שתף קטע נבחר

תיעוד: פלסטינים דרסו וסקלו למוות צבוע בחברון

סרטון שפורסם ע"י עיתונאי פלסטיני תיעד מרדף של גברים פלסטינים אחרי צבוע מפוספס באזור חברון. במהלך המרדף, פגעו הפלסטינים ברכבם בצבוע והשליכו לעברו אבנים גדולות, עד שאיגפו אותו והרגו אותו באמצעות הטחת אבנים וסלעים על ראשו. ברשת הגיבו בזעם על המעשה וחלק מהגולשים הפלסטינים השוו הסקילה לרציחות המתועדות של ארגון דאעש. ברשות הטבע והגנים פתחו בחקירת המקרה

סרטון מזעזע שפירסם אתמול (א') עיתונאי פלסטיני ברשתות החברתיות חולל סערה ברשות הפלסטינית. הסרטון צולם בזמן לא ידוע באזור חברון ומתועדים בו כמה גברים פלסטינים שסוקלים למוות צבוע מפוספס.

 

בסרטון נראה הצבוע רץ בשול הכביש כשמכוניות רבות חולפות מנגד. בסרטון נראים הגברים מצלמים מתוך מכוניתם הנוסעת את הצבוע צועד בשולי הדרך. בשלב מסוים ממליץ הצלם ליידות אבנים על הצבוע אבל נהג מכונית אחרת שנסע לידם החליט לדרוס את הצבוע ולנסות למחוץ אותו למעקה ההפרדה שבצד הכביש.

 

 

בניסיון הדריסה השלישי הם מצליחים להפיל את הצבוע אל הקרקע ולהמם אותו. הוא נראה כשהוא צועד באיטיות רבה עקב הפציעה. אז מתועדים הפלסטינים כשהם יוצאים מהרכבים ומתחילים להשליך אבנים וסלעים גדולים על ראשו של הצבוע הפצוע תוך כדי שהם מעודדים אחד את השני לפגוע לו בראש כדי להרוג אותו. כמה שניות אחר כך הם מצליחים להרוג את הצבוע.

 

1. מרדף אחרי הצבוע באמצעות רכב. 2. אחד הרכבים פוגע בצבוע. 3. אבנים גדולות הושלכו לעבר הצבוע במהלך המרדף. 4. סקילת הצבוע למוות באמצעות אבנים וסלעים ()
1. מרדף אחרי הצבוע באמצעות רכב. 2. אחד הרכבים פוגע בצבוע. 3. אבנים גדולות הושלכו לעבר הצבוע במהלך המרדף. 4. סקילת הצבוע למוות באמצעות אבנים וסלעים

 

זעם ברשת: הפשע מנוגד להלכה האיסלאמית

תיעוד הריגת הצבוע עוררה זעם רב בקרב גולשים בישראל ובקרב הפלסטינים שמרביתם המכריע הביע שאט נפש מהמעשים המזעזעים. גולשים פלסטינים אמרו כי מדובר בפשע שמנוגד להלכה האיסלאמית. חלק מהמגיבים השוו את הסקילה לרציחות המתועדות של ארגון המדינה האיסלאמית ("דאעש") ואף הביעו תקווה שהסוקלים למוות ימצאו את מותם באותה דרך אכזרית. 

 

עימאד אטרש, מנהל ארגון "Palestine Wildlife Society", אמר ל-ynet לאחר פרסום הסרטון, כי באגודה "מתנגדים בתוקף לאירוע שהתרחש עם הצבוע. זה מעשה רע מאוד לטבע שלנו ואנחנו מנסים לעזור לחיות הבר בדרכים רבות, בין היתר באמצעות חינוך האנשים בכל הגילאים".

 

"בתרבות הפלסטינית, הצבוע ידוע בעבר כבעל חיים מסוכן ביותר לבני האדם. אני צפיתי וסייעתי לצבועים בשנה שעברה וראיתי חיית בר שלווה. למעשה, הצבוע בחברון ניסה לברוח מבני האדם ולא תקף אף אחד".

צבוע מפוספס בטבע (צילום: ערן היימס)
צבוע מפוספס בטבע(צילום: ערן היימס)

 

טורף תחת איום בטבע

צבוע מפוספס (Hyaene hyaena) הוא אחד הטורפים הגדולים האחרונים שנותרו עוד בשטחי ישראל ומצוי בסכנת הכחדה. על פי הערכות שונות אוכלוסיית הצבועים מוערכת במאות פרטים ובשנים האחרונות ישנן תצפיות רבות של צבועים ברחבי הארץ.

 

הצבוע נתון תחת איום בגלל ציד לא חוקי, דריסות, הרעלות וגם לכידה למטרות סחר והימורים לקרבות עם כלבים. הצבוע המפוספס ניחן באחת הלסתות החזקות ביותר בעולם החי, המסוגלות לפצח בקלות עצמות ולגרור פגרים כבדים למרחקים. הוא אמנם צד חיות בר אחרות, ואפילו יונקים גדולים כמו צבאים אך חלק לא מבוטל ממזונו מורכב מאכילת נבלות ופסולת מזון בשרית המצוייה בעיקר בסמוך ליישובים, משקים ומזבלות.

 

אשתקד נתפסו בערב יום כיפור נתפסו שני פלסטינים ע"י כוח צה"ל, המשטרה ורשות הטבע והגנים כשבידיהם צבוע פצוע הקשור בשרשרת ברזל. סרטון שהעלו לרשת הביא למעצרם ל-16 יום והוגש נגדם כתב אישום.

 

הצבוע שזכה לשם "עמוס1" סבל מפציעות בפיו וברגלו בעקבות ההתעללות. לאחר שיקום מוצלח הושב הצבוע בחזרה לטבע. ברשות עוקבים אחריו באמצעות משדר לווייני. בבית הדין הצבאי במחנה "עופר" מתנהל בחודשים האחרונים משפטם של השניים ובית המשפט אמור לגזור את עונשם בעוד כשלושה חודשים.

 

ברשות הטבע והגנים מסרו ל-ynet כי נפתחה חקירה בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן היימס
צבוע מפוספס
צילום: ערן היימס
הצבוע נמלט באזור חברון
מומלצים