שתף קטע נבחר

מחר, ט"ו באב, ירח "כחול" בשמיים

השנה, יחול ט"ו באב בסימן של הירח ה"כחול" – הירח המלא השני החל באותו חודש (אזרחי)

הירח המלא יחול מחר (יום ו') 31 ביולי בשעה 13:43 שעון ישראל, עת הירח ימצא בדיוק מול השמש ואנו נראה את מלוא פניו המוארות על ידי השמש. כיוון שהירח היה מלא גם ב-2 ביולי, אזי הירח של ט"ו באב קרוי - ירח "כחול", ממש כמו נושא השיר הידוע – Blue moon.

 

מהו ירח "כחול"?

ראשית - אין שום קשר בין הירח ה"כחול" לצבעו של הירח והמקור לשם אינו ברור ונעוץ בפולקלור קדום. המשמעות היא הופעה שניה של ירח מלא באותו חודש או ירח מלא נוסף לעונה מסוימת או לשנה מסוימת.

 

 

פרק הזמן החל בין שני מולדי ירח או שני מילואי ירח הוא כ-29.5 ימים בממוצע. החודש העברי מתחיל לאחר מולד הירח ולכן הירח המלא חל תמיד באמצעו. לכן, בחודש עברי לעולם לא ייתכנו שני מילואי ירח, כנ"ל בחודשים לפי הלוח המוסלמי, שאף הוא מושתת על מופעי הירח.

 

אולם, הלוח האזרחי שאינו קשור למופעי הירח, אפשרי שיחולו בו שני מילואי ירח, כאשר הכרח הוא שהם יחולו בתחילתו ובסופו של החודש. ירחים "כחולים" חלים בדרך כלל בחודשים בני 31 יום, אז הסבירות להתכנות ירח "כחול" גדולה יותר מאשר בחודשים בני 30 יום, במקרים כאלו המולד והמילוא חייבים לחול מיד עם תחילת החודש ומיד בסופו, בדרך כלל כאשר הירח המלא האחרון של אותו החודש הוא הירח המלא הראשון של החודש העוקב (אפשרי כאשר באיזור הזמן שבו הירח הוא מלא, מתחיל החודש העוקב, בן 30 יום).

 

הפעם האחרונה שהירח היה "כחול" בשני חודשים עוקבים היה ב-2012, עת בחודש אוגוסט היו שני ירחים מלאים וכן בחודש ספטמבר העוקב בן 30 יום. הפעם הבאה שבה יתרחש ירח כחול תהיה בחודש ינואר, 2018 ויתלווה בירח כחול שני לאותה שנה בחודש מרס 2018.

 

לירח ה"כחול" אין שום משמעות מדעית. השנה כאמור, חל הירח ה"כחול" בדיוק בט"ו באב, ואפילו אין לט"ו באב שום משמעות מדעית מעמיקה, אפשר בהחלט להתפעל מיופיו של הירח המלא וליהנות מיום האהבה.

 

חג אהבה שמח!

 

מידע נוסף על אירועים בשמי ישראל וכן מפת כוכבים מסתובבת להורדה ואת ספר השנה האסטרונומי לשנת 2015, הכולל את כל האירועים האסטרונומיים לשנת 2015 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל.

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
הירח מלא גם מחר. ארכיון
צילום מסך
מומלצים