שתף קטע נבחר

וינשטיין: "אין לערער על הלגיטימיות של ביהמ"ש"

היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה הגיבו לביקורת החריפה שמתחו על בית המשפט העליון סביב פסיקת בית אל, שכללה גם קריאה של ח"כ מוטי יוגב להרסו עם דחפור D9. נאום של יוגב במליאת הכנסת הוביל לסערה במליאה

 

 

 

"אין מקום לערער על עצם הלגיטימיות של בית המשפט ושופטיו. ביקורת - כן. חתירה נגד עקרונות היסוד של חברה דמוקרטית - לא". כך כתב אחר הצהריים (יום ד') היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בהודעה שפרסם על רקע הביקורת החריפה והמתקפות נגד בית המשפט העליון בעקבות פסיקתו להרוס את בנייני דריינוף בבית אל. גם ראש הממשלה, שר הביטחון ומבקר המדינה פרסמו הצהרות תמיכה בבית המשפט.

 

הביקורת נגד בג"ץ הגיעה הבוקר לשיאה כשח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר כי "צריך להרים כף של טרקטור D9 על בג"ץ". לדבריו, "למרות התב"ע בתוקף והיתר הבנייה מדובר בשרלטנות של בג"ץ ובחוסר צדק". לדבריו, "אנחנו כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה ואת הזנב שמכשכש בכלב". אחר הצהריים, כאשר יוגב נאם בכנסת, חברי כנסת מהמחנה הציוני ויש עתיד עזבו את המליאה במחאה.

 

 

 

"משניתן פסק הדין, יש לעשות את המובן מאליו, ללא סייג וללא היסוס, ולציית לו", כתב וינשטיין. "יידע כל אזרח. כל תושב. כל אדם. מדינת ישראל היא מדינת חוק. החובה לכבד את החוק ואת פסיקת בית המשפט מוטלת על כולם ללא יוצאי דופן. גם על נבחרי ציבור".

 

יהודה וינשטיין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יהודה וינשטיין(צילום: אוהד צויגנברג)
 

גם לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה ובה נמסר כי הוא דוחה על הסף את האמירות נגד בית המשפט העליון: "ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק שמכבדת את החלטת בית המשפט. כך היה וכך יהיה".

 

בהודעתו של וינשטיין נכתב כי "אין לאיש - יהיו תפקידו ובכירותו אשר יהיו - שיקול דעת אם לפעול על פי פסק דין. זוהי חובה שאין עליה עוררין. שאחרת ייעשה הדין פלסתר, ייפגע אמון הציבור ותישחק ההרתעה מפני אפשרות הפרתו. וכבר אמרו חכמנו במסכת אבות (ג' ב') 'הוֵי מתפלל בשלומה של מלכות, שאלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו'.

 

עימותים בבית אל הבוקר  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
עימותים בבית אל הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג)
 

"לא טחו עינינו מראות את הסכנה שבמתקפה כנגד שופטים העושים את מלאכתם במקצועיות, ביושרה ובלא מורא. במתקפות שכאלה טמונה סכנה לעצמאות הרשות השופטת, עיקרון שבלעדיו אין תקומה לדמוקרטיה במדינת ישראל.

 

"אמש אף פורסם כי נשלח מכתב איום לשופטי בית המשפט העליון. היועץ המשפטי לממשלה יפעל בתקיפות נגד כל איום או ניסיון לפגיעה בשופטים. היועץ המשפטי לממשלה שוחח היום בנושא עם ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, ויעקוב אחר הענין באופן אישי".

  

גם מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף חיים שפירא הוקיע את דבריו התקיפים של ח"כ יוגב והגדיר אותם "ניסיון חסר אחריות לערב את הרשות השופטת במחלוקת פוליטית". עוד הוסיף המבקר כי על נבחרי ציבור במיוחד מוטלת החובה לשמור על כבודם, מעמדם ופסיקותיהם של בתי המשפט.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה קצרה שבה כתב: "ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק שמכבדת את החלטת בית המשפט. כך היה וכך יהיה".

 

גם שר הביטחון משה יעלון התייחס למתקפה על מערכת המשפט. בחשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו כתב השר: "אפשר לבקר החלטות בג"ץ ולחלוק עליהן, אך המתקפה משולחת הרסן עליו מסכנת את הדמוקרטיה, פוגעת בשלטון החוק ועלולה להוביל אותנו לתהום".

 


פורסם לראשונה 29/07/2015 17:48

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יהודה וינשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים