שתף קטע נבחר

'שהיד או מנצח'. המסר הנדיר מיורשו של מורנייה

ארה"ב הטילה סנקציות על 3 בכירים בחיזבאללה, ובהם ראש הזרוע הצבאית, "איש הצללים" מוסטפא בדר א-דין. נסראללה החל את הקמפיין הנגדי, ועורך ביטאון חיזבאללה המשיך: "ניסיון התנקשות מוראלית באנשינו"

 

 

"חובתי היא לפעול כדי להיאבק בכל התוכניות של אותם גורמים (ישראל, ארצות הברית ושותפיהן - ר"ק). אעזוב את פועלי בלבנון, בסוריה או בכל זירה אחרת - או כשהיד או כמי שנושא את דגל הניצחון". את ההתבטאות הנדירה הזו סיפק מוסטפא בדר א-דין, יורשו של ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה, עימאד מורנייה, שחוסל ב-2008 בדמשק.

 

עורך ביטאון חיזבאללה "אל-אחבאר", איבראהים אל-אמין, פרסם את אותו ציטוט מפי אנשים שעובדים בצמוד לבדר א-דין. א-דין הוא אחד מאנשי הצללים בארגון הטרור, אך שמו עולה בתקשורת הערבית והעולמית לא אחת בהקשרים מגוונים.

 

החשודים בחיסול אל-חרירי. משמאל למעלה: בדר א-דין (צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON) (צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON)
החשודים בחיסול אל-חרירי. משמאל למעלה: בדר א-דין(צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON)
רק בימים האחרונים הטיל הממשל האמריקני סנקציות כלכליות על שלושה בכירים בארגון, בהם בדר א-דין, בגין עיסוקם בטרור ועל רקע מעורבותם בסיוע שמעניק חיזבאללה למשטר הסורי נגד המורדים. בעקבות אותה החלטה נראה שבחיזבאללה החלו לצאת בקמפיין נגדי, שהחל עם נאומו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ביום שבת האחרון שבו דיבר ארוכות על הנושא והבהיר כי בחיזבאללה גאים בכך שארצות הברית, שנותרה לדבריהם "השטן הגדול" גם אחרי הסכם הגרעין, מטילה עליהם סנקציות ומגדירה אותם ארגון טרור. הקמפיין הזה נמשך עם מאמרו של איברהים אל-אמין, שהוקדש בעיקר לבדר א-דין, החשוד העיקרי בחיסול ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי.

 

"כשידיהם לא מצליחות להתנקש באותם בכירים פיזית אז הם מנסים להתנקש בהם מוראלית. יש אתרי אינטרנט ישראליים ומודיעיניים המתמחים בנושא שמתמקדים באחים שלנו, בבכירים שלנו ובלוחמי הג'יהאד שלנו ומייחסים להם האשמות במישור האישי, המוסרי, הכספי וההתנהגותי", אמר נסראללה בנאומו בשבת על רקע אותה החלטה של הממשל האמריקני.

מורנייה. קודמו של בדר א-דין בתפקיד ראש הזרוע הצבאית ()
מורנייה. קודמו של בדר א-דין בתפקיד ראש הזרוע הצבאית
 

בדר א-דין, לדידו של עורך ביטאון חיזבאללה, נמצא במוקד "ניסיונות ההכפשה" האלה. ביוני האחרון למשל פורסם בעיתון הכווייתי "א-סיאסה", שמהימנותו מוטלת בספק ושנוטה לפרסם "חשיפות" לא מחמיאות לחיזבאללה כי מפקדים בארגון הטרור השיעי מתחו ביקורת על יורשו של מורנייה, בשל שורה של כישלונות מבצעיים, בהם ניסיון הפיגוע של ארגון הטרור בתאילנד. בנוסף נטען כי המאהבות של בדר א-דין, גיסו של מורנייה, מסיחות את דעתו וגורמות לו להזניח את עבודתו.

 

בביטאון חיזבאללה סיפר הבוקר אל-אמין, הידוע בקרבתו למקבלי ההחלטות בארגון, כי מאז הקמת חיזבאללה ניסו האמריקנים והישראלים לשים עליו את ידיהם, אך ללא הצלחה: "אחרי שהחאג' עימאד מורנייה נהרג, האויב יצא בכל שלוחותיו העבריות, הערביות והמערביות כדי להצהיר שהוא ניצב בפני בעיה חדשה וכי יעדו הנוכחי הוא מי שהיה לכל אורך הזמן על הכוונת. זה כמה שנים שמנוהל קמפיין ישיר נגד בדר א-דין באופן ישיר, ואותו קמפיין התעצם בייחוד אחרי שהוא הואשם על ידי האויב בכך שעמד מאחורי הפעילויות הביטחוניות הגדולות ביותר של חיזבאללה נגד רשתות הריגול הישראליות והאמריקניות בלבנון, בסוריה ובמקומות אחרים".

 

אל-אמין טען שמאז המשבר בסוריה נפתח דף חדש בעימות, זאת "מתוקף התפקיד של בדר א-דין בפיקוד על חוליות ההתנגדות שנלחמות לצד הצבא הסורי ביותר מאזור אחד בסוריה, ופיקודו על פעילות ביטחונית וצבאית שנועדה לא רק להכשיל את המזימות של האויבים המסורתיים של סוריה ושל חיזבאללה, אלא להנחית מכות ישירות על הטרוריסטים". בפברואר האחרון טענו גורמי אופוזיציה סוריים כי בדר א-דין נצפה בדרום סוריה מפקד על הלחימה של חיזבאללה, במסגרת הניסיון להחזיר למשטר הסורי את השליטה על האזורים שאותם איבד בדרום המדינה.

 

עורך ביטאון חיזבאללה הניח גם כי מטרת "מנגנון ההכפשה" אינה רק להשפיע על תדמיתו בקרב הציבור או דעת הקהל, אלא לגרום למתיחות ולהוביל את בדר א-דין לבצע טעויות: "מפקדי חיזבאללה לא חושבים כך וייתכן שבדר א-דין מתפקע מצחוק לנוכח כל הניסיונות האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON
מוסטפא בדר א-דין
צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON
מומלצים