שתף קטע נבחר

דרמה לילית: עימותים בבית אל, מתנחלים עלו לשא-נור

מאות שוטרי יס"מ השתלטו על בנייני דריינוף, שבג"ץ הורה לעצור את בנייתם. מאות התבצרו והתעמתו עם הכוחות. עשרות עוכבו. במקביל, כ-250 איש עלו לחורבות ההתנחלות שא-נור שפונתה בהתנתקות. מערכת הביטחון הציבה להם אולטימטום: תתפנו עד 14:00. ראש מועצת שומרון: "להקים היישובים מחדש"

 

 

הקרב על מתחם המריבה בבית אל : מאות שוטרי יס"מ הגיעו הלילה (בין שני לשלישי) לבנייני דריינוף בבית אל והשתלטו עליהם לאחר שבג"ץ הוציא צו מניעה והורה להפסיק את המשך העבודות במקום. מאות צעירים התבצרו בתוך הבניינים והתעמתו עם השוטרים. כ-50 מהם עוכבו לחקירה והועלו לאוטובוס על-ידי שוטרים ושוחררו לאחר מכן בירושלים. עקב האירועים ynet העביר משדר מיוחד.

 

כמו כן, כ-250 בני אדם הגיעו הלילה לחורבות ההתנחלות שא-נור בצפון השומרון שפונתה במהלך ההתנתקות במטרה ליישבה מחדש. גורמים במערכת הביטחון הורו לעולים לשא-נור להתפנות מרצון עד השעה 14:00, אחרת "יעשו זאת בכוח".

 

  

הכוחות, שפעלו מתוקף צו של אלוף פיקוד מרכז, פינו בסך הכל כ-200 צעירים שהתבצרו בבית אל. כוחות היס"מ השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות נגד המתנחלים, שטוענים כי השתמשו נגדם בגז פלפל שרוסס לתוך הבניינים כדי לפזר את המפגינים. האזור הוכרז כשטח צבאי סגור וכוח מג"ב הוצב במתחם המבנים כדי למנוע חזרה של הצעירים אליהם ולאפשר את השלמת הפינוי ללא חיכוכים.

 

רוב החצים של המתנחלים כוונו הבוקר לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון. אלא שהוא מסר בתגובה: "עמדתי בעניין היא ברורה, נגד ההריסה, ואני פועל כדי למנוע אותה ולחזק את ההתיישבות בבית אל בפרט וביהודה ושומרון בכלל. בשבועות האחרונים ביצעתי כמה מהלכים כדי להניח תשתית חוקית אשר תמנע את ההריסה, ועתה אני ממתין להחלטת בג"ץ בעניין. גם אתמול הבהרתי לשרים מהבית היהודי שעמם שוחחתי, שלא תהיה הריסה לפני הדיון בבג"ץ. בכל מקרה נפעל בעניין אך ורק על פי החוק ועל פי החלטות בג"ץ".

  

 

בבוקר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם היועץ המשפטי לממשלה לגבי האירועים, ולאחר מכן מסר: "אנו פועלים לחזק את ההתיישבות ועושים זאת תוך ציות לחוק. עמדתנו בנושא הבתים בבית-אל היא ברורה - אנו מתנגדים להריסתם ופועלים משפטית למנוע צעד זה. אבקש שעמדת הממשלה, שלפיה ההליך התכנוני במקום הסתיים ולכן אין מקום להרוס את הבתים, תובא גם בפני בג"ץ".

 

ח"כ אביגדור ליברמן התראיין לאולפן ynet ואמר: "הזו קמה בחטא, אין להקשר למחנה הלאומי. הממשלה יודעת רק להרוס. שר הביטחון, כשלא נח לו משהו, הוא מסתיר. הממשלה קמה בגניבת דעת ואין לה זכות קיום. בנט צריך לפרוש כדי שנקים ממשלה לאומית".

 
בית אל הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית אל הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: מטה חומש תחילה) (צילום: מטה חומש תחילה)
(צילום: מטה חומש תחילה)

עולים לשא-נור הלילה (צילום: מטה חומש תחילה) (צילום: מטה חומש תחילה)
עולים לשא-נור הלילה(צילום: מטה חומש תחילה)
 

ראש מועצת בית אל שי אלון שוחח עם ynet ואמר כי בלילה הודיעה לו שרת המשפטים אילת שקד (הבית היהודי) בהודעת טקסט כי הוא ואנשיו "יכולים לישון הלילה בשקט, וידאתי עם בוגי, לא הורסים לפני מיצוי התהליך". הוא הודה לה אך בהמשך עדכן כי "מתבצע פינוי קשה בבית אל".

 

חילופי סמס בין שרת המשפטים לראש מועצת בית אל  ()
חילופי סמס בין שרת המשפטים לראש מועצת בית אל

 

 (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
(צילום: מתוך טוויטר)

 

 

אלון סיפר: "שרת המשפטים הייתה כאן אתמול ואמרה לי בלילה לא לדאוג כי יש תוכנית לתב"ע ועמדת המדינה חיובית להכשרה. אמרתי לה שאני חושש, שאני מריח משהו לא טוב והיא אמרה שאלך לישון בשקט, שהכול בסדר. דיברתי עם ח"כ בצלאל סמוטריץ' וח"כ מוטי יוגב וכולם אמרו שלא יעשו כלום. השר בנט אמר לי בבוקר שהוא לא ידע. גם אלי בן דהן סגן שר הביטחון לא ידע כלום".

 

הוא ציין: "היום מגישים עתירה לבג"ץ, אז למה לא לחכות? למה לעשות את הסרט הזה? למה להשתמש באלימות ולעורר מהומה? אנחנו מצפים לראות שעמדת המדינה כפי שהבטיחה השרה שקד תהיה בעד מתן היתר בנייה ונגד ההריסה". 

 

 

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הבוקר: כוחות המשטרה נערכים בבית אל  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הבוקר: כוחות המשטרה נערכים בבית אל (צילום: גיל יוחנן)
 

שר הקליטה וירושלים זאב אלקין (ליכוד) הגיב לפינוי בבית אל: "אני מגנה את הפינוי הלילי של המתיישבים וקורא לשר הביטחון להשקיע מאמצים לא בפינוי מתיישבים אלא בהשלמת תהליך האישורים לבנייני דריינוף ובקידום בניית שכונת מגורים חדשה בהתאם להסכם האולפנה". עוד לדברי אלקין, "אין אבסורד יותר גדול מאשר להרוס בניינים שדקה אחרי זה יהיה אפשר לבנותם מחדש. בימים שאנחנו מציינים בכאב רב את אסון הגירוש מגוש קטיף וצפון שומרון, הגיעה עת לבנות ולא להרוס!".

 

חברי כנסת מלווים 20 משפחות שפונו משא-נור

בין השאר הגיעו לשא-נור ח"כ בצלאל סמוטריץ', ח"כ לשעבר אריה אלדד, הרב אלישמע כהן ראש ישיבת חומש, הרב גדי בן זמרה ראש אולפנת מעלה לבונה, הרב מאיר גולדמינץ וכן כ-20 משפחות שפונו מהיישוב.

 

 (צילום: מטה חומש תחילה) (צילום: מטה חומש תחילה)
(צילום: מטה חומש תחילה)

 (צילום: מטה חומש תחילה) (צילום: מטה חומש תחילה)
(צילום: מטה חומש תחילה)

שא-נור הלילה (צילום: מטה חומש תחילה) (צילום: מטה חומש תחילה)
שא-נור הלילה(צילום: מטה חומש תחילה)
 

בהודעה שפרסמה תנועת חומש תחילה צוטט ח"כ סמוטריץ' אומר כי "עשר שנים אחרי הגירוש הגיע הזמן לתקן, ותחילת התיקון הוא כאן בצפון השומרון". הוא הוסיף כי "צה"ל שולט בשטח, חמאס לא כאן, נשארנו בשטחי C ואין שום סיבה שלא נחזור ונקים את כל היישובים הללו מחדש".

 

עוד נמסר בהודעה כי "הקבוצה יצאה משטח כינוס באחד מיישובי השומרון והגיעה במהלך הלילה לשא-נור, והתמקמה במבנה המצודה המפורסם שנותר עומד על תלו. המשפחות החלו להתמקם בחדרי המצודה מתוך כוונה להישאר במקום לאורך זמן".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שפונה בעצמו משא-נור לפני כעשור, נתן גיבוי מלא למי שהגיעו לקמום והסביר כי "דרישת המשפחות מוצדקת. ראש הממשלה צריך לתת למגורשי שא-נור וחומש להישאר במקום ולהורות להקים את היישוב מחדש". לדבריו, "10 שנים לאחר הגירוש ברורה לכולם הטעות האיומה בעקירת יישובים מצפון השומרון, שנשארו בשליטה מלאה של מדינת ישראל. הגיע הזמן לתקן".  

 

יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון, מסר: "נתניהו ויעלון יכלו למנוע את מחזה האבסורד שהחל הלילה. אני מקווה שהם יתעשתו ולא ישלמו אתנן לעולם בתמונות של חורבן והרס, עשור לאחר תמונות חורבן גוש קטיף וצפון השומרון, ושממשלת ישראל והעומד בראשה לא יבחרו להתמקם כמו לפני עשור בצד המחריב וההורס". הוא הוסיף: "מי שיודע למצוא פתרונות יצירתיים ומכילים למול טרוריסטים ערבים, יכול למצות את ההליכים המשפטיים ויכול לייצר פתרונות יצירתיים מול יהודים החפצים בבניין ובחיים".

 

"הקפאה שקטה של ההתנחלויות"

אתמול התייצבו עשרות מתנחלים במתחם כדי להכין את הקרקע להגעת משפחות ובני נוער שעמדו להקים במקום עיר אוהלים. זאת לאחר שבג"ץ קבע שהעבודות במתחם השנוי במחלוקת ייפסקו באופן מיידי. המתנחלים הציבו גדרות תיל ואספו צמיגים מתוך חשש שטרקטורים ודחפורים יחלו בביצוע ההריסות כפי שנקבע בבג"ץ.

 

צמד הבניינים בבית אל, המכונים בנייני דריינוף (על שם הקבלן שבנה אותם) ובהם 24 יחידות דיור, מרכזים סביבם את כל טענות המתנחלים להקפאה שקטה של בנייה בהתנחלויות. בניגוד להחלטת ועדת המשנה להתיישבות במנהל האזרחי שהתקבלה בשבוע שעבר, הורה בג"ץ ביום ראשון להפסיק לאלתר את הליך ההכשרה והפיתוח של המתחם עד לדיון שיתקיים בתחילת חודש אוגוסט. "כיהודים מאמינים, לצד ההליכים המשפטיים, אנו פונים בתפילה לקדוש ברוך הוא, שירחם על בניו ושיעשה את הטוב לעם ישראל", אמר ראש מועצת בית אל.

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

עימותים בין שוטרי היס"מ למתנחלים (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
עימותים בין שוטרי היס"מ למתנחלים(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

המתבצרים לפני שפונו מהבניינים (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
המתבצרים לפני שפונו מהבניינים(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מתחם המריבה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתחם המריבה(צילום: גיל יוחנן)

גורם ביטחוני בכיר הסביר הבוקר בנוגע לסטטוס המשפטי של בנייני דריינוף בבית אל: "מאחר שבניית 24 יחידות דיור במקום אושרה בשבוע שעבר על-ידי המנהל האזרחי, ובעקבות פניית תושבים בעתירה לבג"ץ בנושא כדי למנוע את ההריסה, היא תבוצע אם בג"ץ יורה על כך. אנחנו עדיין בתוך הליך משפטי".

 

ראש המועצה אלון ויו"ר מועצת יש"ע אבי רואה הגיעו הלילה למקום ותקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון. "מקומם ומצער שנתניהו ויעלון, אדריכלי חנק ההתיישבות, לא אפשרו להתיישבות למצות את ההליכים המשפטיים והפכו לקבלני הביצוע של מדיניות השמאל".

 

אלון ורואה הפצירו לפעול לפי חוק. "אנו קוראים לראש הממשלה להפעיל את כל כובד משקלו לתגובת המדינה לבג"ץ ולמנוע את הריסת הבתים, שנכון להיום הם חוקיים לפי כל דין".

 (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

 (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

 (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

בנייני דריינוף, אתמול (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
בנייני דריינוף, אתמול(צילום: איתי בלומנטל)

השרה שקד עם תושבי בית אל (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
השרה שקד עם תושבי בית אל(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)

המתנחלים זעמו על ההחלטה. "אנחנו מתפללים שלא יהרסו כאן", סיפר אתמול אחד מבין עשרות תלמידי הישיבה שהגיעו לדריינוף. "הגיעו עוד חברים מהשומרון ומכל האזור ונעשה הכול כדי למנוע את ההרס. הכול כולל הכול". שרת המשפטים איילת שקד הגיעה אתמול למפגש עם התושבים סמוך למתחם ועדכנה אותם כי היום תוגש לבג"ץ עתירה על-ידי תושבי בית אל, שתוביל לביטול צווי ההריסה ותאפשר הוצאת היתרי בנייה.

 

"הבטחתי לתושבים כי שר הממשלה פועלים כדי לדאוג להתיישבות היהודית בכל רחבי הארץ. כדי שמצבים כאלו לא יקרו, הקמנו את ועדת ההסדרה שתתחיל לפעול בשבוע הבא ומטרתה להסדיר את הבנייה ביו"ש כדי שאף יהודי לא יצטרך לוותר על ביתו", אמרה שקד. בפועל, פעולות ההריסה צפויות להתחיל עוד הלילה.

 

החלטת בג"ץ, שניתנה על ידי השופטת ענת ברון, התקבלה בעקבות עתירה דחופה שהוגשה על ידי ארגון "יש דין". "מערכת הנחיות זו נועדה, על פי ייעודה המוצהר, לנסות ולתת גושפנקה לבינוי בלתי חוקי, אשר נבנה על אדמה פרטית, ללא היתרי בנייה ותוך הפרת צווים מנהליים", נכתב בעתירה בהתייחס לדיוני ועדת המשנה להתיישבות שבה עברו "בנייני דריינוף" את שלב ההתנגדויות. "קידומה המואץ של התוכנית נעשה במובהק בחוסר תום לב, בניגוד לכל מושכלות יסוד בדיני תכנון, ותוך הפרה חזיתית ומודעת של הדין, המקומי והבינלאומי, במטרה לנסות ולמלט את המבנים".

 


פורסם לראשונה 28/07/2015 04:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בית אל הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים