אלים אל מול השוטרים.

המתפרעים לפני הגעת הכוחות (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
המתפרעים לפני הגעת הכוחות(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
 

שוטרים בכניסה למסגד אל-אקצה (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
שוטרים בכניסה למסגד אל-אקצה(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

האבנים שאספו המתפרעים (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
האבנים שאספו המתפרעים(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

הביצורים שחיכו לשוטרים (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
הביצורים שחיכו לשוטרים(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

כך נראה הר הבית מבפנים ()
כך נראה הר הבית מבפנים

כשהבחינו בשוטרים במדרגות הצפוניות של מסגד אל-אקצה, החלו ליידות לעברם אבנים ולירות זיקוקים. כוחות משטרה ומג"ב בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, נכנסו לשטח ההר תוך שהמתפרעים נמלטים לתוך המסגד ומיידים עשרות אבנים ובלוקים לעבר השוטרים ואף מתיזים לעברם נוזל לא מזוהה.

 

הכוחות החלו להסיר את המחסומים שהוצבו בפתח הכניסה למסגד תוך שכמה מהם נפצעים כתוצאה ממטח האבנים והזיקוקים שהושלך לעברם. הכוחות הצליחו לפרוץ פנימה ולסגוד את דלתות המסגד כשהפורעים בתוכו, וכעת שב השקט על ההר והביקורים מתקיימים כרגיל.

 

תור בכניסה להר הבית (צילום: חוזרים להר) (צילום: חוזרים להר)
תור בכניסה להר הבית(צילום: חוזרים להר)

רבבות בכותל המערבי, הלילה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
רבבות בכותל המערבי, הלילה(צילום: אלי מנדלבאום)
 

במקביל, צעיר יהודי שהגיע לעמדת הכניסה להר עם תפילין עוכב לחקירה לאחר שלטענת השוטרים הוא לא נשמע להוראות. בתנועת "חוזרים להר" זעמו על עיכובו וטענו כי השוטרים השתמשו בכוח ללא סיבה.

 

ממשטרת ירושלים נמסר כי השוטר ביקש מהצעיר להוריד את התפילין לפני שייכנס להר, אך הוא התעלם והחל לנוע פנימה. שוטרים ניגשו אליו וביקשו ממנו לחזור לעמדת הבידוק, אך הוא סירב ונאחז בחוזקה במעקה, התנגד ואף נשך את אחד השוטרים. הצעיר נעצר ונלקח לחקירה בנקודת המשטרה בכותל. במהלך היום עלה להר גם השר אורי אריאל (הבית היהודי) במהלך שתואם עם המשרד לביטחון פנים ועם המשטרה.

 

רבבות אנשים זרמו במהלך הלילה ורבים צפויים להגיע גם היום כדי להתפלל בכותל המערבי - קיר התמך שהוא השריד האחרון מבית המקדש השני. מול הכותל קוראים המתפללים את מגילת איכה, ומוסיפים קינות שנכתבו בעקבות החורבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
הר הבית, הבוקר
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים